Kesimpulan
Pada harga RM46,500, Myvi lebih murah RM23,499 untuk dibeli, dengan cukai jalan tahunan RM70 dan penggunaan berpenarafan 4.5 L/100 km daripada enjin petrol 1.3-litre yang menghasilkan 94 hp dan 121 Nm. QV-E berharga RM69,999, menambah sewa bateri BaaS RM215 sebulan untuk tempoh sembilan tahun, namun menawarkan 201 hp, 285 Nm dan masa 0-100 km/j selama 7.5 saat berbanding 11.5 saat untuk Myvi. Baterinya berkapasiti 52.5 kWh dengan jarak tuntutan 370 km, manakala jarak roda 2,680 mm yang lebih panjang serta but 320-litre memberikan ruang kabin dan barangan yang lebih praktikal.
QV-E FWD (with battery) (RM93,999) berada di atas semua varian Myvi di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih Perodua Myvi jika kos permulaan, cukai jalan tahunan RM70 yang lebih rendah dan tayar ganti saiz penuh lebih penting berbanding prestasi EV dan sistem bantuan pemandu.
Pilih Perodua QV-E jika anda mampu menanggung sewa bateri RM215 sebulan dan mahukan prestasi 201 hp, jarak EV 370 km serta kelengkapan keselamatan yang jauh lebih lengkap.
Perbezaan utama
- Harga: Myvi RM46,500; QV-E RM69,999.
- Kuasa dan tork: Myvi 94 hp dan 121 Nm; QV-E 201 hp dan 285 Nm.
- 0-100 km/j: Myvi 11.5 saat; QV-E 7.5 saat.
- Panjang dan jarak roda: Myvi 3,895 mm dan 2,500 mm; QV-E 4,170 mm dan 2,680 mm.
- Ruang but: Myvi 277 litres; QV-E 320 litres.
- Cukai jalan tahunan: Myvi RM70; QV-E RM160.
Myvi
- Harga pembelian RM23,499 lebih rendah.
- Cukai jalan tahunan RM70 lebih rendah dan penggunaan berpenarafan 4.5 L/100 km.
- Tayar ganti saiz penuh.
- 94 hp dan 121 Nm ketinggalan berbanding 201 hp dan 285 Nm milik QV-E.
- Tiada pemantauan titik buta, brek autonomi, bantuan kekal lorong atau adaptive cruise control.
- But 277-litre adalah 43 litres lebih kecil.
QV-E
- 201 hp, 285 Nm dan masa 0-100 km/j selama 7.5 saat.
- Bateri 52.5 kWh dengan jarak tuntutan 370 km; pengecasan DC 60 kW dan V2L 3.3 kW.
- Enam beg udara, ASA 3.0, pemantauan titik buta dan adaptive cruise control.
- RM23,499 lebih mahal untuk dibeli, selain sewa bateri BaaS RM215 sebulan selama sembilan tahun.
- Cukai jalan tahunan RM160 adalah RM90 lebih tinggi.
- Kit pembaikan tayar menggantikan tayar ganti saiz penuh Myvi.
Kelebihan Myvi berbanding QV-E
Kelebihan QV-E berbanding Myvi
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda QV-E adalah 180 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. QV-E adalah 65 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada QV-E: 320 liter berbanding 277.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM46,500✓ | RM69,999 |
| Jenis badan | Hatchback | SUV |
| Segmen | B-Segment | B-Segment |
| Pemasangan | CKD | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM70✓ | RM160 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM475/bln✓ | RM715/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM1,457✓ | RM2,068 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM1,791 | RM1,261✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM8.96 | RM6.30✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM16,589✓ | RM17,443 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 8.0 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 60 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC, Naturally Aspirated with Variable Valve Timing | 400V architecture |
| Kapasiti | 1,329 cc | — |
| Kuasa kuda | 94 hp pada 6,000 rpm | — |
| Tork | 121 Nm pada 4,000 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 72.5 mm × 80.5 mm | — |
| Nisbah mampatan | 11.5 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 201 hp |
| Tork motor | — | 285 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 52.5 kWh |
| Jarak EV | — | 370 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 6.6 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 60 kW |
| V2L | — | 3.3 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | CVT Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | D-CVT | — |
| Pengeluar transmisi | Akashi Kikai | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 11.5 seconds | 7.5 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 4.5 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | — | 165 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 3,895 mm | 4,170 mm |
| Lebar | 1,735 mm | 1,800 mm |
| Tinggi | 1,515 mm | 1,502 mm |
| Jarak roda | 2,500 mm | 2,680 mm |
| Berat | 985 kg | 1,600 kg |
| Tangki minyak | 36 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 277 litres | 320 litres✓ |
| Tayar depan | 175/65R14 | 215/50R18 |
| Tayar belakang | 175/65R14 | 215/50R18 |
| Tayar ganti | Full Size | N/A, Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Bridgestone Ecopia EP150 | Atlas A3 |
| Wiper Blade (Driver) | 22 inch | — |
| Wiper Blade (Passenger) | 16 inch | — |
| Wiper Blade (Rear) | 12 inch | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Torsion Beam | Torsion Beam |
| Roda depan | 14" 7-spoke Alloy | 18" Alloys |
| Roda belakang | 14" 7-spoke Alloy | 18" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | — | RM215 a month for BaaS battery rental (inclusive of tax, and for nine years) |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| ASEAN NCAP | 5 bintang | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 4 (Driver and Passenger, Front Side) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | — | ✓ |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available for two outer rear passenger seats. |
| Sistem brek autonomus | — | Yes, ASA 3.0 Pre-collision Braking (4-120 km/h) with Pedestrian Detection |
| Bantuan mengekal lorong | No | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | — | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | For All Seats | For All Seats |
| Nota keselamatan | Without Perodua Smart Drive Assist (no ASA 3.0, Lane Departure Warning/Prevention or Auto High Beam); Traction Control (TRC), Emergency Stop Signal (ESS) | — |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Reflector | LED Projectors with LED Light Bar |
| Lampu belakang | LED Combination | Full LED with LED Light Bar |
| Lampu siang LED | — | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Manual Adjustable | Powered Driver's Seat, Manual Passenger Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding with Fixed Headrests | 60:40 Split-folding with Centre Armrest |
| Penghawa dingin depan | Manual Single-zone with Digital Controls and Memory | Single-zone Automatic Climate Control |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Front USB | 1 Front, 2 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights | Map Lights and Ambient Lights |
| Pemegang cawan | 1 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | Radio/MP3 Player with 4 Speakers | 10.25" Touchscreen with Android Auto, Apple CarPlay, Bluetooth and 6 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Driver's Side Auto Up and Down with Anti-pinch | Four Windows, Driver's Side Auto Up/Down |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | — | ✓ |
| Cruise control | — | Adaptive Cruise Control with Stop and Go and Steering Assist |
| Kawalan audio pada stereng | — | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | — | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Remote Control Activation |
| Sensor parkir depan | — | 2 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 2 Sensors | 2 Sensors |
| Kamera undur | — | Yes, with 360-degree Camera |
| Cermin sisi lipat automatik | — | ✓ |
| Bluetooth | — | ✓ |
| Navigasi | — | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Backlit Analogue | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Handbrake | Electronic |
| Nota kemudahan | Acoustic Glass Windscreen, Anti-snatch Handbag Hook | — |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | 150,000 km |
| Waranti pengeluar | 5 tahun | 6 tahun✓ |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Myvi & QV-E untuk dijual
Ulasan & panduan kami
Soalan Lazim Myvi vs QV-E
Perodua Myvi atau Perodua QV-E, mana lebih baik?
QV-E lebih lengkap dan jauh lebih pantas, dengan 201 hp, enam beg udara dan ASA 3.0. Myvi pula ialah pilihan pemilikan yang lebih mampu milik pada harga RM46,500, dengan cukai jalan RM70 dan tiada komitmen sewa bateri yang dinyatakan.
Berapakah beza harga antara kedua-duanya?
QV-E berharga RM69,999 manakala Myvi RM46,500, dengan perbezaan RM23,499. QV-E juga mempunyai sewa bateri BaaS RM215 sebulan termasuk cukai selama sembilan tahun.
Mana lebih besar ruang barangan dan lebih baik prestasinya?
QV-E mempunyai but yang lebih besar, iaitu 320 litres berbanding 277 litres pada Myvi. Ia juga mencapai 100 km/j dalam 7.5 saat, empat saat lebih pantas berbanding masa 11.5 saat Myvi.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 52.5 kWj QV-E mengambil kira-kira 8.0 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 60 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 60 kW.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
QV-E disertakan waranti pengilang 6 tahun berbanding 5 tahun untuk Myvi.