Kesimpulan
Pada harga RM129,800, Jetour T1 RM4,000 lebih murah berbanding Toyota Corolla Cross dan menawarkan enjin turbo 168 hp/270 Nm berbanding 138 hp/172 Nm, selain but 574 liter. Tangki 70 liternya dan cukai jalan tahunan RM120 juga memihak kepada penggunaan jarak jauh. Corolla Cross pula hadir dengan tujuh beg udara berbanding enam pada T1, sensor parkir hadapan dan berat 227 kg lebih ringan. Pilih T1 untuk ruang, kuasa dan perlindungan waranti; Toyota lebih sesuai untuk pembeli yang mengutamakan beg udara tambahan serta saiz yang lebih mudah dikendalikan di bandar.
Pilih Jetour T1 jika anda mahukan lebih kuasa, but 574 liter dan waranti tujuh tahun/150,000-km pada harga RM4,000 lebih rendah.
Pilih Toyota Corolla Cross jika anda mengutamakan beg udara ketujuh, sensor parkir hadapan dan berat kerb 1,405-kg berbanding saiz serta output keseluruhan.
Perbezaan utama
- Harga: Jetour T1 RM129,800; Toyota Corolla Cross RM133,800.
- Output: Jetour T1 168 hp dan 270 Nm; Toyota Corolla Cross 138 hp dan 172 Nm.
- Ruang but: Jetour T1 574 liter; Toyota Corolla Cross 440 liter.
- Berat kerb: Jetour T1 1,632 kg; Toyota Corolla Cross 1,405 kg.
- Keselamatan: Jetour T1 mempunyai 6 beg udara; Toyota Corolla Cross mempunyai 7 beg udara.
- Waranti: Jetour T1 7 tahun/150,000 km; Toyota Corolla Cross 5 tahun/perbatuan tanpa had.
T1
- Enjin petrol turbo 168 hp dan 270 Nm.
- But 574 liter dan tangki bahan api 70 liter.
- Waranti tujuh tahun/150,000-km, serta waranti enjin 10 tahun/1,000,000-km.
- Enam beg udara berbanding tujuh pada Corolla Cross.
- Tiada sensor parkir hadapan.
- 227 kg lebih berat berbanding Corolla Cross.
Corolla Cross
- Tujuh beg udara, termasuk beg udara lutut pemandu.
- Sensor parkir hadapan dan belakang.
- 227 kg lebih ringan berbanding Jetour T1.
- 138 hp dan 172 Nm ketinggalan berbanding 168 hp dan 270 Nm pada T1.
- But 440 liter adalah 134 liter lebih kecil berbanding T1.
- Waranti lima tahun lebih pendek dari segi tempoh berbanding tujuh tahun pada T1.
Kelebihan Corolla Cross berbanding T1
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda T1 adalah 160 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. T1 adalah 142 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada T1: 574 liter berbanding 440.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM129,800✓ | RM133,800 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120✓ | RM359 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,325/bln✓ | RM1,365/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,654✓ | RM3,792 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC with Turbocharger, Variable Valve Timing | 16-valve DOHC, naturally-aspirated with variable valve timing (Dual VVT-i) |
| Kapasiti | 1,499 cc | 1,798 cc |
| Kuasa kuda | 168 hp pada 5,500 rpm✓ | 138 hp pada 6,400 rpm |
| Tork | 270 Nm pada 2,000 rpm✓ | 172 Nm pada 4,000 rpm |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol | Petrol |
| Bore × Stroke | — | 80.5 mm × 88.3 mm |
| Nisbah mampatan | — | 10 |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | CVT Automatic |
| Gear | 7 | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| Kelajuan maksimum | — | 185 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,705 mm | 4,460 mm |
| Lebar | 1,967 mm | 1,825 mm |
| Tinggi | 1,840 mm | 1,620 mm |
| Jarak roda | 2,800 mm | 2,640 mm |
| Berat | 1,632 kg | 1,405 kg |
| Tangki minyak | 70 litres | 47 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 574 litres✓ | 440 litres |
| Tayar depan | 235/65R18 | 225/50R18 |
| Tayar belakang | 235/65R18 | 225/50R18 |
| Tayar ganti | Space Saver | Space Saver |
| Tayar kilang | GitiComfort F50 | Toyo Proxes CR1 |
| Wiper Blade (Driver) | — | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | — | 16 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | Multi-link | Torsion Beam |
| Roda depan | 18" Apex Alloys | 18" Alloy |
| Roda belakang | 18" Apex Alloys | 18" Alloy |
| Stereng | Rack & Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 7 (Driver & Front Passenger, Side Airbags, Curtain Airbags and Driver's Knee Airbag) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available for Two Outer Rear Passenger Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector | LED Projector |
| Lampu belakang | Full LED | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Driver's Seat, Manual Passenger Seat | 8-way Power Adjustable Driver's Seat, Manual Adjustable Passenger Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 60:40 Split-folding with Centre Armrest |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Single-zone Automatic Climate Control System |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear | 1 Front, 1 Front USB, 2 Rear USB |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lighting | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | 12.8" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 8-speaker sound system | 10.1" Capacitive Touchscreen Display, 6 Speakers, Wireless Carplay and Wired Android Auto, USB and Bluetooth |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up & Down | Four Windows, Driver's Side Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Operation (Push Button Start) | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot | Powered with Contactless Operation |
| Sensor parkir depan | — | 4 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree Surround View Monitor | Yes, With 360 Degree Camera |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Electroluminescent Analogue |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 7 tahun✓ | 5 tahun |
| Nota waranti | 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai T1 & Corolla Cross untuk dijual
Ulasan & panduan kami
Soalan Lazim T1 vs Corolla Cross
Jetour T1 atau Toyota Corolla Cross lebih baik?
Jetour T1 lebih berbaloi jika anda mengutamakan kuasa, ruang bagasi, kapasiti tangki bahan api dan perlindungan waranti yang lebih panjang. Toyota Corolla Cross pula lebih baik jika beg udara tambahan, sensor parkir hadapan dan berat kerb 227-kg lebih rendah lebih penting bagi anda.
Berapakah perbezaan harga?
Jetour T1 berharga RM4,000 lebih rendah berbanding Toyota Corolla Cross. Ia juga mempunyai cukai jalan tahunan RM120 berbanding RM359 untuk Toyota.
Model mana mempunyai but lebih besar dan waranti lebih panjang?
Jetour T1 mempunyai but 574 liter yang lebih besar, berbanding 440 liter pada Corolla Cross. Warantinya adalah selama tujuh tahun atau 150,000 km, manakala Corolla Cross mendapat waranti lima tahun dengan perbatuan tanpa had.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
T1 disertakan waranti pengilang 7 tahun berbanding 5 tahun untuk Corolla Cross. T1: 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty.