Kesimpulan
Jetour T1 ialah pilihan yang lebih berbaloi untuk pembeli Malaysia yang mahukan ciri keselamatan aktif dan tindak balas memotong yang lebih mudah: enjin turbo 1.5-liternya menghasilkan 168 hp dan 270 Nm dari 2,000 rpm, berbanding 154 hp dan 192 Nm pada 4,500 rpm untuk Kia Sportage. Pada harga RM129,800, ia hanya RM1,000 lebih mahal, namun menambah brek autonomi, adaptive cruise control dan pembetulan stereng kekal lorong. Sportage pula menawarkan but 587 liter, 13 liter lebih besar berbanding Jetour, serta cukai jalan tahunan RM440 berbanding RM120. Pembeli yang mengutamakan ruang kargo mempunyai sebab kukuh untuk memilih Kia.
Pilih Jetour T1 jika anda mahukan 168 hp, 270 Nm, adaptive cruise control dan waranti tujuh tahun/150,000-km dengan tambahan RM1,000.
Pilih Kia Sportage jika but 587 liter, berat kerb lebih rendah iaitu 1,578-kg dan harga pembelian RM128,800 yang lebih rendah lebih penting berbanding kelengkapan bantuan pemandu.
Perbezaan utama
- Harga: Jetour T1 RM129,800; Kia Sportage RM128,800.
- Kuasa dan tork: Jetour T1 168 hp dan 270 Nm; Kia Sportage 154 hp dan 192 Nm.
- Cukai jalan: Jetour T1 RM120 setahun; Kia Sportage RM440 setahun.
- Ruang but: Jetour T1 574 liter; Kia Sportage 587 liter.
- Bantuan pemandu: Jetour T1 mendapat brek autonomi, adaptive cruise control dan pembetulan stereng kekal lorong; Kia Sportage tiada brek autonomi,…
- Waranti: Jetour T1 mempunyai waranti tujuh tahun/150,000 km serta waranti enjin 10 tahun/1,000,000-km; Kia Sportage mempunyai waranti lima tahun/100,000 km.
T1
- Enjin turbo 168 hp dan 270 Nm
- Brek autonomi, adaptive cruise control dan bantuan kekal lorong
- Waranti tujuh tahun/150,000-km dengan perlindungan enjin 10 tahun
- But 574 liter adalah 13 liter lebih kecil berbanding Kia Sportage
- Dengan berat 1,632 kg, ia 54 kg lebih berat berbanding Kia Sportage
- Harga pembelian RM1,000 lebih tinggi
Sportage
- But 587 liter
- Harga pembelian RM1,000 lebih rendah
- 54 kg lebih ringan pada 1,578 kg
- 154 hp dan 192 Nm ketinggalan berbanding 168 hp dan 270 Nm Jetour T1
- Tiada brek autonomi atau bantuan kekal lorong; cruise control adalah pasif
- Waranti lima tahun/100,000-km lebih pendek berbanding Jetour T1
Kelebihan T1 berbanding Sportage
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
T1 adalah 102 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM129,800 | RM128,800✓ |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120✓ | RM440 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,325/bln | RM1,315/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,654✓ | RM3,662 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC with Turbocharger, Variable Valve Timing | 16-Valve DOHC, Naturally Aspirated with Variable Valve Timing |
| Kapasiti | 1,499 cc | 1,999 cc |
| Kuasa kuda | 168 hp pada 5,500 rpm✓ | 154 hp pada 6,200 rpm |
| Tork | 270 Nm pada 2,000 rpm✓ | 192 Nm pada 4,500 rpm |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol | Petrol |
| Bore × Stroke | — | 81 mm × 97 mm |
| Nisbah mampatan | — | 10.8 |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | Conventional Automatic |
| Nama transmisi | — | 6-Speed Automatic |
| Gear | 7 | 6 |
| Pengeluar transmisi | — | Hyundai |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,705 mm | 4,660 mm |
| Lebar | 1,967 mm | 1,865 mm |
| Tinggi | 1,840 mm | 1,660 mm |
| Jarak roda | 2,800 mm | 2,755 mm |
| Berat | 1,632 kg | 1,578 kg |
| Tangki minyak | 70 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 574 litres | 587 litres✓ |
| Tayar depan | 235/65R18 | 235/65R17 |
| Tayar belakang | 235/65R18 | 235/65R17 |
| Tayar ganti | Space Saver | Space Saver |
| Tayar kilang | GitiComfort F50 | — |
| Wiper Blade (Driver) | — | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | — | 18 inch |
| Wiper Blade (Rear) | — | 12 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 18" Apex Alloys | 17" Alloy |
| Roda belakang | 18" Apex Alloys | 17" Alloy |
| Stereng | Rack & Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | — |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual For Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | — |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available for 2 Outer 2nd Row Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | — |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | No |
| Amaran perlanggaran | ✓ | — |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | Available for all seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector | LED Projector |
| Lampu belakang | Full LED | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | — |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Driver's Seat, Manual Passenger Seat | Manual Adjustment |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Single-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear AC Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lighting | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | 12.8" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 8-speaker sound system | 12.3" Infotainment Touchscreen with Apple CarPlay, Android Auto and 6 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up & Down | Four Windows, Driver Side Auto Down |
| Penghidup enjin | Keyless Operation (Push Button Start) | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | — |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot | Remote Control Activation |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree Surround View Monitor | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Backlit Analogue |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km✓ | 100,000 km |
| Waranti pengeluar | 7 tahun✓ | 5 tahun |
| Nota waranti | 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai T1 & Sportage untuk dijual
Soalan Lazim T1 vs Sportage
Jetour T1 atau Kia Sportage, mana lebih baik?
Jetour T1 mempunyai kelengkapan keselamatan yang lebih baik dan tork jauh lebih tinggi, iaitu 270 Nm berbanding 192 Nm. Pilih Kia Sportage jika but 587 liter dan harga permulaan yang lebih rendah menjadi keutamaan anda.
Berapakah perbezaan harga?
Jetour T1 berharga RM129,800 manakala Kia Sportage berharga RM128,800, jadi Jetour RM1,000 lebih mahal.
SUV mana mempunyai but lebih besar?
Kia Sportage mempunyai but lebih besar, iaitu 587 liter, 13 liter lebih banyak berbanding 574 liter milik Jetour T1.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
T1 disertakan waranti pengilang 7 tahun berbanding 5 tahun untuk Sportage. T1: 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty.