Kesimpulan
Pada harga RM267,800, BMW 3 Series berharga RM17,000 lebih mahal berbanding iX1 pada RM250,800, tetapi ia pilihan pemandu yang lebih pantas: 0-100 km/j mengambil masa 7.4 saat berbanding 8.6 saat, manakala susun atur pacuan roda belakang, jarak roda 2,851-mm dan berat kerb 1,590-kg membezakannya. iX1 pula menawarkan jarak EV yang dinyatakan sejauh 475-km, pengecasan AC 11-kW dan DC 130-kW, selain cukai jalan tahunan RM160 berbanding RM379. Ia juga mempunyai bentuk yang lebih praktikal, dengan but 490-liter dan ketinggian 1,642-mm, walaupun beratnya 2,085-kg agak tinggi.
3 Series 330Li M Sport (RM323,800) berada di atas semua varian iX1 di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih BMW 3 Series jika anda mahukan sedan BMW pacuan roda belakang yang lebih pantas dan ringan, dengan jarak roda lebih panjang iaitu 2,851-mm.
Pilih BMW iX1 jika anda mahukan SUV elektrik dengan jarak dinyatakan sejauh 475 km, cukai jalan RM160 yang lebih rendah dan but 490-liter.
Perbezaan utama
- Harga: BMW 3 Series RM267,800; BMW iX1 RM250,800.
- Prestasi: BMW 3 Series 0-100 km/j dalam 7.4 saat dan 235 km/j; BMW iX1 8.6 saat dan 170 km/j.
- Sistem kuasa: BMW 3 Series petrol turbo 184 hp/300 Nm 1,998-cc; BMW iX1 motor elektrik 204-hp/250-Nm dengan bateri 66.5-kWh.
- Cukai jalan: BMW 3 Series RM379 setahun; BMW iX1 RM160 setahun.
- Dimensi dan but: BMW 3 Series sepanjang 4,709 mm dengan kapasiti 480 liter; BMW iX1 sepanjang 4,500 mm dengan kapasiti 490 liter.
- Pengecasan: BMW 3 Series mempunyai tangki bahan api 59-liter; BMW iX1 menyokong pengecasan AC 11-kW dan DC 130-kW.
3 Series
- Masa 0-100 km/j lebih pantas, iaitu 7.4 saat.
- Lebih ringan pada 1,590 kg dan pacuan roda belakang.
- Jarak roda lebih panjang, iaitu 2,851-mm.
- Cukai jalan tahunan RM379 adalah RM219 lebih tinggi.
- But 480-liter adalah 10 liter lebih kecil.
- Kamera undur tidak mempunyai paparan 360-darjah seperti iX1.
iX1
- Jarak EV dinyatakan sejauh 475-km dengan pengecasan AC 11-kW dan DC 130-kW.
- Cukai jalan tahunan RM160 yang lebih rendah.
- But 490-liter dan kamera undur 360-darjah.
- Masa 0-100 km/j lebih perlahan, iaitu 8.6 saat.
- Lebih berat pada 2,085 kg.
- Jarak roda lebih pendek, iaitu 2,692-mm.
Kelebihan 3 Series berbanding iX1
Kelebihan iX1 berbanding 3 Series
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda 3 Series adalah 159 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM267,800 | RM250,800✓ |
| Jenis badan | Sedan | SUV |
| Segmen | Compact Executive | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM379 | RM160✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM2,735/bln | RM2,560/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM7,276 | RM6,769✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | — | RM1,244 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM6.22 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM40,863 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 6.0 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 35 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC direct injection with twin-scroll turbocharger, variable valve timing | 5th-generation BMW eDrive, 400V architecture |
| Kapasiti | 1,998 cc | — |
| Kuasa kuda | 184 hp pada 5,000 rpm | — |
| Tork | 300 Nm pada 1,350 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 82 mm × 94.6 mm | — |
| Nisbah mampatan | 11 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 204 hp |
| Tork motor | — | 250 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 66.5 kWh |
| Jarak EV | — | 475 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 11 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 130 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | Steptronic Sport | — |
| Gear | 8 | — |
| Pengeluar transmisi | ZF | — |
| Pacuan | Rear Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 7.4 seconds✓ | 8.6 seconds |
| Kelajuan maksimum | 235 km/h✓ | 170 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,709 mm | 4,500 mm |
| Lebar | 1,827 mm | 1,845 mm |
| Tinggi | 1,435 mm | 1,642 mm |
| Jarak roda | 2,851 mm | 2,692 mm |
| Berat | 1,590 kg | 2,085 kg |
| Tangki minyak | 59 litres | — |
| Pintu | 4 | 4 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 480 litres | 490 litres✓ |
| Tayar depan | 225/45R18 | 245/45R19 |
| Tayar belakang | 225/45R18 | 245/45R19 |
| Tayar kilang | Hankook Ventus s1 Evo 3 | Pirelli P Zero |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | 16 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Germany (CBU) |
| Suspensi depan | Double Wishbones | MacPherson struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 18" V-spoke Style 780 Bicolour Alloys | 19" M Doublespoke 871 Bicolour |
| Roda belakang | 18" V-spoke Style 780 Bicolour Alloys | 19" M Doublespoke 871 Bicolour |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | — | Adaptive M Suspension |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 6 (Front, front-side, rear) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | — |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual rear doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on 2 Outer Rear Seats | 2 on outer rear seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, with Pedestrian Detection (5 km/h to 80 km/h) | Front Collision Warning |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | Yes |
| Nota keselamatan | — | Driving Assistant Plus |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projectors with High beam Assistant | Adaptive LED |
| Lampu belakang | Full LED | LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | — | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats with Driver's Memory Function | Electric Seat Adjustment with Memory for Driver |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-Folding | 60/40 split |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual Zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Single-zone Automatic Climate Control | Rear AC Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Centre Armrest, 1 Rear, 1 Boot | Front 12V, Qi Wireless charging tray |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | Dual front |
| Bidai matahari | — | Yes |
| Audio | 14.9" BMW Curved Display Live Cockpit Professional, 18-speaker Bowers & Wilkins Sound System | BMW Live Cockpit Professional with 10.25" Touchscreen, iDrive Controller, Voice Control, Apple CarPlay and 16-speaker, 464W Harman Kardon Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up & Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation with Proximity Lock/Unlock | Yes |
| Auto start/stop | ✓ | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Active Cruise Control with Stop&Go function |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Electric |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 |
| Kamera undur | Yes | Yes with 360 view |
| Parkir automatik | Yes, for Parallel and Perpendicular Parking, with Reversing Assist | Parking Assistant Plus |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 2 tahun |
| Waranti lanjutan | 3 tahun | 3 tahun |
| Nota waranti | — | Add RM13,430 for 5 year warranty and service package, 8-year/160,000 km Battery Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai 3 Series & iX1 untuk dijual
Soalan Lazim 3 Series vs iX1
BMW 3 Series atau BMW iX1 lebih baik?
3 Series lebih baik dari segi prestasi, dengan pacuan roda belakang dan masa 0-100 km/j selama 7.4 saat. iX1 pula lebih baik untuk pemanduan EV, dengan pengecasan DC sehingga 130 kW, kapasiti barangan 490 liter dan cukai jalan tahunan RM160.
Berapakah perbezaan harga?
BMW 3 Series berharga RM17,000 lebih mahal berbanding BMW iX1.
Model mana mempunyai ruang barangan lebih besar?
BMW iX1 mempunyai but lebih besar, iaitu 490 liter, 10 liter lebih banyak berbanding but BMW 3 Series berkapasiti 480 liter. Badan SUV-nya juga 207 mm lebih tinggi.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 66.5 kWj iX1 mengambil kira-kira 6.0 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 35 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 130 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
3 Series dipasang di Malaysia (CKD), manakala iX1 diimport sepenuhnya (CBU) dari Germany. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.