Kesimpulan
Pada harga RM609,000, Porsche Cayenne lebih murah RM90,000 dan enjin V6 348 hp, 500 Nm masih mampu mencapai 100 km/h dalam 5.7 saat. Porsche Cayenne Electric pula berharga RM699,000, namun mengurangkan cukai jalan tahunan daripada RM1,632 kepada RM665, mencapai 100 km/h dalam 4.8 saat dan menawarkan 835 Nm daripada dual motors. Baterinya berkapasiti 113 kWh dengan jarak dipetik 642 km, selain pengecasan AC 11 kW dan DC 390 kW. Bagi pembeli Malaysia yang boleh mengecas secara berkala, Electric ialah pakej yang lebih lengkap; Cayenne petrol pula menawarkan harga permulaan lebih rendah dan kelajuan maksimum 248 km/h.
Cayenne Electric Turbo (RM969,999) berada di atas semua varian Cayenne di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih Porsche Cayenne jika harga permulaan RM90,000 lebih rendah, tangki petrol 75 liter dan kelajuan maksimum 248 km/h lebih penting berbanding pengecasan EV serta tork serta-merta.
Pilih Porsche Cayenne Electric jika anda boleh mengecas di rumah atau tempat kerja dan mahukan 835 Nm, pecutan 0-100 km/h dalam 4.8 saat, cukai jalan tahunan RM665 yang lebih rendah serta jarak dipetik 642 km.
Perbezaan utama
- Harga: Porsche Cayenne RM609,000; Porsche Cayenne Electric RM699,000.
- Output powertrain: Porsche Cayenne 348 hp dan 500 Nm; Porsche Cayenne Electric 436 hp dan 835 Nm.
- 0-100 km/h: Porsche Cayenne 5.7 saat; Porsche Cayenne Electric 4.8 saat.
- Simpanan tenaga: tangki bahan api 75 liter Porsche Cayenne; bateri 113 kWh Porsche Cayenne Electric dengan jarak 642 km.
- Cukai jalan tahunan: Porsche Cayenne RM1,632; Porsche Cayenne Electric RM665.
- Dimensi dan berat: Porsche Cayenne sepanjang 4,930 mm dan seberat 2,130 kg; Porsche Cayenne Electric sepanjang 4,985 mm dan seberat 2,525 kg.
Cayenne
- Harga pembelian RM90,000 lebih rendah.
- Kelajuan maksimum 248 km/h, berbanding 230 km/h.
- Waranti kenderaan empat tahun/100,000 km.
- Masa 0-100 km/h 5.7 saat lebih perlahan berbanding 4.8 saat.
- 500 Nm ketinggalan berbanding 835 Nm milik Electric.
- Cukai jalan tahunan RM1,632 lebih tinggi berbanding RM665.
Cayenne Electric
- 436 hp dan 835 Nm daripada dual motors.
- Bateri 113 kWh, jarak dipetik 642 km dan pengecasan DC sehingga 390 kW.
- Lebih banyak kelengkapan kabin, termasuk kawalan iklim four-zone, tempat duduk hadapan dengan pemanas dan pelarasan tempat duduk belakang.
- Harga RM699,000 lebih tinggi RM90,000.
- Dengan berat 2,525 kg, ia 395 kg lebih berat.
- Kelajuan maksimum 230 km/h lebih rendah 18 km/h.
Kelebihan Cayenne berbanding Cayenne Electric
Kelebihan Cayenne Electric berbanding Cayenne
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Cayenne Electric adalah 128 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Cayenne adalah 214 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM609,000✓ | RM699,000 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | Executive | Executive |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM1,632 | RM665✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM6,215/bln✓ | RM7,135/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM16,181✓ | RM18,422 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM4,298 | RM1,564✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM21.49 | RM7.82✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM110,555 | RM103,254✓ |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 10.3 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 20 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 24-valve DOHC direct injection with twin-scroll turbocharger, variable valve timing | 800V architecture, dual permanent magnet synchronous motors; 408 PS/300 kW standard, 442 PS/325 kW overboost with Launch Control |
| Kapasiti | 2,995 cc | — |
| Kuasa kuda | 348 hp pada 5,300 rpm | — |
| Tork | 500 Nm pada 1,340 rpm | — |
| Susunan silinder | V 6 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 84 mm × 89 mm | — |
| Nisbah mampatan | 10.5 | — |
| Bilangan motor | — | 2 |
| Kuasa kuda motor | — | 436 hp |
| Tork motor | — | 835 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 113 kWh |
| Jarak EV | — | 642 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 11 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 390 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | 8-Speed Tiptronic S | Single-speed Automatic |
| Gear | 8 | — |
| Pengeluar transmisi | Porsche | — |
| Pacuan | All Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 5.7 seconds | 4.8 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 10.8 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | 248 km/h✓ | 230 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,930 mm | 4,985 mm |
| Lebar | 2,194 mm | 1,980 mm |
| Tinggi | 1,698 mm | 1,674 mm |
| Jarak roda | 2,895 mm | 3,023 mm |
| Berat | 2,130 kg | 2,525 kg |
| Tangki minyak | 75 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 772 litres | 781 litres✓ |
| Tayar depan | 295/45R20 | 255/55R20 |
| Tayar belakang | 295/45R20 | 305/45R20 |
| Tayar ganti | — | Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Hankook Ventus S1 evoZ | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Slovakia (CBU) |
| Suspensi depan | Multi-Link with Air Suspension | Air Suspension with PASM |
| Suspensi belakang | Multi-Link with Air Suspension | Air Suspension with PASM |
| Roda depan | 21" RS Spyder Design | 20" Cayenne Aero Alloys |
| Roda belakang | 21" RS Spyder Design | 20" Cayenne Aero Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Electric Power Steering Plus (variable ratio) |
| Nota casis | Porsche Adaptive Air Suspension | Adaptive two-chamber air suspension with PASM, 5 ride heights (ground clearance up to 245 mm, wading 500-555 mm); rear-axle steering up to 5 deg (turning circle 11.6 m); 6-piston front fixed calipers, 375 mm front/350 mm rear ventilated discs; recuperation up to 600 kW; towing 3,000 kg (3,500 kg with off-road package) |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | 5 bintang | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 8 (Driver and Passenger, Driver and Front Passenger Knee, Front Side, Front Curtain) | 9 (Dual front, front side, rear side, curtain, front centre) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | — |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point with reversible pretensioners |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Two Outer Rear Seats | ISOFIX/i-Size on outer rear seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, with Pedestrian Detection | Yes, with pedestrian and cyclist detection |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | For All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Lane Change Assist with exit warning and rear cross-traffic alert; Lane Keeping Assist with Emergency Stop; Intersection Assist; Swerve and Turn Assist; Warn and Brake Assist; Adaptive Cruise Control with stop-and-go; Speed Limit Assist; Driver Awareness Detection; eCall/bCall; TPMS; PSM with ABS, ASR, ABD, MSR; post-collision brake |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector with Adaptive High Beam | Matrix LED |
| Lampu belakang | LED Combination | LED light strip with illuminated PORSCHE lettering |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | 14-way Power Adjustable with Memory Function | 14-way power comfort seats with memory, heated |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding with Remote Release | 2+1 power-adjustable seats (recline and fore/aft), 40:20:40 split fold, centre armrest with cupholders |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Four-zone automatic climate control with parking pre-climatisation |
| Penghawa dingin belakang | — | Rear vents with separate zone controls |
| Soket kuasa | 1 Front | Qi wireless charger, 230V socket in boot |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lights | Ambient lighting (30 colours) with communication light |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Powered sunshades for rear side windows | Rear door electric roll-up blinds |
| Audio | 12.3" Porsche Communication Manager with Porsche Connect Plus, Apple CarPlay, 14-speaker 710-watt Bose Surround Sound System | BOSE Surround Sound System, 14.25" Curved OLED Cluster + Flow Display OLED, Wireless Apple CarPlay and Android Auto, Qi Wireless Charging |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch | All with auto up/down |
| Penghidup enjin | Push Start Button | Push start |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless entry (Porsche Entry) with Digital Key |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | — |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive with stop-and-go |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | ✓ | — |
| Operasi but | Powered with Contactless Operation | Powered tailgate with gesture control and kick sensor |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | Yes |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | Yes |
| Kamera undur | Yes, 360-degree Surround View System | 360-degree camera (2D Surround View) |
| Parkir automatik | Yes | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | — |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Pintu kuasa | Yes | Soft-close doors |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | — | Porsche Entry UWB keyless with Digital Key; 90 L frunk with swipe-to-open; 14.25-inch curved OLED cluster, Flow Display OLED touchscreen; Sport Chrono Package; Porsche Electric Sport Sound; Air Quality System; Storage Package; parking pre-climatisation; Porsche Wireless Charging preparation (11 kW inductive pad optional); 22 kW AC charger optional; AR head-up display optional; passenger display optional; dashcam preparation; soft-close doors; Porsche Connect 10 years |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 100,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 4 tahun✓ | 2 tahun |
| Nota waranti | — | High-voltage battery warranty: 8 years/160,000 km |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Cayenne & Cayenne Electric untuk dijual
Soalan Lazim Cayenne vs Cayenne Electric
Mana lebih baik, Porsche Cayenne atau Porsche Cayenne Electric?
Porsche Cayenne Electric lebih baik atas kertas dari segi prestasi, cukai jalan dan kelengkapan: 4.8 saat untuk mencapai 100 km/h, 835 Nm dan cukai jalan tahunan RM665. Pilih Cayenne petrol untuk harganya yang RM90,000 lebih rendah serta kelajuan maksimum 248 km/h.
Berapakah perbezaan harga antara kedua-duanya?
Porsche Cayenne Electric berharga RM699,000, iaitu RM90,000 lebih mahal berbanding Porsche Cayenne yang berharga RM609,000.
Apakah perbezaan jarak perjalanan dan pengecasan antara kedua-duanya?
Porsche Cayenne Electric mempunyai bateri 113 kWh, jarak dipetik 642 km, pengecasan AC 11 kW dan pengecasan DC sehingga 390 kW. Cayenne petrol pula mempunyai tangki bahan api 75 liter dan angka penggunaan bahan api dinilai pada 10.8 L/100 km.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 113.0 kWj Cayenne Electric mengambil kira-kira 10.3 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 390 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
Cayenne dipasang di Malaysia (CKD), manakala Cayenne Electric diimport sepenuhnya (CBU) dari Slovakia. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
Cayenne disertakan waranti pengilang 4 tahun berbanding 2 tahun untuk Cayenne Electric. Cayenne Electric: High-voltage battery warranty: 8 years/160,000 km.