Kesimpulan
Pada harga RM278,000, Honda Prelude ialah coupe yang jauh lebih mudah dimiliki, manakala berat kerb 1,469 kg, masa 0-100 km/h 9.0 saat dan but 264 liter sesuai untuk pembeli yang mementingkan hybrid empat tempat duduk. Porsche Cayenne Coupe Electric berharga RM749,000 pula berada dalam kelas mesin yang berbeza: dua motor menghasilkan 436 hp dan 835 Nm, memendekkan masa 0-100 km/h kepada 4.8 saat, manakala bateri 113 kWh menawarkan jarak 661 km. Ia turut menawarkan lima tempat duduk, ruang but 534 liter dan pacuan semua roda, tetapi harganya RM471,000 lebih mahal serta cukai jalan tahunan RM665.
Cayenne Coupe Electric Turbo (RM999,999) berada di atas semua varian Prelude di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih Honda Prelude jika anda mahukan coupe empat tempat duduk yang lebih ringan dan kecil pada harga kurang daripada separuh, dengan waranti lima tahun tanpa had perbatuan serta perlindungan bateri hybrid 10 tahun tanpa had perbatuan.
Pilih Porsche Cayenne Coupe Electric jika anda memerlukan 436 hp, 835 Nm, pacuan semua roda, jarak tuntutan 661 km serta kepraktisan sebenar lima tempat duduk dan but 534 liter.
Perbezaan utama
- Harga: Honda Prelude RM278,000; Porsche Cayenne Coupe Electric RM749,000.
- Prestasi: Prelude 0-100 km/h dalam 9.0 saat dan 188 km/h; Cayenne Coupe Electric 4.8 saat dan 230 km/h.
- Output: Motor Prelude 181 hp dan 315 Nm; motor Cayenne Coupe Electric 436 hp dan 835 Nm.
- Kepraktisan: Prelude mempunyai 4 tempat duduk dan but 264 liter; Cayenne Coupe Electric mempunyai 5 tempat duduk dan but 534 liter.
- Saiz dan berat: Prelude sepanjang 4,522 mm dan seberat 1,469 kg; Cayenne Coupe Electric sepanjang 4,985 mm dan seberat 2,530 kg.
- Perkakasan pacuan: Prelude ialah pacuan roda hadapan dengan roda 19-inci; Cayenne Coupe Electric ialah pacuan semua roda dengan roda 20-inci.
Prelude
- RM471,000 lebih murah untuk dibeli.
- Jauh lebih ringan pada 1,469 kg berbanding 2,530 kg.
- Waranti kenderaan lima tahun tanpa had perbatuan dan waranti bateri hybrid 10 tahun tanpa had perbatuan.
- Lebih perlahan: 9.0 saat untuk mencapai 100 km/h berbanding 4.8 saat.
- Hanya empat tempat duduk dan but 264 liter berbanding lima tempat duduk dan 534 liter.
- Pacuan roda hadapan berbanding pacuan semua roda.
Cayenne Coupe Electric
- 436 hp dan 835 Nm daripada dua motor elektrik.
- Jarak tuntutan 661 km daripada bateri 113 kWh, dengan pengecasan DC 390 kW.
- Lima tempat duduk, but 534 liter, frunk 90 liter dan kamera 360 darjah.
- RM471,000 lebih mahal.
- Cukai jalan tahunan ialah RM665 berbanding RM377.
- Waranti kenderaan dua tahun tanpa had perbatuan lebih singkat berbanding lima tahun untuk Prelude.
Kelebihan Prelude berbanding Cayenne Coupe Electric
Kelebihan Cayenne Coupe Electric berbanding Prelude
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Cayenne Coupe Electric adalah 418 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Cayenne Coupe Electric adalah 100 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada Cayenne Coupe Electric: 534 liter berbanding 264.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM278,000✓ | RM749,000 |
| Jenis badan | Coupe | Coupe |
| Segmen | C-Segment | Executive |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM377✓ | RM665 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM2,840/bln✓ | RM7,645/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM7,541✓ | RM19,722 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | — | RM1,519 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM7.60 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM109,529 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 10.3 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 20 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC, Atkinson Cycle Naturally Aspirated with Dual Variable Valve Timing and Variable Valve Lift | 800V architecture, dual permanent magnet synchronous motors; 408 PS/300 kW standard, 442 PS/325 kW overboost with Launch Control |
| Kapasiti | 1,993 cc | — |
| Kuasa kuda | 143 hp pada 6,000 rpm | — |
| Tork | 189 Nm pada 4,500 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol Hybrid/REV | Electric |
| Bore × Stroke | 81 mm × 96.7 mm | — |
| Bilangan motor | 1 | 2 |
| Kuasa kuda motor | 181 hp | 436 hp✓ |
| Tork motor | 315 Nm | 835 Nm✓ |
| Kapasiti bateri | — | 113 kWh |
| Jarak EV | — | 661 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 11 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 390 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | eCVT Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | e-CVT | Single-speed Automatic |
| Pacuan | Front Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 9 seconds | 4.8 seconds✓ |
| Kelajuan maksimum | 188 km/h | 230 km/h✓ |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,522 mm | 4,985 mm |
| Lebar | 1,880 mm | 1,980 mm |
| Tinggi | 1,355 mm | 1,650 mm |
| Jarak roda | 2,605 mm | 3,023 mm |
| Berat | 1,469 kg | 2,530 kg |
| Tangki minyak | 40 litres | — |
| Pintu | 3 | 5 |
| Tempat duduk | 4 | 5 |
| Ruang but | 264 litres | 534 litres✓ |
| Tayar depan | 235/40R19 | 255/55R20 |
| Tayar belakang | 235/40R19 | 305/45R20 |
| Tayar ganti | Tyre Repair Kit | Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Continental PremiumContact 6 | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Japan (CBU) | Slovakia (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | Air Suspension with PASM |
| Suspensi belakang | Multi Link | Air Suspension with PASM |
| Roda depan | 19 | 20" Cayenne Aero Alloys |
| Roda belakang | 19 | 20" Cayenne Aero Alloys |
| Stereng | Motion-Adaptive Electric Power Steering (EPS) | Electric Power Steering Plus (variable ratio) |
| Nota casis | Adaptive Dampers | Adaptive two-chamber air suspension with PASM, 5 ride heights (ground clearance up to 245 mm, wading 500-555 mm); rear-axle steering up to 5 deg (turning circle 11.6 m); 6-piston front fixed calipers, 375 mm front/350 mm rear ventilated discs; recuperation up to 600 kW; towing 3,000 kg (3,500 kg with off-road package) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 8 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Front Knee Airbags) | 9 (Dual front, front side, rear side, curtain, front centre) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Tali pinggang keledar | 4 Three-point | 5 Three-point with reversible pretensioners |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on rear seats | ISOFIX/i-Size on outer rear seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, Honda Sensing | Yes, with pedestrian and cyclist detection |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | Front Seats Only | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Lane Change Assist with exit warning and rear cross-traffic alert; Lane Keeping Assist with Emergency Stop; Intersection Assist; Swerve and Turn Assist; Warn and Brake Assist; Adaptive Cruise Control with stop-and-go; Speed Limit Assist; Driver Awareness Detection; eCall/bCall; TPMS; PSM with ABS, ASR, ABD, MSR; post-collision brake |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector with Auto High Beam | Matrix LED |
| Lampu belakang | Full LED | LED light strip with illuminated PORSCHE lettering |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | — | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Manual Adjustable | 14-way power comfort seats with memory, heated |
| Tempat duduk belakang | 50:50 Split-folding | 2+1 power-reclining seats |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Four-zone automatic climate control with parking pre-climatisation |
| Penghawa dingin belakang | — | Rear vents with separate zone controls |
| Sunroof | — | Fixed panoramic glass roof |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 USB Front | Qi wireless charger, 230V socket in boot |
| Lampu dalaman | Map Lights | Ambient lighting (30 colours) with communication light |
| Pemegang cawan | 2 Front | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Rear door electric roll-up blinds |
| Audio | — | BOSE Surround Sound System, 14.25" Curved OLED Cluster + Flow Display OLED + Passenger Display, Wireless Apple CarPlay and Android Auto, Qi Wireless Charging |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Two Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch | All with auto up/down |
| Penghidup enjin | Keyless Push Start | Push start |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless entry (Porsche Entry) with Digital Key |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | — |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive with stop-and-go |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Powered tailgate with gesture control and kick sensor |
| Sensor parkir depan | 4 Sensors | Yes |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | Yes |
| Kamera undur | Yes | 360-degree camera (2D Surround View) |
| Parkir automatik | — | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | — |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Pintu kuasa | — | Soft-close doors |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | — | Porsche Entry UWB keyless with Digital Key; 90 L frunk with swipe-to-open; 14.25-inch curved OLED cluster, Flow Display OLED touchscreen, Passenger Display; Mood Modes; Sport Chrono Package; Porsche Electric Sport Sound; Air Quality System; Storage Package; parking pre-climatisation; Porsche Wireless Charging preparation (11 kW inductive pad optional); 22 kW AC charger optional; AR head-up display optional; dashcam preparation; soft-close doors; Porsche Connect 10 years |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 5 tahun✓ | 2 tahun |
| Nota waranti | 10-year/unlimited-mileage high-voltage (hybrid) battery warranty | High-voltage battery warranty: 8 years/160,000 km |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Prelude & Cayenne Coupe Electric untuk dijual
Soalan Lazim Prelude vs Cayenne Coupe Electric
Honda Prelude atau Porsche Cayenne Coupe Electric, mana lebih baik?
Porsche Cayenne Coupe Electric lebih baik dari segi kelajuan, ruang dan jarak elektrik, dengan 436 hp, pecutan 4.8 saat, lima tempat duduk dan but 534 liter. Honda Prelude pula pilihan lebih baik jika RM278,000 ialah bajet yang munasabah.
Berapakah perbezaan harga?
Porsche Cayenne Coupe Electric berharga RM471,000 lebih mahal berbanding Honda Prelude: RM749,000 berbanding RM278,000.
Yang mana lebih praktikal untuk penumpang dan bagasi?
Porsche Cayenne Coupe Electric lebih praktikal. Ia mempunyai lima tempat duduk, lima pintu dan but 534 liter, berbanding Honda Prelude yang mempunyai empat tempat duduk, tiga pintu dan but 264 liter.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 113.0 kWj Cayenne Coupe Electric mengambil kira-kira 10.3 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 390 kW.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
Prelude disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 2 tahun untuk Cayenne Coupe Electric. Prelude: 10-year/unlimited-mileage high-voltage (hybrid) battery warranty. Cayenne Coupe Electric: High-voltage battery warranty: 8 years/160,000 km.