Kesimpulan
Pada harga RM252,800, BMW X1 berharga RM32,800 lebih mahal berbanding Toyota bZ4X, namun ia menawarkan but 476 liter, 24 liter lebih besar berbanding Toyota, serta kelajuan maksimum 236 km/j. bZ4X ialah pilihan EV yang lebih rasional untuk pembeli yang boleh mengecas di rumah atau tempat kerja: bateri 73.1-kWhnya mempunyai jarak perbatuan 525 km, menyokong pengecasan AC 22 kW dan DC 150 kW, manakala cukai jalannya RM200 setahun berbanding RM439. Ia juga sedikit lebih pantas untuk mencapai 100 km/j, iaitu 7.4 saat berbanding 7.6 saat.
Pilih BMW X1 jika anda memerlukan but 476 liter yang lebih besar, tayar ganti space-saver dan kelajuan maksimum 236 km/j yang jauh lebih tinggi.
Pilih Toyota bZ4X jika anda boleh mengecas secara berkala dan mahukan jarak perbatuan EV didakwa 525 km, cukai jalan lebih rendah serta waranti pengeluar lima tahun.
Perbezaan utama
- Pecutan: BMW X1 0-100 km/j dalam 7.6 saat; Toyota bZ4X dalam 7.4 saat.
- Kelajuan maksimum: BMW X1 236 km/j; Toyota bZ4X 160 km/j.
- Ruang but: BMW X1 476 liter; Toyota bZ4X 452 liter.
- Jarak roda: BMW X1 2,692 mm; Toyota bZ4X 2,850 mm.
- Cukai jalan tahunan: BMW X1 RM439; Toyota bZ4X RM200.
- Waranti pengeluar: BMW X1 dua tahun/perbatuan tanpa had; Toyota bZ4X lima tahun/perbatuan tanpa had.
X1
- But 476 liter adalah 24 liter lebih besar.
- Kelajuan maksimum 236 km/j.
- Tayar ganti space-saver disertakan.
- Harga pembelian RM32,800 lebih tinggi.
- Waranti pengeluar dua tahun berbanding lima tahun untuk Toyota.
- Masa 0-100 km/j sedikit lebih perlahan, iaitu 7.6 saat berbanding 7.4 saat.
bZ4X
- Bateri 73.1-kWh dengan jarak perbatuan didakwa 525 km.
- Keupayaan pengecasan AC 22 kW dan DC 150 kW.
- Waranti pengeluar lima tahun/perbatuan tanpa had, serta perlindungan bateri, inverter dan PCU selama lapan tahun/perbatuan tanpa had.
- But 452 liter adalah 24 liter lebih kecil.
- Kelajuan maksimum 160 km/j adalah 76 km/j lebih rendah.
- Kit membaiki tayar menggantikan tayar ganti space-saver BMW.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM252,800 | RM220,000✓ |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM439 | RM200✓ |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC direct injection with twin-scroll turbocharger, variable valve timing | 400V architecture |
| Kapasiti | 1,998 cc | — |
| Kuasa kuda | 201 hp | — |
| Tork | 300 Nm | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore | 82 mm | — |
| Nisbah mampatan | 11.1 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 224 hp |
| Tork motor | — | 269 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 73.1 kWh |
| Jarak EV | — | 525 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 22 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 150 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | Steptronic Dual-clutch | — |
| Gear | 7 | — |
| Pengeluar transmisi | Getrag | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 7.6 seconds | 7.4 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 7.2 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | 236 km/h✓ | 160 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,500 mm | 4,690 mm |
| Lebar | 1,845 mm | 1,860 mm |
| Tinggi | 1,642 mm | 1,650 mm |
| Jarak roda | 2,692 mm | 2,850 mm |
| Berat | — | 2,020 kg |
| Tangki minyak | 45 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 476 litres✓ | 452 litres |
| Tayar depan | 245/45R19 | 235/50R20 |
| Tayar belakang | 245/45R19 | 235/50R20 |
| Tayar ganti | Space Saver | N/A, Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Continental EcoContact 6 Q | Dunlop SP Sport Maxx 060 |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Japan (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Double Wishbones |
| Roda depan | 19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels | 20" Alloys |
| Roda belakang | 19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels | 20" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | 5 bintang | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | Front, front-side, rear | Driver and Passenger, Driver Knee, Front Side, Front Centre, Front and Rear Curtain |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on front passenger seat and two outer rear passenger seats | Available for two outer rear passenger seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes, Pre-collision Braking |
| Bantuan mengekal lorong | Warning Only | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Adaptive LED Projector | LED Projector |
| Lampu belakang | LED Combination | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats | Powered Front Seats with Ventilation & Driver's Side Memory |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 60:40 Split-folding with Centre Armrest |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear AC Vents |
| Sunroof | — | Fixed Panoramic Glass Roof |
| Soket kuasa | 2x USB-C front, 2x USB-C rear | 1 Front, 2 Wireless Chargers, 2 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Powered Panoramic Roof Shade |
| Audio | 10.7" BMW Operating System 8 with Wireless Apple CarPlay, Android Auto | 14" Display Audio with Touch Screen, Apple CarPlay & Android Auto Connectivity, 6-speaker Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Entry | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Powered with Contactless Operation |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 4 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes, With 360 Degree Camera |
| Parkir automatik | Parking Assistant | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Pintu kuasa | No | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | — |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 5 tahun✓ |
| Waranti lanjutan | 5 tahun | — |
| Nota waranti | — | 8-Year/Unlimited Mileage Warranty for Battery, Inverter and PCU |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian.
Kereta terpakai X1 & bZ4X untuk dijual
Soalan Lazim X1 vs bZ4X
BMW X1 atau Toyota bZ4X, mana lebih baik?
Toyota bZ4X ialah pilihan lebih baik untuk pengecasan EV secara berkala, dengan jarak perbatuan didakwa 525 km, cukai jalan lebih rendah dan perlindungan waranti lebih panjang. Pilih BMW X1 untuk butnya yang lebih besar, tayar ganti space-saver dan kelajuan maksimum 236 km/j.
Berapakah perbezaan harga?
BMW X1 berharga RM32,800 lebih mahal berbanding Toyota bZ4X. Toyota juga lebih murah untuk cukai jalan tahunan, iaitu RM200 berbanding RM439.
Model mana menawarkan perlindungan pemilikan lebih baik?
Toyota bZ4X menawarkan perlindungan standard yang lebih baik: lima tahun dengan perbatuan tanpa had, serta waranti bateri, inverter dan PCU selama lapan tahun/perbatuan tanpa had. BMW X1 pula mempunyai waranti pengeluar dua tahun/perbatuan tanpa had, dengan waranti lanjutan lima tahun tersedia.