Kesimpulan
Pada harga RM129,400, Tiggo 7 lebih murah RM400 berbanding T1 yang berharga RM129,800, selain hadir dengan perkakasan plug-in hybrid: bateri 18.3-kWh, jarak EV 90 km dan pengecasan DC 40-kW. Perkara ini boleh menjadi lebih penting daripada perbezaan harga yang kecil jika anda boleh mengecasnya secara berkala. T1 pula menawarkan but 574 liter yang jauh lebih besar berbanding 475 liter, jarak roda 2,800 mm berbanding 2,670 mm, serta tangki 70 liter. Chery ialah SUV keluarga dengan kelengkapan lebih baik, termasuk lapan beg udara, tempat duduk hadapan berpengudaraan dan panoramic sunroof; Jetour pula ialah pilihan petrol yang lebih lapang.
Pilih Chery Tiggo 7 jika anda boleh menggunakan jarak EV 90 km dan mahukan lapan beg udara, panoramic sunroof serta tempat duduk hadapan berkuasa dengan fungsi pengudaraan pada harga RM400 lebih rendah.
Pilih Jetour T1 jika anda memerlukan but 574 liter, jarak roda 2,800 mm dan tangki bahan api 70 liter, serta tidak memerlukan pengecasan plug-in.
Perbezaan utama
- Harga: Chery Tiggo 7 RM129,400; Jetour T1 RM129,800.
- Ruang but: Chery Tiggo 7 475 liter; Jetour T1 574 liter.
- Jarak roda: Chery Tiggo 7 2,670 mm; Jetour T1 2,800 mm.
- Output enjin petrol: Chery Tiggo 7 139 hp dan 215 Nm; Jetour T1 168 hp dan 270 Nm.
- Elektrifikasi: Chery Tiggo 7 mempunyai satu motor 201-hp, 310-Nm, bateri 18.3-kWh dan jarak EV 90 km; Jetour T1 tidak mempunyai motor atau bateri.
- Beg udara: Chery Tiggo 7 mempunyai 8; Jetour T1 mempunyai 6.
Tiggo 7
- Jarak EV 90 km daripada bateri 18.3-kWh
- Lapan beg udara dan head-up display
- Tempat duduk hadapan berkuasa dengan fungsi pengudaraan dan pemanasan serta panoramic sunroof
- But 475 liter lebih kecil 99 liter
- Jarak roda 2,670 mm lebih pendek 130 mm
- Berat kerb 1,795 kg lebih tinggi 163 kg
T1
- But 574 liter dan tangki bahan api 70 liter
- Jarak roda 2,800 mm lebih panjang 130 mm
- 168 hp dan 270 Nm daripada enjin petrol turbo 1.5-liter
- Tiada motor plug-in hybrid, bateri atau jarak EV 90 km
- Enam beg udara berbanding lapan
- Tempat duduk penumpang manual dan tiada panoramic sunroof
Kelebihan Tiggo 7 berbanding T1
Kelebihan T1 berbanding Tiggo 7
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda T1 adalah 130 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. T1 adalah 105 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada T1: 574 liter berbanding 475.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM129,400✓ | RM129,800 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120 | RM120 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,320/bln✓ | RM1,325/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,644✓ | RM3,654 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC with Turbocharger, Direct Injection and Variable Valve Timing with Plug-in Hybrid Assistance | 16-valve DOHC with Turbocharger, Variable Valve Timing |
| Kapasiti | 1,498 cc | 1,499 cc |
| Kuasa kuda | 139 hp pada 5,500 rpm | 168 hp pada 5,500 rpm✓ |
| Tork | 215 Nm pada 1,750 rpm | 270 Nm pada 2,000 rpm✓ |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol Plug-in Hybrid | Petrol |
| Bore × Stroke | 77 mm × 80.5 mm | — |
| Nisbah mampatan | 9.5 | — |
| Bilangan motor | 1 | — |
| Kuasa kuda motor | 201 hp | — |
| Tork motor | 310 Nm | — |
| Kapasiti bateri | 18.3 kWh | — |
| Jarak EV | 90 km | — |
| Kadar pengecasan (AC) | 6.6 kW | — |
| Kadar pengecasan (DC) | 40 kW | — |
| V2L | 3.3 kW | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Dual-clutch Automatic (Wet) |
| Nama transmisi | DHT | — |
| Gear | — | 7 |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,553 mm | 4,705 mm |
| Lebar | 1,862 mm | 1,967 mm |
| Tinggi | 1,696 mm | 1,840 mm |
| Jarak roda | 2,670 mm | 2,800 mm |
| Berat | 1,795 kg | 1,632 kg |
| Tangki minyak | 60 litres | 70 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 475 litres | 574 litres✓ |
| Tayar depan | 225/60R18 | 235/65R18 |
| Tayar belakang | 225/60R18 | 235/65R18 |
| Tayar ganti | Tyre Repair Kit | Space Saver |
| Tayar kilang | Maxxis Victra Sport 5 SUV | GitiComfort F50 |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 18" Aero Alloy | 18" Apex Alloys |
| Roda belakang | 18" Aero Alloy | 18" Apex Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack & Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 8 (Driver and Passenger, Front Side, Front Center Airbag, Driver's Knee Airbag, Curtain Airbags) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for rear doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for two outer rear seats | Available for 2 Outer Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | Front Seats Only | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Automatic LED Projector with Auto High Beam | LED Projector |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | 6-way Power Adjustable Driver's Seat with Memory, 4-way Power Adjustable Passenger Seat, Ventilated and Heated | Power Adjustable Driver's Seat, Manual Passenger Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control System | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear AC Vents |
| Sunroof | Panoramic, Front Tilt and Slide | — |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 Front USB, 1 Rear USB, 1 Wireless Charger | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights and Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Panoramic Glass Roof Shade | — |
| Audio | 12.3" Touchscreen Display, Sony Premium Audio with 8 Speakers, Wireless Apple Carplay and Android Auto | 12.8" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 8-speaker sound system |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch | Four Windows, Auto Up & Down |
| Penghidup enjin | Keyless (Depress Brake Pedal) | Keyless Operation (Push Button Start) |
| Kunci | Keyless Operation, with Proximity Sensor Auto Lock/Unlock | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Tiptronic | — | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot | Powered Boot |
| Sensor parkir depan | 4 Sensors | — |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, with 360-degree Camera | Yes, 360-degree Surround View Monitor |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | 150,000 km |
| Waranti pengeluar | 7 tahun | 7 tahun |
| Nota waranti | 8-year/160,000 km battery and drive unit warranty | 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Tiggo 7 & T1 untuk dijual
Soalan Lazim Tiggo 7 vs T1
Chery Tiggo 7 atau Jetour T1, mana lebih baik?
Tiggo 7 lebih baik untuk pembeli yang boleh mengecas, dengan jarak EV 90 km, lapan beg udara dan lebih banyak kelengkapan keselesaan tempat duduk hadapan. T1 pula lebih baik jika keutamaan anda ialah susun atur kabin, hasil but 574 liter dan jarak roda 2,800 mm.
Berapakah perbezaan harga?
Jetour T1 berharga RM400 lebih tinggi berbanding Chery Tiggo 7: RM129,800 berbanding RM129,400.
Chery Tiggo 7 atau Jetour T1, mana mempunyai but lebih besar?
Jetour T1 mempunyai but lebih besar, iaitu 574 liter, 99 liter lebih banyak berbanding 475 liter milik Chery Tiggo 7.