Kesimpulan
BMW X1 berharga RM252,800, iaitu RM60,912 lebih mahal berbanding Renault Koleos pada harga RM191,888, tetapi menawarkan 201 hp, 300 Nm dan masa 0-100 km/h selama 7.6 saat berbanding 171 hp, 226 Nm dan 9.5 saat. Ia juga mencatatkan 7.2 L/100 km berbanding 8.1 L/100 km, manakala cukai jalan tahunannya lebih rendah pada RM439 berbanding RM830. Koleos lebih praktikal dengan but 542 liter dan tangki 60 liter, sementara X1 pula menawarkan kelengkapan keselamatan aktif dan penarafan lima bintang EuroNCAP.
Pilih BMW X1 jika anda mahukan SUV petrol turbo 201 hp yang lebih pantas, dengan brek autonomi, pemantauan titik buta dan kadar penggunaan 7.2 L/100 km.
Pilih Renault Koleos jika anda mahu berbelanja RM60,912 lebih rendah untuk mendapatkan ruang but yang lebih besar, tangki bahan api yang lebih besar dan waranti pengeluar lima tahun.
Perbezaan utama
- Harga: BMW X1 RM252,800; Renault Koleos RM191,888.
- Prestasi: BMW X1 201 hp, 300 Nm dan 0-100 km/h dalam 7.6 saat; Renault Koleos 171 hp, 226 Nm dan 9.5 saat.
- Penggunaan bahan api: BMW X1 7.2 L/100 km; Renault Koleos 8.1 L/100 km.
- Ruang but dan tangki bahan api: BMW X1 476 liter dan 45 liter; Renault Koleos 542 liter dan 60 liter.
- Waranti: BMW X1 dua tahun dengan perbatuan tanpa had; Renault Koleos lima tahun atau 150,000 km.
- Cukai jalan: BMW X1 RM439 setahun; Renault Koleos RM830 setahun.
X1
- 201 hp dan 300 Nm, dengan masa 0-100 km/h selama 7.6 saat.
- Brek autonomi, amaran pelanggaran dan sistem maklumat titik buta.
- Penarafan lima bintang EuroNCAP dan kadar penggunaan 7.2 L/100 km.
- RM60,912 lebih mahal berbanding Koleos.
- But 476 liter adalah 66 liter lebih kecil, manakala tangki 45 liter adalah 15 liter lebih kecil.
- Waranti pengeluar standard dua tahun berbanding lima tahun.
Koleos
- Harga pembelian RM60,912 lebih rendah.
- But 542 liter dan tangki bahan api 60 liter.
- Waranti pengeluar lima tahun atau 150,000 km, serta tayar ganti bersaiz penuh.
- 171 hp dan 226 Nm ketinggalan berbanding 201 hp dan 300 Nm X1.
- Masa 0-100 km/h selama 9.5 saat dan kadar penggunaan 8.1 L/100 km kalah kepada 7.6 saat dan 7.2 L/100 km.
- Tiada brek autonomi, amaran pelanggaran atau sistem maklumat titik buta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM252,800 | RM191,888✓ |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM439✓ | RM830 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC direct injection with twin-scroll turbocharger, variable valve timing | 16-valve DOHC, naturally-aspirated with variable valve timing |
| Kapasiti | 1,998 cc | 2,488 cc |
| Kuasa kuda | 201 hp✓ | 171 hp |
| Tork | 300 Nm✓ | 226 Nm |
| Bahan api | Petrol | Petrol |
| Bore | 82 mm | 89 mm |
| Nisbah mampatan | 11.1 | 10 |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | CVT Automatic |
| Nama transmisi | Steptronic Dual-clutch | X-Tronic CVT |
| Gear | 7 | — |
| Pengeluar transmisi | Getrag | Jatco |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 7.6 seconds✓ | 9.5 seconds |
| Ekonomi bahan api terkadar | 7.2 L/100 km✓ | 8.1 L/100 km |
| Kelajuan maksimum | 236 km/h✓ | 200 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,500 mm | 4,672 mm |
| Lebar | 1,845 mm | 1,843 mm |
| Tinggi | 1,642 mm | 1,678 mm |
| Jarak roda | 2,692 mm | 2,705 mm |
| Berat | — | 1,540 kg |
| Tangki minyak | 45 litres | 60 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 476 litres | 542 litres✓ |
| Tayar depan | 245/45R19 | 225/60R18 |
| Tayar belakang | 245/45R19 | 225/60R18 |
| Tayar ganti | Space Saver | Full Size |
| Tayar kilang | Continental EcoContact 6 Q | Nexen N Priz RH7 |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Korea (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels | 18" Alloy |
| Roda belakang | 19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels | 18" Alloy |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | 5 bintang | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | Front, front-side, rear | Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | — |
| ISOFIX | Available on front passenger seat and two outer rear passenger seats | Available on two outer rear passenger seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | — |
| Bantuan mengekal lorong | Warning Only | No |
| Amaran perlanggaran | ✓ | — |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | For All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Adaptive LED Projector | LED Reflectors |
| Lampu belakang | LED Combination | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | — | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats | Power Adjustable Front Seats |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 60:40 Split-folding with one-touch operation |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear Vents |
| Soket kuasa | 2x USB-C front, 2x USB-C rear | 1 Front, 1 Rear, 1 Boot |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights and Ambient Lights (5 colours) |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | 10.7" BMW Operating System 8 with Wireless Apple CarPlay, Android Auto | 8.7" R-LINK 2 Touchscreen with Apple CarPlay, Android Auto, 3D sound by Arkamys, 8 speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Driver's Side Auto Up and Down |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Entry | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Tiptronic | — | ✓ |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Remote Control Activation |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes |
| Parkir automatik | Parking Assistant | — |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Pintu kuasa | No | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had✓ | 150,000 km |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | — |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 5 tahun✓ |
| Waranti lanjutan | 5 tahun | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian.
Kereta terpakai X1 & Koleos untuk dijual
Soalan Lazim X1 vs Koleos
BMW X1 atau Renault Koleos, mana lebih baik?
BMW X1 lebih baik dari segi prestasi, penggunaan bahan api dan kelengkapan bantuan pemandu, dengan 201 hp, pecutan 7.6 saat dan brek autonomi. Renault Koleos pula lebih baik dari segi ruang keseluruhan dan kos permulaan yang lebih rendah, dengan but 542 liter serta penjimatan RM60,912.
Berapakah beza harga BMW X1 dan Renault Koleos?
BMW X1 berharga RM60,912 lebih mahal berbanding Renault Koleos: RM252,800 berbanding RM191,888.
SUV mana lebih praktikal untuk barang dan perjalanan jauh?
Renault Koleos lebih praktikal berdasarkan aspek ini. But 542 liternya 66 liter lebih besar berbanding but X1 berkapasiti 476 liter, manakala tangki bahan apinya berkapasiti 60 liter, iaitu 15 liter lebih banyak berbanding tangki BMW yang berkapasiti 45 liter.