Kesimpulan
Ini ialah dua kenderaan dengan fungsi yang sangat berbeza. Foton Tunland menghasilkan 161 hp, 400 Nm dari 1,500 rpm, pacuan semua roda dan transmisi automatik lapan kelajuan, manakala Toyota Vios mempunyai 104 hp, 138 Nm, pacuan roda hadapan dan CVT. Ia juga 1,192 mm lebih panjang dan 350 mm lebih lebar. Namun, Vios lebih menumpukan aspek keselamatan sebagai kereta ulang-alik: enam beg udara, penarafan lima bintang ASEAN NCAP, brek pra-pelanggaran dan penggunaan bahan api dinilai pada 5.2 L/100 km. Tunland pula menawarkan skrin 14.6 inci, kerusi pemandu berkuasa dan waranti tujuh tahun/200,000-km.
Tunland V9 (RM143,800) berada di atas semua varian Vios di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih Foton Tunland jika anda memerlukan 400 Nm, pacuan semua roda dan badan pickup 5,617-mm yang jauh lebih besar.
Pilih Toyota Vios jika anda mahukan enam beg udara, ciri bantuan keselamatan aktif, but 475-liter dan penggunaan bahan api dinilai pada 5.2 L/100 km.
Perbezaan utama
- Harga: Foton Tunland RM123,800; Toyota Vios RM90,600.
- Kuasa dan tork: Foton Tunland 161 hp dan 400 Nm; Toyota Vios 104 hp dan 138 Nm.
- Pacuan: Foton Tunland pacuan semua roda; Toyota Vios pacuan roda hadapan.
- Panjang: Foton Tunland 5,617 mm; Toyota Vios 4,425 mm.
- Keselamatan: Foton Tunland mempunyai 2 beg udara; Toyota Vios mempunyai 6 beg udara dan penarafan lima bintang ASEAN NCAP.
- Kecekapan bahan api: Foton Tunland tiada angka yang dinilai; Toyota Vios dinilai pada 5.2 L/100 km.
Tunland
- 161 hp dan 400 Nm dengan transmisi automatik lapan kelajuan
- Pacuan semua roda dan rim aloi 18 inci
- Skrin sentuh 14.6 inci, kerusi pemandu berkuasa dan waranti tujuh tahun/200,000-km
- Hanya dua beg udara berbanding enam pada Vios
- Tiada pemantauan titik buta, brek pra-pelanggaran atau pembetulan stereng
- Tiada angka penggunaan bahan api yang dinilai
Vios
- Enam beg udara, penarafan lima bintang ASEAN NCAP dan brek pra-pelanggaran
- Kecekapan bahan api dinilai pada 5.2 L/100 km
- But 475-liter dan kamera undur pandangan panoramik 3D
- 104 hp dan 138 Nm ketinggalan berbanding 161 hp dan 400 Nm milik Tunland
- Pacuan roda hadapan berbanding pacuan semua roda Tunland
- Tiada cruise control, paddle shifter atau pelarasan stereng teleskopik
Kelebihan Tunland berbanding Vios
Kelebihan Vios berbanding Tunland
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Tunland adalah 735 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Tunland adalah 350 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM123,800 | RM90,600✓ |
| Jenis badan | Pikap | Sedan |
| Segmen | Truck/4X4 | B-Segment |
| Pemasangan | CBU | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | — | RM90 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,265/bln | RM925/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,467 | RM2,635✓ |
| Bahan api / tahun (angg.) | — | RM2,070 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM10.35 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM23,974 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve, DOHC with Variable Geometry Turbo, 48-volt Mild Hybrid Assistance | 16-valve DOHC, Naturally-aspirated with Dual Variable Valve Timing |
| Kapasiti | — | 1,496 cc |
| Kuasa kuda | 161 hp pada 3,600 rpm✓ | 104 hp pada 6,000 rpm |
| Tork | 400 Nm pada 1,500 rpm✓ | 138 Nm pada 4,200 rpm |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Diesel Hybrid/REV | Petrol |
| Bore × Stroke | — | 72.5 mm × 90.6 mm |
| Nisbah mampatan | — | 11.5 |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | CVT Automatic |
| Nama transmisi | 8AT | CVT with 7-speed Sequential Shiftmatic |
| Gear | 8 | — |
| Pengeluar transmisi | ZF | Akashi Kikai |
| Pacuan | All Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| Ekonomi bahan api terkadar | — | 5.2 L/100 km |
| Kelajuan maksimum | — | 180 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 5,617 mm | 4,425 mm |
| Lebar | 2,090 mm | 1,740 mm |
| Tinggi | 1,955 mm | 1,480 mm |
| Jarak roda | 3,355 mm | 2,620 mm |
| Berat | 2,160 kg | 1,015 kg |
| Tangki minyak | 76 litres | 40 litres |
| Pintu | 4 | 4 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | — | 475 litres |
| Tayar depan | 265/70R18 | 195/60R16 |
| Tayar belakang | 265/70R18 | 195/60R16 |
| Tayar ganti | Full Size Spare | Full-size 16" Alloy |
| Tayar kilang | Giti AT71 | Toyo Proxes CR1 |
| Casis | ||
| Pemasangan | China (CBU) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | Double Wishbones | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | Leaf Springs | Torsion Beam |
| Roda depan | 18" Alloys | 16" Alloy |
| Roda belakang | 18" Alloys | 16" Alloy |
| Stereng | Hydraulic Power Steering | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| ASEAN NCAP | — | 5 bintang |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 2 (Driver and Front Passenger) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | — | ✓ |
| ISOFIX | Available on Outer Two Rear Seats | Available on Two Outer Rear Passenger Seats |
| Sistem brek autonomus | — | Yes, Pre-collision Braking |
| Bantuan mengekal lorong | No | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | — | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Front Departure Alert, Pedal Misoperation Control, Rear Cross Traffic Alert |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projectors | LED Reflector |
| Lampu belakang | Bulb | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | — |
| Penunjuk arah cermin sisi | — | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Powered Driver's Seat, Manual Passenger Seat | Manual Adjustable |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | Fixed Bench |
| Penghawa dingin depan | Single-zone Automatic Climate Control | Single-zone Manual |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 USB Front | 1 Front, 1 Front USB, 2 Rear USB |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | 14.6" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay, 4-speaker Sound System | 9" Touchscreen Display Audio with Wireless Apple CarPlay and Android Auto, 4 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Driver's Side Auto Up & Down | Four Windows, Driver's Side Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | — |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | — |
| Operasi but | — | Remote Control Activation |
| Sensor parkir depan | — | 2 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes, with 3D Panoramic View Monitor |
| Cermin sisi lipat automatik | — | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Backlit Analogue | Electroluminescent Analogue |
| Brek parkir | Electronic | Handbrake |
| Nota kemudahan | — | Qi Wireless Charger, Premium Solar and Security Tint, Front Digital Video Recorder |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 200,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 7 tahun✓ | 5 tahun |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Tunland & Vios untuk dijual
Ulasan & panduan kami
Soalan Lazim Tunland vs Vios
Foton Tunland atau Toyota Vios, mana lebih baik?
Vios lebih sesuai untuk kegunaan sedan harian, dengan enam beg udara, ciri bantuan keselamatan aktif, but 475-liter dan penggunaan bahan api dinilai pada 5.2 L/100 km. Pilih Tunland hanya jika output 400 Nm, pacuan semua roda dan dimensi pickup menjadi keutamaan.
Berapakah perbezaan harga?
Foton Tunland berharga RM33,200 lebih mahal berbanding Toyota Vios.
Model mana mempunyai waranti lebih baik?
Tunland mempunyai waranti lebih panjang selama tujuh tahun dengan had 200,000-km. Waranti Vios berlangsung selama lima tahun tetapi menawarkan perbatuan tanpa had.
Yang mana dipasang secara tempatan?
Vios dipasang di Malaysia (CKD), manakala Tunland diimport sepenuhnya (CBU) dari China. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
Tunland disertakan waranti pengilang 7 tahun berbanding 5 tahun untuk Vios.