Kesimpulan
Pada harga RM94,900, Honda WR-V berharga RM73,988 lebih murah dan lebih masuk akal untuk pembeli yang memerlukan SUV kompak sepanjang 4,060 mm dengan but 380 liter, waranti 5 tahun tanpa had perbatuan serta Honda SENSING dengan adaptive cruise control. Nissan Leaf berharga RM168,888, tetapi motornya yang menghasilkan 148 hp/320 Nm memendekkan masa 0-100 km/j kepada 7.9 saat, berbanding 11.0 saat, manakala bateri 40 kWh menawarkan jarak dipetik sejauh 270 km. Ia lebih panjang pada 4,480 mm, namun turut hadir dengan but lebih besar berkapasiti 435 liter, enam beg udara dan pengecasan DC 50 kW.
Leaf EV (RM168,888) berada di atas semua varian WR-V di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih Honda WR-V jika anda mahukan harga permulaan yang jauh lebih rendah, SUV segmen-B yang lebih tinggi serta adaptive cruise control dengan pembetulan stereng untuk kekal dalam lorong.
Pilih Nissan Leaf jika anda mempunyai akses pengecasan dan mengutamakan pemanduan EV, pecutan 7.9 saat, but 435 liter serta enam beg udara.
Perbezaan utama
- Harga: Honda WR-V RM94,900; Nissan Leaf RM168,888.
- Kuasa: enjin petrol 1.5L WR-V menghasilkan 119 hp/145 Nm; motor elektrik Leaf menghasilkan 148 hp/320 Nm.
- 0-100 km/j: WR-V 11.0 saat; Leaf 7.9 saat.
- Panjang dan ruang but: WR-V 4,060 mm dan 380 liter; Leaf 4,480 mm dan 435 liter.
- Keselamatan: WR-V mempunyai 4 beg udara dan pembetulan stereng untuk kekal dalam lorong; Leaf mempunyai 6 beg udara dan tiada lane-keeping assist.
- Waranti: WR-V 5 tahun/tanpa had perbatuan; Leaf 3 tahun/100,000 km, dengan waranti bateri 8 tahun/160,000 km.
WR-V
- RM73,988 lebih murah untuk dibeli.
- Adaptive cruise control dan pembetulan stereng untuk kekal dalam lorong.
- Waranti 5 tahun tanpa had perbatuan.
- Masa 0-100 km/j yang lebih perlahan, iaitu 11.0 saat berbanding 7.9 saat.
- But 380 liter yang lebih kecil berbanding 435 liter.
- Empat beg udara berbanding enam pada Leaf.
Leaf
- Motor 148 hp dan 320 Nm dengan pecutan 0-100 km/j dalam 7.9 saat.
- Bateri 40 kWh, jarak dipetik 270 km dan pengecasan DC 50 kW.
- But 435 liter dan enam beg udara.
- Berharga RM73,988 lebih mahal.
- Tiada lane-keeping assist atau adaptive cruise control.
- Waranti kenderaan 3 tahun/100,000 km lebih pendek berbanding perlindungan WR-V selama 5 tahun tanpa had perbatuan.
Kelebihan WR-V berbanding Leaf
Kelebihan Leaf berbanding WR-V
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Leaf adalah 205 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Ruang but memihak kepada Leaf: 435 liter berbanding 380.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM94,900✓ | RM168,888 |
| Jenis badan | SUV | Hatchback |
| Segmen | B-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120 | RM100✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM970/bln✓ | RM1,725/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM2,747✓ | RM4,639 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM2,388 | RM1,316✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM11.94 | RM6.58✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM26,275✓ | RM30,277 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 6.1 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 55 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC i-VTEC | 400V architecture |
| Kapasiti | 1,498 cc | — |
| Kuasa kuda | 119 hp pada 6,600 rpm | — |
| Tork | 145 Nm pada 4,300 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 73 mm × 89.5 mm | — |
| Nisbah mampatan | 10.6 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 148 hp |
| Tork motor | — | 320 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 40.0 kWh |
| Jarak EV | — | 270 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 6.6 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 50.0 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | CVT Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | CVT | Constant Ratio Gearbox for EV |
| Pengeluar transmisi | — | Nissan |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 11.0 seconds | 7.9 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 6.0 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | 160 km/h✓ | 155 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,060 mm | 4,480 mm |
| Lebar | 1,780 mm | 1,790 mm |
| Tinggi | 1,608 mm | 1,540 mm |
| Jarak roda | 2,485 mm | 2,690 mm |
| Berat | 1,105 kg | 1,544 kg |
| Tangki minyak | 40 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 380 litres | 435 litres✓ |
| Tayar depan | 215/55R17 | 215/50R17 |
| Tayar belakang | 215/55R17 | 215/50R17 |
| Tayar ganti | 16" Steel Spare | Space Saver |
| Tayar kilang | — | Dunlop Enasave EC300 |
| Wiper Blade (Driver) | 22 inch | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 14 inch | 16 inch |
| Wiper Blade (Rear) | — | 14 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Japan (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | Torsion Beam | Torsion Beam |
| Roda depan | 17" Black Alloys | 17" Alloy |
| Roda belakang | 17" Black Alloys | 17" Alloy |
| Stereng | Electric Power Steering | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | — | e-Pedal, Intelligent Ride Control, Intelligent Trace Control |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| ASEAN NCAP | 5 bintang | — |
| EuroNCAP | — | 5 bintang — With 6 Airbags and Autonomous Emergency Braking |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 4 (Dual Front and Side Airbags) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| ISOFIX | ISOFIX i-Size | Available on Two Outer Rear Passenger Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, with CMBS | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | No |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | Driver and Front Passenger | Front Seats Only |
| Nota keselamatan | Honda SENSING: FCW, CMBS, LKAS, LDW, RDM, ACC, Auto High Beam, LCDN; Honda LaneWatch; Emergency Stop Signal; Rear Seat Reminder | — |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Halogen | LED Projector |
| Lampu belakang | LED | LED Combination |
| Lampu siang LED | — | ✓ |
| Lampu kabus depan | — | ✓ |
| Lampu kabus belakang | — | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Fabric | Manual Adjustment |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Manual Air Conditioning | Single-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | None | — |
| Sunroof | None | — |
| Soket kuasa | 1 Rear, 2 USB | 1 Front |
| Lampu dalaman | — | Map Lights |
| Pemegang cawan | — | 2 Front |
| Audio | 10" Display Audio with Wireless Apple CarPlay and Android Auto | 5" Display Radio/CD Player with USB, Bluetooth, AUX-in and 4 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows | Four Windows, Driver's Side Auto Up and Down with Anti-Pinch |
| Penghidup enjin | Remote Engine Start, Push Button Start | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation with Walk-away Auto Lock | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Manual | Manual Operation |
| Sensor parkir belakang | 2 Sensors | — |
| Kamera undur | Yes, Multi-angle with LaneWatch | Yes, with Around View Monitor (AVM) |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | — | ✓ |
| Pintu kuasa | Conventional | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Digital/Analogue | Digital/Analogue |
| Brek parkir | Handbrake | Electronic |
| Nota kemudahan | Remote Engine Start, Walk-away Auto Lock, Rear Wiper, Urethane Steering Wheel, Fabric Centre Armrest | 6.6 kW Wallbox, 7" Information Display, Climate Control Timer |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had✓ | 100,000 km |
| Waranti pengeluar | 5 tahun✓ | 3 tahun |
| Nota waranti | 5-year unlimited-mileage warranty; free labour for up to 5 services (100,000 km/5 years) | 3-year/60,000 km Free Service, 8-year/160,000 km Battery Warranty, Complimentary Usage of Nissan SUV, MPV or Pick-up for 23 Days per Year |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai WR-V & Leaf untuk dijual
Soalan Lazim WR-V vs Leaf
Honda WR-V atau Nissan Leaf, mana lebih baik?
WR-V ialah pilihan yang lebih rasional dari segi harga pembelian, waranti dan bantuan pemandu. Pilih Leaf hanya jika pengecasan EV sesuai dengan rutin anda dan pecutannya yang lebih pantas, iaitu 7.9 saat, jarak 270 km serta but lebih besar lebih penting bagi anda.
Berapakah perbezaan harga antara kedua-duanya?
Nissan Leaf berharga RM73,988 lebih mahal berbanding Honda WR-V. Perbezaan itu turut memberikan anda motor elektrik, bateri 40 kWh, pengecasan DC 50 kW, but 435 liter dan dua beg udara tambahan.
Bolehkah Nissan Leaf dicas dengan pantas?
Ya. Leaf menyokong pengecasan AC sehingga 6.6 kW dan pengecasan DC sehingga 50 kW. Bateri 40 kWhnya menawarkan jarak EV dipetik sejauh 270 km.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 40.0 kWj Leaf mengambil kira-kira 6.1 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 55 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 50 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
WR-V dipasang di Malaysia (CKD), manakala Leaf diimport sepenuhnya (CBU) dari Japan. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
WR-V disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 3 tahun untuk Leaf. WR-V: 5-year unlimited-mileage warranty; free labour for up to 5 services (100,000 km/5 years). Leaf: 3-year/60,000 km Free Service, 8-year/160,000 km Battery Warranty, Complimentary Usage of Nissan SUV, MPV or Pick-up for 23 Days per Year.