Kesimpulan
Pada harga RM169,000, smart #1 berharga RM9,052 lebih tinggi berbanding Xpeng G6 yang berharga RM159,948, namun ia 488 mm lebih pendek dan 335 kg lebih ringan, menjadikannya pilihan yang lebih sesuai untuk bandar. Ia juga mencapai 100 km/h dalam 6.7 saat, sedikit lebih pantas berbanding 6.94 saat. G6 menawarkan kelebihan praktikal yang lebih kukuh: bateri 68.5 kWh mempunyai jarak tuntutan 480 km berbanding 315 km, pengecasan DC meningkat daripada 150 kW kepada 382 kW, manakala ruang but memuatkan 571 liter berbanding 411 liter. Bagi pembeli Malaysia yang kerap melakukan perjalanan antara bandar, pilih G6.
#1 Brabus (RM249,000) berada di atas semua varian G6 di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih smart #1 jika anda mahukan SUV 4,270 mm yang lebih kompak, dengan pecutan 6.7 saat yang sedikit lebih pantas serta kamera 360 darjah.
Pilih Xpeng G6 jika anda mahukan jarak tuntutan 480 km, pengecasan DC 382 kW dan but 571 liter pada harga yang lebih rendah.
Perbezaan utama
- Harga: smart #1 RM169,000; Xpeng G6 RM159,948.
- Bateri dan jarak: smart #1 49 kWh dan 315 km; Xpeng G6 68.5 kWh dan 480 km.
- Pengecasan: smart #1 7.2 kW AC/150 kW DC; Xpeng G6 11 kW AC/382 kW DC.
- Prestasi: smart #1 268 hp, 343 Nm dan 6.7 saat; Xpeng G6 248 hp, 440 Nm dan 6.94 saat.
- Saiz dan but: smart #1 sepanjang 4,270 mm dengan kapasiti 411 liter; Xpeng G6 sepanjang 4,758 mm dengan kapasiti 571 liter.
#1
- 488 mm lebih pendek dan 335 kg lebih ringan
- 268 hp dan masa 0-100 km/h 6.7 saat
- Kamera 360 darjah serta Highway & Traffic Jam Assist
- Jarak tuntutan 315 km berbanding 480 km
- Bateri 49 kWh dan pengecasan DC 150 kW ketinggalan berbanding 68.5 kWh dan 382 kW
- But 411 liter lebih kecil sebanyak 160 liter
G6
- Jarak tuntutan 480 km daripada bateri 68.5 kWh
- Pengecasan AC 11 kW dan DC 382 kW
- But 571 liter serta ventilasi tempat duduk hadapan
- 488 mm lebih panjang dan 98 mm lebih lebar
- 0-100 km/h mengambil masa 6.94 saat berbanding 6.7 saat
- Tiada kamera 360 darjah disenaraikan
Kelebihan #1 berbanding G6
Kelebihan G6 berbanding #1
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda G6 adalah 140 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. G6 adalah 98 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada G6: 571 liter berbanding 411.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM169,000 | RM159,948✓ |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM260 | RM240✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,725/bln | RM1,635/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM4,642 | RM4,406✓ |
| Elektrik / tahun (angg.) | RM1,382 | RM1,268✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM6.91 | RM6.34✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM31,420 | RM29,573✓ |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 6.8 jam | 6.2 jam✓ |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 25 minit | 15 minit✓ |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 400V architecture | 800V architecture |
| Bahan api | Electric | Electric |
| Bilangan motor | 1 | 1 |
| Kuasa kuda motor | 268 hp✓ | 248 hp |
| Tork motor | 343 Nm | 440 Nm✓ |
| Kapasiti bateri | 49 kWh | 68.5 kWh✓ |
| Jarak EV | 315 km | 480 km✓ |
| Kadar pengecasan (AC) | 7.2 kW | 11 kW✓ |
| Kadar pengecasan (DC) | 150 kW | 382 kW✓ |
| V2L | 3.3 kW | 3.3 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Single Ratio Automatic |
| Pacuan | Rear Wheel Drive | Rear Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 6.7 seconds✓ | 6.94 seconds |
| Kelajuan maksimum | 180 km/h | 202 km/h✓ |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,270 mm | 4,758 mm |
| Lebar | 1,822 mm | 1,920 mm |
| Tinggi | 1,636 mm | 1,650 mm |
| Jarak roda | 2,750 mm | 2,890 mm |
| Berat | 1,780 kg | 2,115 kg |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 411 litres | 571 litres✓ |
| Tayar depan | 235/45R19 | 235/60R18 |
| Tayar belakang | 235/45R19 | 235/60R18 |
| Tayar kilang | Continental EcoContact 6 Q | Maxxis Waltz MS2 |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 17 inch | 16 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | China (CBU) | China (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | Double Wishbones |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 19" Amps Alloy Wheels | 18" Alloys |
| Roda belakang | 19" Amps Alloy Wheels | 18" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | Comfort Suspension | — |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | 5 bintang | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 7 (Driver & Front Passenger, Side Airbags, Curtain Airbags and Driver's Knee Airbag) | 7 (Driver and Front Passenger, Side and Curtain Airbags, Driver's Knee Airbag) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | — | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Electronic for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available On Front Passenger Seat, Rear Outer Seats | Available on outer two rear seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, Front and Rear | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | Door Opening Warning, Traffic Sign Recognition, Auto High Beam, | — |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Reflector with Manual Levelling | LED Projectors |
| Lampu belakang | LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | 10-way Power Adjustable Driver's Seat with Memory Function, Powered Front Passenger's Seat | Driver and Front Passenger Powered Seats, Front Seat Ventilation |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-fold with Sliding Adjustment | 60:40 Split-folding with Manual Recline |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control System |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear AC Vents |
| Sunroof | Panoramic Glass Roof | Fixed Panoramic Glass Roof |
| Soket kuasa | 1 Front, 3 USB-C, 1 USB-A, Qi Wireless Charger | 1 Front, 2 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights, 64-colour Ambient Lighting | Map Lights and Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Yes | — |
| Audio | 12.8" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto | 15.6" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 12-speaker Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless (Depress Brake Pedal) | Keyless Start (Depress Brake Pedal) |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control with Highway & Traffic Jam Assist | Adaptive Cruise Control |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Yes, Powered | Powered Boot |
| Sensor parkir depan | — | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | — | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes, With 360-degree Camera | Yes |
| Parkir automatik | Yes | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had✓ | 120,000 km |
| Waranti pengeluar | 4 tahun | 5 tahun✓ |
| Nota waranti | 8-year/200,000 km Battery Warranty | 8-Year/160,000 km Battery Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai #1 & G6 untuk dijual
Soalan Lazim #1 vs G6
Mana lebih baik, smart #1 atau Xpeng G6?
Xpeng G6 lebih baik secara keseluruhan dari segi jarak, kelajuan pengecasan, ruang but dan harga. Pilih smart #1 jika panjangnya 4,270 mm, beratnya yang lebih rendah iaitu 1,780 kg serta pecutannya yang sedikit lebih pantas lebih penting bagi anda.
Berapakah perbezaan harga?
Xpeng G6 berharga RM9,052 lebih rendah berbanding smart #1. Ia juga menawarkan bateri yang lebih besar, jarak tuntutan yang lebih jauh serta pengecasan AC dan DC yang lebih pantas.
Yang mana satu mengecas lebih pantas?
Xpeng G6 mengecas lebih pantas untuk kedua-dua format: 11 kW AC berbanding 7.2 kW, dan 382 kW DC berbanding 150 kW. Kedua-duanya mempunyai keupayaan vehicle-to-load 3.3 kW.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 49.0 kWj #1 mengambil kira-kira 6.8 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 25 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 150 kW. Bateri 68.5 kWj G6 mengambil kira-kira 6.2 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 15 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 382 kW.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
G6 disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 4 tahun untuk #1. #1: 8-year/200,000 km Battery Warranty. G6: 8-Year/160,000 km Battery Warranty.