Kesimpulan
BMW X3 berharga RM325,800 berbanding RM296,888 untuk EQA, iaitu perbezaan RM28,912. But 570-liter, wheelbase 2,865-mm dan pacuan semua roda menjadikannya SUV keluarga yang lebih praktikal untuk perjalanan jauh, manakala kuasa 188 hp dan tork 310 Nm memendekkan masa 0-100 km/h kepada 8.5 saat. EQA pula menawarkan tork 375 Nm daripada motornya, bateri 66.5-kWh dengan jarak dipetik 429 km serta cukai jalan tahunan RM160 berbanding RM439. Bagi pembeli Malaysia yang mempunyai akses pengecasan yang boleh diharap, EQA ialah laluan EV yang lebih murah; X3 boleh membawa lebih banyak barang dan pergi lebih jauh tanpa perlu merancang pengecasan.
Pilih BMW X3 jika anda memerlukan but 570-liter, pacuan semua roda dan wheelbase 2,865-mm untuk kegunaan keluarga atau perjalanan antara negeri secara kerap.
Pilih Mercedes-Benz EQA jika pengecasan di rumah atau tempat kerja sesuai dengan rutin anda dan anda mahukan jarak dipetik 429 km, tork 375 Nm serta cukai jalan tahunan lebih rendah pada RM160.
Perbezaan utama
- Prestasi: BMW X3 0-100 km/h dalam 8.5 saat dan 215 km/h; Mercedes-Benz EQA 8.9 saat dan 160 km/h.
- Pacuan: BMW X3 pacuan semua roda; Mercedes-Benz EQA pacuan roda hadapan.
- Ruang bagasi: BMW X3 570 liter; Mercedes-Benz EQA 340 liter.
- Saiz: BMW X3 sepanjang 4,755 mm dengan wheelbase 2,865-mm; Mercedes-Benz EQA sepanjang 4,463 mm dengan wheelbase 2,729-mm.
- Kuasa: BMW X3 menggunakan enjin petrol mild-hybrid 1,998-cc 188-hp/310-Nm; Mercedes-Benz EQA menggunakan satu motor 188-hp/375-Nm dan bateri 66.5-kWh.
- Waranti: BMW X3 mempunyai waranti pengeluar dua tahun tanpa had perbatuan; Mercedes-Benz EQA mempunyai waranti empat tahun tanpa had perbatuan serta…
X3
- But 570-liter, 230 liter lebih besar berbanding EQA
- Pacuan semua roda dan masa 0-100 km/h lebih pantas, iaitu 8.5 saat
- Kamera 360 darjah dan kawalan pendingin hawa automatik satu zon di belakang
- RM28,912 lebih mahal untuk dibeli dan cukai jalan tahunan RM439 berbanding RM160
- Waranti pengeluar dua tahun berbanding empat tahun untuk EQA
- Enam beg udara berbanding tujuh pada EQA
EQA
- Jarak EV dipetik 429-km daripada bateri 66.5-kWh
- Tork motor 375 Nm dan cukai jalan tahunan RM160
- Waranti empat tahun tanpa had perbatuan serta perlindungan bateri cengkaman
- But 340-liter, 230 liter lebih kecil berbanding X3
- Pacuan roda hadapan berbanding pacuan semua roda
- Penumpang belakang mendapat corong udara dan bukannya kawalan pendingin hawa belakang berasingan
Kelebihan X3 berbanding EQA
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda X3 adalah 136 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. X3 adalah 86 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada X3: 570 liter berbanding 340.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM325,800 | RM296,888✓ |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | Compact Executive | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM439 | RM160✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM3,325/bln | RM3,030/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM8,784 | RM7,967✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | — | RM1,377 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM6.89 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM47,522 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 6.0 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 45 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC direct injection with twin-scroll turbocharger, variable valve timing and mild hybrid assistance | 400V architecture |
| Kapasiti | 1,998 cc | — |
| Kuasa kuda | 188 hp pada 4,400 rpm | — |
| Tork | 310 Nm pada 1,500 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol Hybrid/REV | Electric |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 188 hp |
| Tork motor | — | 375 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 66.5 kWh |
| Jarak EV | — | 429 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 11.0 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 100.0 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | 8-speed Steptronic | — |
| Gear | 8 | — |
| Pengeluar transmisi | ZF | Mercedes-Benz |
| Pacuan | All Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 8.5 seconds✓ | 8.9 seconds |
| Kelajuan maksimum | 215 km/h✓ | 160 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,755 mm | 4,463 mm |
| Lebar | 1,920 mm | 1,834 mm |
| Tinggi | 1,660 mm | 1,620 mm |
| Jarak roda | 2,865 mm | 2,729 mm |
| Berat | — | 2,040 kg |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 570 litres✓ | 340 litres |
| Tayar depan | 245/50R19 | 235/50R19 |
| Tayar belakang | 245/50R19 | 235/50R19 |
| Tayar ganti | N/A, Tyre Repair Kit | — |
| Tayar kilang | Continental EcoContact 6 Q | Continental EcoContact 6 |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | — |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Germany (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 19" Y-spoke M Alloys | 19" AMG Five-twin-spoke Light-alloy |
| Roda belakang | 19" Y-spoke M Alloys | 19" AMG Five-twin-spoke Light-alloy |
| Stereng | Rack & Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | — | Comfort Suspension |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Front Passenger, Front Side, Curtain Airbags) | 7 (Driver and Passenger, Driver Knee, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available for 2 Outer Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes, Active Brake Assist |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Pre-Safe, Tyre Pressure Monitoring System |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector | Adaptive LED Projectors |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Powered Front Seats | Power Adjustable Front Seats with Memory Function, Heated |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 40:20:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Single-zone Automatic Climate Control | Rear Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-C Front, 2 USB-C Rear | 1 Front, 2 Front USB-C, 2 Rear USB-C |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights and Ambient Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front |
| Audio | 14.9" BMW Curved Display Live Cockpit Professional, 6 Speaker | Mercedes-Benz User Experience (MBUX) with 10.25" Touchscreen, Voice Control, Apple CarPlay, Android Auto and 6 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Active Cruise Control |
| Paddle shift | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot with Contactless Opening | Powered Boot, Contactless Opening |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree View Monitor | Yes |
| Parkir automatik | Yes | Yes, Parallel and Perpendicular |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | — | MBUX Interior Assistant, Qi Wireless Charger |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | — |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 4 tahun✓ |
| Waranti lanjutan | 3 tahun | — |
| Nota waranti | — | 8 Years/160,000 km Warranty for Traction Battery |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai X3 & EQA untuk dijual
Soalan Lazim X3 vs EQA
BMW X3 atau Mercedes-Benz EQA, mana lebih baik?
X3 lebih baik dari segi ruang bagasi, cengkaman pacuan semua roda dan pecutan yang lebih pantas. EQA lebih sesuai jika pengecasan mudah dilakukan: ia menawarkan jarak dipetik 429 km, tork 375 Nm dan cukai jalan tahunan yang lebih rendah.
Berapakah perbezaan harga?
BMW X3 berharga RM28,912 lebih mahal berbanding Mercedes-Benz EQA.
Bolehkah Mercedes-Benz EQA digunakan untuk perjalanan lebih jauh?
Bateri 66.5-kWh miliknya mempunyai jarak dipetik 429 km dan menyokong pengecasan AC 11-kW atau DC 100-kW. Ia boleh digunakan untuk perjalanan lebih jauh, tetapi X3 tidak memerlukan hentian mengecas dan mempunyai but 230 liter lebih besar.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 66.5 kWj EQA mengambil kira-kira 6.0 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 45 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 100 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
X3 dipasang di Malaysia (CKD), manakala EQA diimport sepenuhnya (CBU) dari Germany. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
EQA disertakan waranti pengilang 4 tahun berbanding 2 tahun untuk X3. EQA: 8 Years/160,000 km Warranty for Traction Battery.