Kesimpulan
Pada RM129,800 berbanding RM129,900, Jetour T1 memberikan pembeli Malaysia 168 hp dan 270 Nm, berbanding 160 hp dan 250 Nm pada MG HS. Torknya tiba dari 2,000 rpm dan bukannya 4,400 rpm, selain menawarkan but 574 liter, tangki 70 liter dan jarak roda 2,800 mm. MG pula membalas dengan bumbung kaca panoramik dan navigasi, namun but 463 liter serta tangki 55 liternya nyata kurang praktikal untuk perjalanan balik kampung yang jauh. T1 turut dilengkapi pemantauan titik buta, brek autonomi, bantuan kekal lorong dan adaptive cruise control.
Pilih Jetour T1 jika anda mahukan SUV yang lebih besar dan berkuasa, dengan ruang bagasi 574 liter serta kelengkapan keselamatan aktif yang lebih lengkap.
Pilih MG HS jika bumbung kaca panoramik, navigasi terbina dalam dan saiz luaran yang lebih kecil lebih penting berbanding ruang but serta sistem bantuan pemandu.
Perbezaan utama
- Harga: Jetour T1 RM129,800; MG HS RM129,900.
- Kuasa dan tork: Jetour T1 168 hp dan 270 Nm; MG HS 160 hp dan 250 Nm.
- Ruang but: Jetour T1 574 liter; MG HS 463 liter.
- Tangki bahan api: Jetour T1 70 liter; MG HS 55 liter.
- Jarak roda: Jetour T1 2,800 mm; MG HS 2,720 mm.
- Roda: Jetour T1 aloi 18-inci dengan tayar 235/65R18; MG HS aloi 17-inci dengan tayar 215/60R17.
T1
- 168 hp dan 270 Nm, dengan tork maksimum dari 2,000 rpm.
- But 574 liter dan tangki bahan api 70 liter.
- Brek autonomi, pemantauan titik buta, bantuan kekal lorong dan adaptive cruise control.
- Tiada bumbung kaca panoramik atau navigasi terbina dalam.
- Waranti kenderaan 7 tahun/150,000-km mempunyai had perbatuan, tidak seperti perlindungan tanpa had perbatuan MG HS.
HS
- Bumbung kaca panoramik dengan pelindung matahari sunroof.
- Navigasi terbina dalam.
- Waranti powertrain 7 tahun/tanpa had perbatuan.
- But 463 liter adalah 111 liter lebih kecil berbanding Jetour T1.
- 160 hp dan 250 Nm ketinggalan berbanding 168 hp dan 270 Nm pada Jetour T1.
- Tiada pemantauan titik buta, brek autonomi atau bantuan kekal lorong.
Kelebihan T1 berbanding HS
Kelebihan HS berbanding T1
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda T1 adalah 80 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. T1 adalah 91 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada T1: 574 liter berbanding 463.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM129,800✓ | RM129,900 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120 | RM120 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,325/bln | RM1,325/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,654✓ | RM3,657 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC with Turbocharger, Variable Valve Timing | 16-valve DOHC, Turbocharged with Variable Valve Timing |
| Kapasiti | 1,499 cc | 1,490 cc |
| Kuasa kuda | 168 hp pada 5,500 rpm✓ | 160 hp pada 5,600 rpm |
| Tork | 270 Nm pada 2,000 rpm✓ | 250 Nm pada 4,400 rpm |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol | Petrol |
| Bore × Stroke | — | 74 mm × 86.6 mm |
| Nisbah mampatan | — | 11.5 |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | Dual-clutch Automatic (Dry) |
| Nama transmisi | — | 7-speed, Twin-clutch Transmission |
| Gear | 7 | 7 |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,705 mm | 4,574 mm |
| Lebar | 1,967 mm | 1,876 mm |
| Tinggi | 1,840 mm | 1,664 mm |
| Jarak roda | 2,800 mm | 2,720 mm |
| Berat | 1,632 kg | — |
| Tangki minyak | 70 litres | 55 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 574 litres✓ | 463 litres |
| Tayar depan | 235/65R18 | 215/60R17 |
| Tayar belakang | 235/65R18 | 215/60R17 |
| Tayar ganti | Space Saver | Space Saver |
| Tayar kilang | GitiComfort F50 | Maxxis Bravo HPM5 |
| Wiper Blade (Driver) | — | 24 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | — | 17 inch |
| Wiper Blade (Rear) | — | 10 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Thailand (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 18" Apex Alloys | 17" Alloys |
| Roda belakang | 18" Apex Alloys | 17" Alloys |
| Stereng | Rack & Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual For Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | — |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available On Outer Two Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | — |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | No |
| Amaran perlanggaran | ✓ | — |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector | LED Projector |
| Lampu belakang | Full LED | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | — |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Driver's Seat, Manual Passenger Seat | Powered Driver Seat, Manual Front Passenger Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Single-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear AC vents |
| Sunroof | — | Panoramic Glass Roof |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear | 1 Front, 4 USB |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lighting | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Sunroof Shade |
| Audio | 12.8" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 8-speaker sound system | 10.25" Touchscreen with Wired Apple CarPlay & Android Auto |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up & Down | Four Windows, Auto Up and Down |
| Penghidup enjin | Keyless Operation (Push Button Start) | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | — |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot | Manual Operation |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree Surround View Monitor | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | — | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Digital/Analogue |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 7 tahun✓ | 5 tahun |
| Nota waranti | 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty | 7 Years/Unlimited Mileage Warranty on Powertrain |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai T1 & HS untuk dijual
Soalan Lazim T1 vs HS
Jetour T1 atau MG HS, mana lebih baik?
Jetour T1 ialah pilihan serba boleh yang lebih baik: ia mempunyai kuasa dan tork lebih tinggi, but serta tangki bahan api lebih besar, selain brek autonomi, pemantauan titik buta, bantuan kekal lorong dan adaptive cruise control. Pilih MG HS terutamanya untuk bumbung panoramik dan navigasinya.
Berapakah perbezaan harga?
Jetour T1 berharga RM100 lebih rendah berbanding MG HS. Perbezaan kecil ini memihak kepada T1 dari segi kelengkapan dan kepraktisan, manakala MG HS menumpukan tarikannya pada bumbung panoramik dan navigasi.
Jetour T1 atau MG HS, mana mempunyai ruang bagasi lebih besar?
Jetour T1 mempunyai but lebih besar, iaitu 574 liter, berbanding 463 liter pada MG HS. Kelebihan 111 liter ini bermakna untuk bagasi keluarga, kereta sorong bayi atau barangan belian yang besar.
Yang mana dipasang secara tempatan?
T1 dipasang di Malaysia (CKD), manakala HS diimport sepenuhnya (CBU) dari Thailand. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
T1 disertakan waranti pengilang 7 tahun berbanding 5 tahun untuk HS. T1: 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty. HS: 7 Years/Unlimited Mileage Warranty on Powertrain.