Kesimpulan
Ini ialah dua pilihan Toyota yang sangat berbeza. Pada harga RM226,300, Hilux berharga RM135,700 lebih mahal, tetapi menawarkan dua motor dengan 193 hp dan 473 Nm, pacuan semua roda serta bateri 59.2-kWh dengan jarak gerak 257 km. Vios berharga RM90,600 ialah sedan bandar yang rasional: enjin petrol empat silinder 1.5 liter menghasilkan 104 hp dan 138 Nm, dengan penggunaan bahan api rasmi 5.2 L/100 km serta but 475 liter. Hilux lebih panjang 895 mm dan lebih berat 1,440 kg, jadi Vios lebih mudah digunakan setiap hari bagi kebanyakan rakyat Malaysia.
Hilux EV (RM226,300) berada di atas semua varian Vios di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih Toyota Hilux jika anda mahukan 193 hp, 473 Nm, pacuan semua roda dan EV dengan jarak gerak rasmi 257 km berbanding sedan petrol kompak.
Pilih Toyota Vios jika anda mahu berbelanja RM135,700 lebih rendah untuk sedan petrol dengan penggunaan 5.2-L/100-km dan but 475 liter.
Perbezaan utama
- Harga: Toyota Hilux RM226,300; Toyota Vios RM90,600.
- Rangkaian kuasa: Toyota Hilux mempunyai dua motor yang menghasilkan 193 hp dan 473 Nm; Toyota Vios mempunyai enjin empat silinder 1,496-cc yang menghasilkan 104 hp dan 138 Nm.
- Sistem pacuan: Toyota Hilux menggunakan pacuan semua roda; Toyota Vios menggunakan pacuan roda hadapan.
- Penggunaan tenaga: Toyota Hilux mempunyai bateri 59.2-kWh dan jarak gerak EV 257-km; Toyota Vios mencatat 5.2 L/100 km dengan tangki petrol 40 liter.
- Dimensi: Toyota Hilux sepanjang 5,320 mm dan seberat 2,455 kg; Toyota Vios sepanjang 4,425 mm dan seberat 1,015 kg.
- Peralatan keselamatan: Toyota Hilux mempunyai tujuh beg udara; Toyota Vios mempunyai enam beg udara dan penarafan lima bintang ASEAN NCAP.
Hilux
- 193 hp dan 473 Nm daripada dua motor elektrik
- Pacuan semua roda dan pengecasan DC 125-kW
- Tujuh beg udara, adaptive cruise control dan kamera 360 darjah
- Berharga RM135,700 lebih mahal
- Jarak gerak EV rasmi 257-km memerlukan pengecasan berbanding tangki petrol 40 liter
- Dengan ukuran 5,320 mm dan berat 2,455 kg, ia jauh lebih besar dan berat
Vios
- Penggunaan bahan api rasmi 5.2 L/100 km
- But 475 liter dan penarafan lima bintang ASEAN NCAP
- Harga pembelian RM135,700 lebih rendah
- 104 hp dan 138 Nm jauh lebih rendah berbanding 193 hp dan 473 Nm milik Hilux
- Pacuan roda hadapan berbanding pacuan semua roda
- Enam beg udara, satu kurang berbanding Hilux
Kelebihan Hilux berbanding Vios
Kelebihan Vios berbanding Hilux
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Hilux adalah 465 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Hilux adalah 115 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM226,300 | RM90,600✓ |
| Jenis badan | Pikap | Sedan |
| Segmen | Truck/4X4 | B-Segment |
| Pemasangan | CBU | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM160 | RM90✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM2,310/bln | RM925/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM6,132 | RM2,635✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM2,047✓ | RM2,070 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM10.23✓ | RM10.35 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM41,692 | RM23,974✓ |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 5.9 jam | — |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 35 minit | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 400V architecture | 16-valve DOHC, Naturally-aspirated with Dual Variable Valve Timing |
| Kapasiti | — | 1,496 cc |
| Kuasa kuda | — | 104 hp pada 6,000 rpm |
| Tork | — | 138 Nm pada 4,200 rpm |
| Susunan silinder | — | Inline 4 |
| Bahan api | Electric | Petrol |
| Bore × Stroke | — | 72.5 mm × 90.6 mm |
| Nisbah mampatan | — | 11.5 |
| Bilangan motor | 2 | — |
| Kuasa kuda motor | 193 hp | — |
| Tork motor | 473 Nm | — |
| Kapasiti bateri | 59.2 kWh | — |
| Jarak EV | 257 km | — |
| Kadar pengecasan (AC) | 10 kW | — |
| Kadar pengecasan (DC) | 125 kW | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | CVT Automatic |
| Nama transmisi | — | CVT with 7-speed Sequential Shiftmatic |
| Pengeluar transmisi | — | Akashi Kikai |
| Pacuan | All Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| Ekonomi bahan api terkadar | — | 5.2 L/100 km |
| Kelajuan maksimum | — | 180 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 5,320 mm | 4,425 mm |
| Lebar | 1,855 mm | 1,740 mm |
| Tinggi | 1,845 mm | 1,480 mm |
| Jarak roda | 3,085 mm | 2,620 mm |
| Berat | 2,455 kg | 1,015 kg |
| Tangki minyak | — | 40 litres |
| Pintu | 4 | 4 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | — | 475 litres |
| Tayar depan | 265/65R17 | 195/60R16 |
| Tayar belakang | 265/65R17 | 195/60R16 |
| Tayar ganti | Full-size 17" Alloy | Full-size 16" Alloy |
| Tayar kilang | Bridgestone Dueler A/T | Toyo Proxes CR1 |
| Casis | ||
| Pemasangan | Thailand (CBU) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | De Dion Rear Axle | Torsion Beam |
| Roda depan | 17" Aero Alloy | 16" Alloy |
| Roda belakang | 17" Aero Alloy | 16" Alloy |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| ASEAN NCAP | — | 5 bintang |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 7 (Driver and Passenger, Front Side, Driver's Knee, Front and Rear Curtain) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for two outer rear passenger seats | Available on Two Outer Rear Passenger Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, Pre-collision Braking | Yes, Pre-collision Braking |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Front Departure Alert, Pedal Misoperation Control, Rear Cross Traffic Alert |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector | LED Reflector |
| Lampu belakang | LED Combination | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | — |
| Lampu kabus belakang | ✓ | — |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | 8-way Power Adjustable Driver's Seat, Manual Adjustable Passenger Seat | Manual Adjustable |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Tip-up base | Fixed Bench |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Single-zone Manual |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 USB Front, 2 USB Rear | 1 Front, 1 Front USB, 2 Rear USB |
| Lampu dalaman | Map Lights | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | 12.3" Touchscreen with Wireless Android Auto and Apple CarPlay, 8-speaker Sound System | 9" Touchscreen Display Audio with Wireless Apple CarPlay and Android Auto, 4 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Driver's Side Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | — |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | — |
| Operasi but | — | Remote Control Activation |
| Sensor parkir depan | 4 Sensors | 2 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, With 360 Degree Camera | Yes, with 3D Panoramic View Monitor |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Electroluminescent Analogue |
| Brek parkir | Electronic | Handbrake |
| Nota kemudahan | — | Qi Wireless Charger, Premium Solar and Security Tint, Front Digital Video Recorder |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 5 tahun | 5 tahun |
| Nota waranti | 8-Year/Unlimited Mileage Warranty for Battery | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Hilux & Vios untuk dijual
Ulasan & panduan kami
Soalan Lazim Hilux vs Vios
Mana lebih baik, Toyota Hilux atau Toyota Vios?
Vios lebih sesuai untuk kebanyakan pembeli yang mahukan sedan petrol kompak dan menjimatkan: harganya RM90,600 serta mencatat penggunaan rasmi 5.2 L/100 km. Pilih Hilux untuk 193 hp, 473 Nm, pacuan semua roda dan jarak gerak EV 257-km.
Berapakah beza harga Toyota Hilux dan Toyota Vios?
Toyota Hilux berharga RM226,300 manakala Toyota Vios berharga RM90,600, jadi bezanya ialah RM135,700.
Model mana mempunyai rangkaian kuasa lebih berkuasa?
Hilux jauh lebih berkuasa, dengan dua motor yang menghasilkan 193 hp dan 473 Nm. Vios menggunakan enjin petrol naturally aspirated 1,496-cc dengan 104 hp dan 138 Nm.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 59.2 kWj Hilux mengambil kira-kira 5.9 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 35 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 125 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
Vios dipasang di Malaysia (CKD), manakala Hilux diimport sepenuhnya (CBU) dari Thailand. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.