Kesimpulan
BMW M4 Coupe berada dalam liga prestasi yang berbeza: 530 hp, 650 Nm dan pacuan semua roda memendekkan masa 0-100 km/h kepada 3.5 saat, berbanding 201 hp, 300 Nm, pacuan roda belakang dan 7.3 saat bagi Mercedes-Benz C-Class. Namun, jurang harga pembelian sebanyak RM585,912 adalah sangat besar, manakala cukai jalan tahunan ialah RM2,113 berbanding RM90. Bagi pembeli Malaysia yang memerlukan lima tempat duduk, empat pintu, but 455 liter dan penggunaan bahan api berpenarafan 6.6 L/100 km, C-Class ialah pilihan yang rasional. M4 pula adalah untuk kelajuan mutlak.
M4 Coupe Competition xDrive (RM878,800) berada di atas semua varian C-Class di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih BMW M4 Coupe jika pecutan 0-100 km/h dalam 3.5 saat, 530 hp dan pacuan semua roda lebih penting daripada kos, akses ke tempat duduk belakang dan perbelanjaan operasi.
Pilih Mercedes-Benz C-Class jika anda mahukan sedan empat pintu dengan lima tempat duduk, but 455 liter yang lebih besar, cukai jalan yang jauh lebih rendah dan kelengkapan bantuan pemanduan yang lebih lengkap.
Perbezaan utama
- Harga: BMW M4 Coupe RM878,800; Mercedes-Benz C-Class RM292,888.
- Prestasi: BMW M4 Coupe 530 hp, 650 Nm dan 0-100 km/h dalam 3.5 saat; Mercedes-Benz C-Class 201 hp, 300 Nm dan 7.3 saat.
- Pacuan: BMW M4 Coupe pacuan semua roda; Mercedes-Benz C-Class pacuan roda belakang.
- Praktikaliti: BMW M4 Coupe mempunyai 2 pintu, 4 tempat duduk dan but 440 liter; Mercedes-Benz C-Class mempunyai 4 pintu, 5 tempat duduk dan but 455 liter.
- Cukai jalan: BMW M4 Coupe RM2,113 setahun; Mercedes-Benz C-Class RM90 setahun.
- Keselamatan dan parkir: BMW M4 Coupe mempunyai 6 beg udara dan kamera 360 darjah; Mercedes-Benz C-Class mempunyai 7 beg udara, pemantauan titik buta dan…
M4 Coupe
- 530 hp dan 650 Nm dengan masa 0-100 km/h dalam 3.5 saat
- Pacuan semua roda dan M Adaptive Suspension
- Kamera 360 darjah, paparan head-up dan audio Harman Kardon 12 pembesar suara
- RM878,800, iaitu RM585,912 lebih mahal berbanding C-Class
- Cukai jalan tahunan RM2,113 berbanding RM90
- Dua pintu, empat tempat duduk dan but 440 liter berbanding empat pintu, lima tempat duduk dan 455 liter
C-Class
- Lima tempat duduk, empat pintu dan but 455 liter
- Penggunaan bahan api berpenarafan 6.6 L/100 km dan cukai jalan tahunan RM90
- Pemantauan titik buta, pencegahan pelanggaran lintasan trafik belakang dan auto parking
- 201 hp dan 300 Nm ketinggalan berbanding 530 hp dan 650 Nm milik M4
- Masa 0-100 km/h dalam 7.3 saat adalah 3.8 saat lebih perlahan berbanding M4
- Tiada paparan head-up atau kamera 360 darjah
Kelebihan M4 Coupe berbanding C-Class
Kelebihan C-Class berbanding M4 Coupe
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
M4 Coupe adalah 67 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM878,800 | RM292,888✓ |
| Jenis badan | Coupe | Sedan |
| Segmen | Compact Executive | Compact Executive |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM2,113 | RM90✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM8,970/bln | RM2,990/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM23,195 | RM7,895✓ |
| Bahan api / tahun (angg.) | — | RM2,627 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM13.13 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM53,057 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 24-valve DOHC with Twin Turbochargers, Direct Injection and Variable Valve Timing and Lift | 16-valve DOHC, Turbocharged with Direct Fuel Injection and Variable Valve Timing |
| Kapasiti | 2,993 cc | 1,496 cc |
| Kuasa kuda | 530 hp pada 6,250 rpm✓ | 201 hp pada 5,800 rpm |
| Tork | 650 Nm pada 2,750 rpm✓ | 300 Nm pada 1,800 rpm |
| Susunan silinder | Inline 6 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol | Petrol Hybrid/REV |
| Bore × Stroke | — | 78 mm × 78.3 mm |
| Nisbah mampatan | — | 10.5 |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 20 hp |
| Tork motor | — | 200 Nm |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Conventional Automatic |
| Nama transmisi | 8-speed M Steptronic Transmission with Drivelogic | 9G-TRONIC |
| Gear | 8 | 9 |
| Pengeluar transmisi | ZF | Mercedes-Benz |
| Pacuan | All Wheel Drive | Rear Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 3.5 seconds✓ | 7.3 seconds |
| Ekonomi bahan api terkadar | — | 6.6 L/100 km |
| Kelajuan maksimum | 250 km/h✓ | 246 km/h |
| CO2 | — | 151 g/km |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,794 mm | 4,751 mm |
| Lebar | 1,887 mm | 1,820 mm |
| Tinggi | 1,393 mm | 1,437 mm |
| Jarak roda | 2,857 mm | 2,865 mm |
| Berat | 1,800 kg | 1,650 kg |
| Tangki minyak | 59 litres | 50 litres |
| Pintu | 2 | 4 |
| Tempat duduk | 4 | 5 |
| Ruang but | 440 litres | 455 litres✓ |
| Tayar depan | 275/35R19 | 225/45R18 |
| Tayar belakang | 285/35R20 | 245/40R18 |
| Tayar ganti | N/A, Tyre Repair Kit | — |
| Tayar kilang | Pirelli P Zero | Pirelli Cinturato P7 Run-flat |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | 22 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | 22 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Germany (CBU) | Germany (CBU) |
| Suspensi depan | Double Wishbones | Multi-Link |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-Link |
| Roda depan | 19" M Forged Alloys | 18" 5-spoke 2-tone Alloy |
| Roda belakang | 20" M Forged Alloys | 18" 5-spoke 2-tone Alloy |
| Stereng | Rack & Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | M Adaptive Suspension | Agility Control Suspension |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 7 (Driver and Passenger, Driver's Knee, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Front Passenger Door | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 4 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | — | ✓ |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available for 2 Outer Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, with Pedestrian Detection (5 km/h to 80 km/h) | Yes (7 to 250 km/h), with Pedestrian and Cyclist Detection (7 to 80 km/h) |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | For All Seats |
| Nota keselamatan | — | Blind Spot Collision Prevention, Rear Cross Traffic Collision Prevention, Active Bonnet |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector | LED Projector with Auto High Beam |
| Lampu belakang | Laserlight | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Powered Front Seats | Power Adjustable Front Seats with Memory Function and Adjustable Lumbar |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 40:20:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Single-zone Automatic Climate Control | Rear Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 USB-C Front | 4 Front USB-C |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights and Ambient Lights (64 Colours) |
| Pemegang cawan | 2 Front | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Powered Rear Sun Shade, Manual Rear Door Window Sun Shades |
| Audio | 14.9" BMW Curved Display Live Cockpit Professional, 12-Speaker Harman Kardon Sound System | 11.4" Touchscreen Mercedes-Benz User Experience (MBUX) with Voice Control, Apple CarPlay, Android Auto and 8 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Two Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | — |
| Paddle shift | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | — | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Powered Boot, with Contactless Operation |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree View Monitor | Yes |
| Parkir automatik | — | Yes, Parallel and Perpendicular |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | — | Auto-dimming Mirrors, Qi Wireless Charger, Fingerprint Scanner |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 2 tahun |
| Waranti lanjutan | 3 tahun✓ | 2 tahun |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai M4 Coupe & C-Class untuk dijual
Soalan Lazim M4 Coupe vs C-Class
BMW M4 Coupe atau Mercedes-Benz C-Class, mana lebih baik?
M4 Coupe lebih baik untuk prestasi mutlak, dengan 530 hp, pacuan semua roda dan masa 0-100 km/h dalam 3.5 saat. C-Class pula lebih baik untuk kegunaan keluarga harian, dengan lima tempat duduk, empat pintu, but yang lebih besar dan cukai jalan yang jauh lebih rendah.
Berapakah perbezaan harga?
BMW M4 Coupe berharga RM585,912 lebih tinggi berbanding Mercedes-Benz C-Class. Cukai jalan tahunannya juga RM2,023 lebih tinggi.
Kereta mana mempunyai bantuan keselamatan dan parkir yang lebih baik?
C-Class mempunyai senarai bantuan yang lebih lengkap: tujuh beg udara, pemantauan titik buta, pencegahan pelanggaran lintasan trafik belakang dan auto parking. M4 pula mempunyai enam beg udara serta kamera pandangan 360 darjah.