Panduan Membeli Kereta
Advertisement

BMW X1 vs Subaru Forester

BMW X1

BMW X1

sDrive20i xLine

Subaru Forester

Subaru Forester

2.5i-S EyeSight

Kesimpulan

Pada harga RM252,800, BMW X1 berharga RM30,111 lebih mahal berbanding Subaru Forester, tetapi enjin turbo empat silinder 201 hp/300 Nm miliknya mencapai 100 km/h dalam 7.6 saat berbanding 9.7 saat, selain mencatat penggunaan bahan api 7.2 L/100 km. Forester pula menawarkan pacuan semua roda, tangki 63 liter dan but 496 liter, berbanding pacuan roda hadapan, tangki 45 liter dan but 476 liter pada X1. Ia turut dilengkapi adaptive cruise control dengan fungsi stop-and-go serta pembetulan stereng lorong. X1 lebih pantas dan cukai jalannya lebih rendah pada RM439 setahun; Forester pula berharga RM838 tetapi menawarkan waranti lima tahun.

X1

Pilih BMW X1 jika prestasi 7.6 saat yang lebih pantas, cukai jalan tahunan RM439 yang lebih rendah dan navigasi lebih penting berbanding pacuan semua roda.

Forester

Pilih Subaru Forester jika anda mahukan pacuan semua roda, but 496 liter yang lebih besar serta adaptive cruise control dengan fungsi stop-and-go.

Perbezaan utama

  • Prestasi: BMW X1 menghasilkan 201 hp dan 300 Nm; Subaru Forester menghasilkan 182 hp dan 247 Nm.
  • Pecutan: BMW X1 melakukan 0-100 km/h dalam 7.6 saat; Subaru Forester mengambil masa 9.7 saat.
  • Pacuan: BMW X1 ialah pacuan roda hadapan; Subaru Forester ialah pacuan semua roda.
  • Tangki bahan api: BMW X1 mempunyai 45 liter; Subaru Forester mempunyai 63 liter.
  • Ruang but: BMW X1 mempunyai 476 liter; Subaru Forester mempunyai 496 liter.
  • Cukai jalan tahunan: BMW X1 ialah RM439; Subaru Forester ialah RM838.

X1

  • 201 hp dan 300 Nm, dengan catatan 0-100 km/h dalam 7.6 saat
  • Penggunaan bahan api 7.2 L/100 km
  • Navigasi, Parking Assistant serta enam sensor parkir hadapan dan enam sensor parkir belakang
  • Pacuan roda hadapan berbanding pacuan semua roda pada Forester
  • Tangki bahan api 45 liter dan but 476 liter yang lebih kecil
  • Cruise control pasif dan amaran lorong sahaja, berbanding adaptive cruise serta pembetulan stereng

Forester

  • Pacuan semua roda dengan SI-Drive dan X-Mode
  • Tangki 63 liter dan but 496 liter yang lebih besar
  • Adaptive cruise control dengan fungsi stop-and-go, pembetulan stereng lorong serta waranti lima tahun
  • Catatan 0-100 km/h yang lebih perlahan, iaitu 9.7 saat, serta output 182 hp/247 Nm yang lebih rendah
  • Tiada sensor parkir hadapan dan hanya empat sensor belakang, berbanding enam sensor hadapan dan enam sensor belakang pada X1
  • Tiada fungsi navigasi atau auto-parking

Kelebihan X1 berbanding Forester

Auto start/stopNavigasiSensor parkir depanParkir automatik

Kelebihan Forester berbanding X1

PenggeraFungsi mematikan beg udara

Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.

X1 4,500 × 1,845 × 1,642 mm · jarak roda 2,692 mmForester 4,655 × 1,830 × 1,730 mm · jarak roda 2,670 mm
1,6424,500 mmJarak roda 2,692 mm1,7304,655 mmJarak roda 2,670 mm

Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.

Harga & ringkasan
HargaRM252,800RM222,689✓
Jenis badanSUVSUV
SegmenC-SegmentC-Segment
PemasanganCKDCBU
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM439✓RM838
Ansuran bulanan (angg.)RM2,580/blnRM2,275/bln✓
Insurans / tahun (angg.)RM6,886RM6,137✓
Bahan api / tahun (angg.)RM2,866—
Kos tenaga / 100 km (angg.)RM14.33—
Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.)RM50,954—
Penggerak kuasa
Teknologi enjin16-valve DOHC direct injection with twin-scroll turbocharger, variable valve timing16-Valve DOHC, naturally-aspirated with variable valve timing
Kapasiti1,998 cc2,498 cc
Kuasa kuda201 hp pada 5,000 rpm✓182 hp pada 5,800 rpm
Tork300 Nm pada 1,500 rpm✓247 Nm pada 3,700 rpm
Susunan silinderInline 4Boxer 4
Bahan apiPetrolPetrol
Bore × Stroke82 mm × 94.6 mm—
Nisbah mampatan11.1—
Pacuan
TransmisiDual-clutch Automatic (Wet)CVT Automatic
Nama transmisiSteptronic Dual-clutchLineartronic
Gear7—
Pengeluar transmisiGetrag—
PacuanFront Wheel DriveAll Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j7.6 seconds✓9.7 seconds
Ekonomi bahan api terkadar7.2 L/100 km—
Kelajuan maksimum236 km/h✓205 km/h
Dimensi
Panjang4,500 mm4,655 mm
Lebar1,845 mm1,830 mm
Tinggi1,642 mm1,730 mm
Jarak roda2,692 mm2,670 mm
Berat—1,643 kg
Tangki minyak45 litres63 litres
Pintu55
Tempat duduk55
Ruang but476 litres496 litres✓
Tayar depan245/45R19225/55R18
Tayar belakang245/45R19225/55R18
Tayar gantiSpace SaverSpace Saver
Tayar kilangContinental EcoContact 6 QFalken Ziex ZE001A A/S
Wiper Blade (Driver)26 inch26 inch
Wiper Blade (Passenger)16 inch17 inch
Casis
PemasanganMalaysia (CKD)Japan (CBU)
Suspensi depanMacPherson StrutMacPherson Struts
Suspensi belakangMulti-linkDouble Wishbones
Roda depan19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels18" Alloys
Roda belakang19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels18" Alloys
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)Rack and Pinion (Electric Power Assist)
Nota casis—SI-Drive and X-Mode
Penarafan Keselamatan Perlanggaran
EuroNCAP5 bintang—
Keselamatan
Beg udara6 (Front, front-side, rear)8 (Driver and Passenger, Driver's Knee & Front Passenger Seat Cushion, Front Side, Front and Rear Curtain)
ABS/EBD✓✓
Kawalan kestabilan✓✓
Penggera—✓
Immobilizer✓✓
Fungsi mematikan beg udara—✓
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear DoorsManual for rear doors
Tali pinggang keledar5 Three-point5 three-point
Sistem maklumat titik buta✓✓
ISOFIXAvailable on front passenger seat and two outer rear passenger seatsAvailable for Two Rear Passenger Seats
Sistem brek autonomusYesYes
Bantuan mengekal lorongWarning OnlySteering Correction
Amaran perlanggaran✓✓
Peringatan tali pinggangAll SeatsFor All Seats
Lampu
Lampu utamaAdaptive LED ProjectorLED Projector
Lampu belakangLED CombinationLED Combination
Lampu siang LED✓✓
Lampu kabus belakang✓✓
Penunjuk arah cermin sisi✓✓
Kabin
Tempat duduk depanPower Adjustable Front Seats10-way power adjustable driver with memory, 8-way powered adjustment front passenger
Tempat duduk belakang40:20:40 Split-folding60:40 Split-folding
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate ControlDual-zone Automatic Climate Control
Penghawa dingin belakangRear AC VentsRear AC vents
Soket kuasa2x USB-C front, 2x USB-C rear1 Front, 2 USB Front, 1 Wireless Charger
Lampu dalamanMap Lights & Ambient LightingMap Lights
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front, 2 Rear
Audio10.7" BMW Operating System 8 with Wireless Apple CarPlay, Android Auto11.6" HD Touchscreen with Apple CarPlay and Android Auto
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up and Down with Anti PinchFour Windows, Driver and Front Passenger Auto Up and Down with Anti-Pinch
Penghidup enjinKeyless Push ButtonKeyless Push Button
KunciKeyless EntryKeyless Operation
Auto start/stop✓—
Lampu utama automatik✓✓
Pengelap automatik✓✓
Cruise controlPassive Cruise ControlAdaptive Cruise Control with Stop and Go
Paddle shift✓✓
Kawalan audio pada stereng✓✓
Stereng boleh laras (tilt)✓✓
Stereng boleh laras (teleskopik)✓✓
Operasi butRemote Control ActivationPowered Boot
Sensor parkir depan6 Sensors—
Sensor parkir belakang6 Sensors4 Sensors
Kamera undurYesYes, 360-degree View Monitor
Parkir automatikParking Assistant—
Cermin sisi lipat automatik✓✓
Bluetooth✓✓
Navigasi✓—
Pintu kuasaNo—
Bantuan mula menanjak✓✓
Kluster meterFull LCD MonitorBacklit Analogue
Brek parkirElectronicElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)Tanpa had✓100,000 km
Jarak waranti (lanjutan)Tanpa had—
Waranti pengeluar2 tahun5 tahun✓
Waranti lanjutan3 tahun—

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.

Soalan Lazim X1 vs Forester

BMW X1 atau Subaru Forester, mana lebih baik?

BMW X1 lebih baik dari segi pecutan, penggunaan bahan api yang dinilai serta cukai jalan tahunan yang lebih rendah. Subaru Forester pula lebih baik dari segi pacuan semua roda, kapasiti bagasi, bantuan pemandu dan tempoh waranti kilang.

Berapakah perbezaan harga?

BMW X1 berharga RM30,111 lebih mahal berbanding Subaru Forester.

Model mana mempunyai pakej bantuan pemandu yang lebih baik?

Subaru Forester. Ia mempunyai adaptive cruise control dengan fungsi stop-and-go serta pembetulan stereng untuk kekal dalam lorong; BMW X1 pula hanya mempunyai cruise control pasif dan amaran keluar lorong.

Yang mana dipasang secara tempatan?

X1 dipasang di Malaysia (CKD), manakala Forester diimport sepenuhnya (CBU) dari Japan. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.

Yang mana mempunyai waranti lebih baik?

Forester disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 2 tahun untuk X1.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam

Related PaulTan.org Content: Reviews: Reviews | Featured: Featured | Motorsports | 2025 | Electric: Electric | News: News