Kesimpulan
Hanya RM6,112 memisahkan Renault Koleos pada harga RM191,888 daripada Tesla Model Y pada harga RM198,000, tetapi Tesla menawarkan motor belakang 295 hp, 420 Nm, bateri 60 kWh dan jarak gerak 466 km. Masa 0-100 km/h selama 5.9 saat adalah 3.6 saat lebih pantas, manakala cukai jalan tahunan ialah RM305 berbanding RM830. Model Y juga mempunyai ruang but 854 liter berbanding 542 liter. Koleos pula menawarkan waranti pengeluar lima tahun/150,000 km yang lebih panjang serta tayar ganti bersaiz penuh. Bagi pembeli Malaysia yang boleh mengecas EV, Tesla ialah pakej yang lebih lengkap dengan perbelanjaan tambahan yang kecil.
Pilih Renault Koleos jika anda mahukan pengisian petrol, tayar ganti bersaiz penuh dan waranti pengeluar lima tahun/150,000 km.
Pilih Tesla Model Y jika anda boleh mengecas EV dan mahukan prestasi jauh lebih kuat, cukai jalan lebih rendah serta ruang but yang lebih besar dengan ketara.
Perbezaan utama
- Harga: Renault Koleos RM191,888; Tesla Model Y RM198,000.
- Kuasa trenkuasa: enjin petrol 2.5 liter 171 hp/226 Nm pada Koleos; motor elektrik 295 hp/420 Nm pada Model Y.
- 0-100 km/h: Koleos 9.5 saat; Model Y 5.9 saat.
- Cukai jalan tahunan: Koleos RM830; Model Y RM305.
- Ruang but: Koleos 542 liter; Model Y 854 liter.
- Waranti pengeluar: Koleos 5 tahun/150,000 km; Model Y 4 tahun/80,000 km.
Koleos
- Waranti pengeluar lima tahun/150,000 km.
- Tayar ganti bersaiz penuh.
- Sensor parkir depan dan belakang, enam pada setiap hujung.
- Masa 0-100 km/h 9.5 saat berbanding 5.9 saat untuk Model Y.
- Cukai jalan tahunan RM830 berbanding RM305.
- But 542 liter adalah 312 liter lebih kecil.
Model Y
- 295 hp dan 420 Nm, dengan 0-100 km/h dalam 5.9 saat.
- Jarak gerak EV 466 km dan pengecasan DC 175 kW.
- But 854 liter, adaptive cruise control dan brek autonomi.
- Waranti pengeluar empat tahun/80,000 km lebih pendek berbanding perlindungan lima tahun/150,000 km Koleos.
- Lebar 2,129 mm adalah 286 mm lebih lebar berbanding Koleos.
- Tiada sensor parkir depan atau belakang disenaraikan, sedangkan Koleos mempunyai enam pada setiap hujung.
Kelebihan Koleos berbanding Model Y
Kelebihan Model Y berbanding Koleos
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Model Y adalah 186 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Model Y adalah 286 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada Model Y: 854 liter berbanding 542.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM191,888✓ | RM198,000 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | Compact Executive |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM830 | RM305✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,960/bln✓ | RM2,020/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM5,336✓ | RM5,396 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM3,224 | RM1,144✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM16.12 | RM5.72✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM46,949 | RM34,225✓ |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 5.5 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 25 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC, naturally-aspirated with variable valve timing | 400V architecture |
| Kapasiti | 2,488 cc | — |
| Kuasa kuda | 171 hp pada 6,000 rpm | — |
| Tork | 226 Nm pada 4,400 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 89 mm × 100 mm | — |
| Nisbah mampatan | 10 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 295 hp |
| Tork motor | — | 420 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 60 kWh |
| Jarak EV | — | 466 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 11 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 175 kW |
| V2L | — | Yes |
| Pacuan | ||
| Transmisi | CVT Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | X-Tronic CVT | — |
| Pengeluar transmisi | Jatco | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Rear Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 9.5 seconds | 5.9 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 8.1 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | 200 km/h | 201 km/h✓ |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,672 mm | 4,790 mm |
| Lebar | 1,843 mm | 2,129 mm |
| Tinggi | 1,678 mm | 1,624 mm |
| Jarak roda | 2,705 mm | 2,891 mm |
| Berat | 1,540 kg | 1,921 kg |
| Tangki minyak | 60 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 542 litres | 854 litres✓ |
| Tayar depan | 225/60R18 | 255/45R19 |
| Tayar belakang | 225/60R18 | 255/45R19 |
| Tayar ganti | Full Size | — |
| Tayar kilang | Nexen N Priz RH7 | Hankook Ventus S1 Evo 3 EV |
| Wiper Blade (Driver) | 26 inch | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 16 inch | 20 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Korea (CBU) | China (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | Double Wishbones |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 18" Alloy | 19" Crossflow Alloys |
| Roda belakang | 18" Alloy | 19" Crossflow Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 7 (Driver and Front Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Driver's Knee) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | — |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | — | ✓ |
| ISOFIX | Available on two outer rear passenger seats | Available on Two Outer Rear Passenger Seats |
| Sistem brek autonomus | — | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | No | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | — | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | For All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Reflectors | Adaptive LED Projectors with Auto High Beam |
| Lampu belakang | LED Combination | Full LED with LED Lighter |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | — |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats | Power Adjustable Front Seats, Heated & Ventilated |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding with one-touch operation | 40:20:40 Split-Folding, Heated |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control with HEPA Air Filter |
| Penghawa dingin belakang | Rear Vents | Rear Vents with Rear Screen |
| Sunroof | — | Panoramic Glass Roof |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Rear, 1 Boot | 1 Front, 4 Front USB-C |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lights (5 colours) | Map Lights & Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | 8.7" R-LINK 2 Touchscreen with Apple CarPlay, Android Auto, 3D sound by Arkamys, 8 speakers | 16" Touchscreen with Navigation, Bluetooth and 9 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Driver's Side Auto Up and Down | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless (Depress Brake to Start) |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | — | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Powered Boot |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | — |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | — |
| Kamera undur | Yes | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | — |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | — | Powershare V2L via Tesla Outlet Adapter (RM350, sold separately) on cars built from October 2026 |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km✓ | 80,000 km |
| Waranti pengeluar | 5 tahun✓ | 4 tahun |
| Nota waranti | — | 8-year/160,000 km Battery and Drive Unit Warranty, No fixed service schedule (condition-based maintenance) |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Koleos & Model Y untuk dijual
Soalan Lazim Koleos vs Model Y
Renault Koleos atau Tesla Model Y, mana lebih baik?
Tesla Model Y ialah pilihan yang lebih baik jika anda boleh mengecas EV: harganya hanya RM6,112 lebih mahal, mampu mencapai 100 km/h dalam 5.9 saat dan mempunyai but 854 liter. Pilih Koleos untuk waranti pengeluar yang lebih panjang serta tayar ganti bersaiz penuh.
Berapakah perbezaan harga?
Tesla Model Y berharga RM198,000, iaitu RM6,112 lebih mahal berbanding Renault Koleos pada harga RM191,888.
Yang mana mempunyai but lebih besar?
Tesla Model Y mempunyai but lebih besar, iaitu 854 liter, berbanding 542 liter pada Renault Koleos. Itu memberikan kelebihan 312 liter kepada Tesla.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 60.0 kWj Model Y mengambil kira-kira 5.5 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 25 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 175 kW.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
Koleos disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 4 tahun untuk Model Y. Model Y: 8-year/160,000 km Battery and Drive Unit Warranty, No fixed service schedule (condition-based maintenance).