Kesimpulan
Lotus Eletre menawarkan pilihan lebih berbaloi untuk pembeli di Malaysia yang mengambil kira kos: RM499,000 berbanding RM699,000 bermakna ada lebihan RM200,000, manakala kuasa 603 hp, masa 0-100 km/j 4.5 saat dan pengecasan AC 22 kW mengatasi Cayenne Electric. Porsche pula membalas dengan jarak perjalanan 642 km, ruang but 781 liter dan suspensi udara dengan PASM, tetapi cukai jalan tahunannya juga lebih rendah, iaitu RM665 berbanding RM1,440. Pilih Lotus untuk prestasi dan harga; bayar lebih untuk jarak perjalanan tambahan, ruang kargo lebih besar dan perkakasan casis Porsche.
Pilih Lotus Eletre jika penjimatan RM200,000, kuasa 603 hp dan pengecasan AC 22 kW lebih penting berbanding jarak perjalanan maksimum dan ruang but.
Pilih Porsche Cayenne Electric jika anda mahukan jarak perjalanan 642 km, ruang but 781 liter, suspensi udara dengan PASM dan cukai jalan tahunan lebih rendah, iaitu RM665.
Perbezaan utama
- Harga: Lotus Eletre RM499,000; Porsche Cayenne Electric RM699,000.
- Jarak perjalanan EV: Lotus Eletre 600 km; Porsche Cayenne Electric 642 km.
- Pengecasan AC: Lotus Eletre 22 kW; Porsche Cayenne Electric 11 kW.
- Pengecasan DC: Lotus Eletre 350 kW; Porsche Cayenne Electric 390 kW.
- Prestasi: Lotus Eletre 603 hp dan 0-100 km/j dalam 4.5 saat; Porsche Cayenne Electric 436 hp dan 4.8 saat.
- Ruang but: Lotus Eletre 688 liter; Porsche Cayenne Electric 781 liter.
Eletre
- Harga pembelian RM200,000 lebih rendah
- 603 hp dan 0-100 km/j dalam 4.5 saat
- Pengecasan AC 22 kW
- Jarak perjalanan lebih pendek, 600 km berbanding 642 km
- Ruang but lebih kecil, 688 liter berbanding 781 liter
- Cukai jalan tahunan lebih tinggi, RM1,440 berbanding RM665
Cayenne Electric
- Jarak perjalanan EV 642 km
- Ruang but 781 liter
- Suspensi udara dengan PASM dan rear-axle steering
- Harga pembelian RM200,000 lebih tinggi
- Pengecasan AC 11 kW berbanding 22 kW
- 436 hp dan 0-100 km/j dalam 4.8 saat ketinggalan berbanding Eletre
Kelebihan Eletre berbanding Cayenne Electric
Kelebihan Cayenne Electric berbanding Eletre
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Eletre adalah 155 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada Cayenne Electric: 781 liter berbanding 688.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM499,000✓ | RM699,000 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | Executive | Executive |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM1,440 | RM665✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM5,095/bln✓ | RM7,135/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM13,222✓ | RM18,422 |
| Elektrik / tahun (angg.) | RM1,659 | RM1,564✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM8.29 | RM7.82✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM81,603✓ | RM103,254 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 5.1 jam✓ | 10.3 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 20 minit | 20 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 800V architecture | 800V architecture, dual permanent magnet synchronous motors; 408 PS/300 kW standard, 442 PS/325 kW overboost with Launch Control |
| Bahan api | Electric | Electric |
| Bilangan motor | 2 | 2 |
| Kuasa kuda motor | 603 hp✓ | 436 hp |
| Tork motor | 710 Nm | 835 Nm✓ |
| Kapasiti bateri | 112 kWh | 113 kWh✓ |
| Jarak EV | 600 km | 642 km✓ |
| Kadar pengecasan (AC) | 22 kW✓ | 11 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | 350 kW | 390 kW✓ |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | — | Single-speed Automatic |
| Pacuan | All Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 4.5 seconds✓ | 4.8 seconds |
| Kelajuan maksimum | 258 km/h✓ | 230 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 5,103 mm | 4,985 mm |
| Lebar | 2,135 mm | 1,980 mm |
| Tinggi | 1,630 mm | 1,674 mm |
| Jarak roda | 3,019 mm | 3,023 mm |
| Berat | 2,490 kg | 2,525 kg |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 688 litres | 781 litres✓ |
| Tayar depan | 255/50R20 | 255/55R20 |
| Tayar belakang | 285/40R20 | 305/45R20 |
| Tayar ganti | — | Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Michelin Pilot Sport EV | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | China (CBU) | Slovakia (CBU) |
| Suspensi depan | Multi-link | Air Suspension with PASM |
| Suspensi belakang | Multi-link | Air Suspension with PASM |
| Roda depan | 20" 5-spoke Aero Alloy | 20" Cayenne Aero Alloys |
| Roda belakang | 20" 5-spoke Aero Alloy | 20" Cayenne Aero Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Electric Power Steering Plus (variable ratio) |
| Nota casis | — | Adaptive two-chamber air suspension with PASM, 5 ride heights (ground clearance up to 245 mm, wading 500-555 mm); rear-axle steering up to 5 deg (turning circle 11.6 m); 6-piston front fixed calipers, 375 mm front/350 mm rear ventilated discs; recuperation up to 600 kW; towing 3,000 kg (3,500 kg with off-road package) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 10 (Driver and Passenger, Front Side, Curtain Airbags, Front Center Airbags and Front Knee Airbags) | 9 (Dual front, front side, rear side, curtain, front centre) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Electronic for Rear Doors | — |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point with reversible pretensioners |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on two rear passenger seats | ISOFIX/i-Size on outer rear seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes, with pedestrian and cyclist detection |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Lane Change Assist with exit warning and rear cross-traffic alert; Lane Keeping Assist with Emergency Stop; Intersection Assist; Swerve and Turn Assist; Warn and Brake Assist; Adaptive Cruise Control with stop-and-go; Speed Limit Assist; Driver Awareness Detection; eCall/bCall; TPMS; PSM with ABS, ASR, ABD, MSR; post-collision brake |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Projector LED with Dynamic Indicators | Matrix LED |
| Lampu belakang | Full LED with Dynamic Indicators | LED light strip with illuminated PORSCHE lettering |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats | 14-way power comfort seats with memory, heated |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 2+1 power-adjustable seats (recline and fore/aft), 40:20:40 split fold, centre armrest with cupholders |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Four-zone automatic climate control with parking pre-climatisation |
| Penghawa dingin belakang | Dual-zone Automatic Climate Control | Rear vents with separate zone controls |
| Soket kuasa | 2 USB-C front, 2 USB-C rear | Qi wireless charger, 230V socket in boot |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lights | Ambient lighting (30 colours) with communication light |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Rear door electric roll-up blinds |
| Audio | 15.1" Touchscreen with Lotus Hyper OS, Wireless Apple CarPlay and Android Auto, 15-speaker KEF Reference Audio | BOSE Surround Sound System, 14.25" Curved OLED Cluster + Flow Display OLED, Wireless Apple CarPlay and Android Auto, Qi Wireless Charging |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Automatic with Anti-pinch | All with auto up/down |
| Penghidup enjin | Keyless Operation (Depress Brake Pedal) | Push start |
| Kunci | Remote Control Activation | Keyless entry (Porsche Entry) with Digital Key |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | — |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive with stop-and-go |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | ✓ | — |
| Operasi but | Remote Control Activation with Contactless Boot Opening | Powered tailgate with gesture control and kick sensor |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | Yes |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | Yes |
| Kamera undur | Yes, with Surround View | 360-degree camera (2D Surround View) |
| Parkir automatik | — | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | — |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | — |
| Pintu kuasa | — | Soft-close doors |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | — | Porsche Entry UWB keyless with Digital Key; 90 L frunk with swipe-to-open; 14.25-inch curved OLED cluster, Flow Display OLED touchscreen; Sport Chrono Package; Porsche Electric Sport Sound; Air Quality System; Storage Package; parking pre-climatisation; Porsche Wireless Charging preparation (11 kW inductive pad optional); 22 kW AC charger optional; AR head-up display optional; passenger display optional; dashcam preparation; soft-close doors; Porsche Connect 10 years |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 5 tahun✓ | 2 tahun |
| Nota waranti | 8-year/200,000 km Battery Warranty | High-voltage battery warranty: 8 years/160,000 km |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Eletre & Cayenne Electric untuk dijual
Soalan Lazim Eletre vs Cayenne Electric
Mana lebih baik, Lotus Eletre atau Porsche Cayenne Electric?
Lotus Eletre ialah pilihan yang lebih berbaloi dan pantas, dengan kuasa 603 hp serta pecutan 0-100 km/j dalam 4.5 saat. Porsche Cayenne Electric pula lebih baik dari segi jarak perjalanan, kapasiti bagasi dan casis dengan suspensi udara.
Berapakah perbezaan harga?
Porsche Cayenne Electric berharga RM200,000 lebih tinggi berbanding Lotus Eletre.
Model mana mempunyai keupayaan pengecasan lebih baik?
Lotus Eletre mempunyai kadar pengecasan AC lebih pantas, iaitu 22 kW, manakala Porsche Cayenne Electric mempunyai kadar pengecasan DC lebih pantas, iaitu 390 kW berbanding 350 kW.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 112.0 kWj Eletre mengambil kira-kira 5.1 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 350 kW. Bateri 113.0 kWj Cayenne Electric mengambil kira-kira 10.3 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 390 kW.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
Eletre disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 2 tahun untuk Cayenne Electric. Eletre: 8-year/200,000 km Battery Warranty. Cayenne Electric: High-voltage battery warranty: 8 years/160,000 km.