Kesimpulan
Langkah naik RM354,000 daripada BMW M3 kepada BMW M5 membolehkan anda mendapatkan plug-in hybrid V8 4.4-litre yang lebih besar dengan motor 194-hp, bateri 22.1-kWh dan jarak EV 67 km, selain dimensi kereta eksekutif yang lebih luas. Namun, kedua-duanya mampu mencapai 100 km/j dalam 3.5 saat dan kelajuan maksimum 250 km/j. Untuk jalan raya Malaysia, berat kerb M3 sebanyak 1,855-kg, but 480-litre dan cukai jalan tahunan RM2,113 menjadikannya pilihan yang lebih sesuai dari segi kewangan dan fizikal. M5 seberat 2,510-kg pula ialah kereta mewah jarak jauh yang lebih baik, tetapi cukai jalannya RM8,408 memerlukan komitmen.
M5 AWD (RM1,200,800) berada di atas semua varian M3 di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih BMW M3 jika anda mahukan masa 0-100 km/j 3.5 saat yang sama dalam sedan 655-kg lebih ringan, dengan harga RM354,000 lebih rendah.
Pilih BMW M5 jika anda mahukan kuasa plug-in hybrid V8, jarak EV 67-km dan lebih banyak kelengkapan kawalan iklim serta kemudahan untuk penumpang belakang.
Perbezaan utama
- Harga: BMW M3 RM846,800; BMW M5 RM1,200,800.
- Powertrain: BMW M3 503 hp/650 Nm 3.0-litre inline-six; BMW M5 591 hp/750 Nm 4.4-litre V8 bersama motor 194-hp/280-Nm.
- Berat: BMW M3 1,855 kg; BMW M5 2,510 kg.
- Cukai jalan: BMW M3 RM2,113 setahun; BMW M5 RM8,408 setahun.
- Panjang dan but: BMW M3 4,794 mm dan 480 litres; BMW M5 5,096 mm dan 466 litres.
- Pemanduan elektrik: BMW M3 tiada bateri atau jarak EV; BMW M5 mempunyai bateri 22.1-kWh dan jarak EV 67 km.
M3
- 655 kg lebih ringan pada 1,855 kg
- But 480-litre, 14 litres lebih besar
- Lampu utama Laser, head-up display dan mod 2WD
- 503 hp dan 650 Nm ketinggalan berbanding 591 hp dan 750 Nm milik M5
- Cruise control pasif berbanding adaptive cruise control
- Pendingin hawa belakang single-zone berbanding pendingin hawa belakang dual-zone
M5
- V8 4.4-litre dengan 591 hp dan 750 Nm
- Jarak EV 67 km daripada bateri 22.1-kWh
- Adaptive cruise control, kamera 360-degree dan bidai tingkap belakang
- Berharga RM354,000 lebih mahal
- Cukai jalan tahunan RM8,408 berbanding RM2,113
- 655 kg lebih berat dan 302 mm lebih panjang
Kelebihan M3 berbanding M5
Kelebihan M5 berbanding M3
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
M5 adalah 67 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM846,800✓ | RM1,200,800 |
| Jenis badan | Sedan | Sedan |
| Segmen | Compact Executive | Executive |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM2,113✓ | RM8,408 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM8,645/bln✓ | RM12,260/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM22,363✓ | RM31,664 |
| Bahan api / tahun (angg.) | RM4,020 | — |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM20.10 | — |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM142,479 | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 24-valve DOHC with Twin Turbochargers, Direct Injection and Variable Valve Timing and Lift | 32-valve DOHC with Twin Turbochargers, Direct Injection, Variable Valve Timing and Lift, plug-in hybrid assistance |
| Kapasiti | 2,993 cc | 4,395 cc |
| Kuasa kuda | 503 hp pada 6,250 rpm | 591 hp pada 6,000 rpm✓ |
| Tork | 650 Nm pada 2,750 rpm | 750 Nm pada 1,800 rpm✓ |
| Susunan silinder | Inline 6 | V 8 |
| Bahan api | Petrol | Petrol Plug-in Hybrid |
| Bore × Stroke | 84 mm × 90 mm | — |
| Nisbah mampatan | 9.3 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 194 hp |
| Tork motor | — | 280 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 22.1 kWh |
| Jarak EV | — | 67 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 7.4 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Conventional Automatic |
| Nama transmisi | 8-speed M Steptronic Transmission with Drivelogic | M Steptronic |
| Gear | 8 | 8 |
| Pengeluar transmisi | ZF | — |
| Pacuan | All Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 3.5 seconds | 3.5 seconds |
| Ekonomi bahan api terkadar | 10.1 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | 250 km/h | 250 km/h |
| CO2 | 230 g/km | — |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,794 mm | 5,096 mm |
| Lebar | 1,903 mm | 1,970 mm |
| Tinggi | 1,433 mm | 1,510 mm |
| Jarak roda | 2,857 mm | 2,857 mm |
| Berat | 1,855 kg | 2,510 kg |
| Tangki minyak | 59 litres | 60 litres |
| Pintu | 4 | 4 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 480 litres✓ | 466 litres |
| Tayar depan | 275/35R19 | 265/40R20 |
| Tayar belakang | 285/30R20 | 295/35R21 |
| Tayar ganti | — | N/A, Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Michelin Pilot Super Sport Run-flat | Hankook S1 evo Z |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | 19 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Germany (CBU) | Germany (CBU) |
| Suspensi depan | Double Wishbones | Double Wishbones |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 19" Double-spoke Style 826 M Two-tone Forged Alloy | 20" M Alloys |
| Roda belakang | 20" Double-spoke Style 826 M Two-tone Forged Alloy | 21" M Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack & Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | Adaptive M Suspension, Active M Differential, 4WD, 4WD Sport and 2WD Modes | M Adaptive Suspension |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 7 (Driver & Front Passenger, Side Airbags, Curtain Airbags and Driver's Knee Airbag) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available for outer two rear passenger seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, with Pedestrian Detection (5 km/h to 80 km/h) | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Warning Only | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | Attentiveness Assistant, Rear Cross Traffic Alert, Rear Collision Prevention, Active Protection | — |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Laser Projectors with Auto High Beam | LED Projector with Auto High Beam |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats with Driver's Memory Function | Power Adjustable Front Seats |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 40:20:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-Zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Single-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Sunroof | Front, Tilt and Slide | — |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Boot, 2 Front USB-C, 2 Rear USB-C | 1 Front, 2 USB-C Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-C Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lights (11 Colours) | Map Lights & Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Rear Window Shades |
| Audio | BMW Live Cockpit Professional with 10.25" Touchscreen, iDrive Controller, Voice Control, Wireless Apple CarPlay, Wireless Android Auto and 12-speaker 360W Harman Kardon Sound System | 14.9" BMW Curved Display Live Cockpit Professional, 18-speaker Bowers & Wilkins Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button Start |
| Kunci | Keyless Operation with Smartphone Key and Proximity Auto Lock/Unlock | Keyless Operation with Proximity Lock/Unlock |
| Auto start/stop | ✓ | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | — |
| Paddle shift | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | — | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation with Contactless Opening | Powered Boot with Contactless Opening |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes, 360-degree View Monitor |
| Parkir automatik | Yes, for Parallel and Perpendicular Parking, with Reversing Assist | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | — |
| Pintu kuasa | — | Yes |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | Qi Wireless Charger, BMW ConnectedDrive, Concierge Service | — |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 2 tahun |
| Waranti lanjutan | 3 tahun | 3 tahun |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai M3 & M5 untuk dijual
Soalan Lazim M3 vs M5
BMW M3 atau BMW M5, mana lebih baik?
M3 ialah pilihan lebih baik untuk pembeli yang mengutamakan harga, cukai jalan lebih rendah, berat lebih ringan dan ruang but. Pilih M5 untuk powertrain plug-in hybrid V8, jarak EV 67 km, adaptive cruise control dan keselesaan belakang yang lebih berorientasikan kereta eksekutif.
Berapakah perbezaan harga?
BMW M5 berharga RM1,200,800, iaitu RM354,000 lebih mahal berbanding BMW M3 pada harga RM846,800.
Adakah pecutan BMW M3 dan BMW M5 berbeza?
Tidak. Walaupun mempunyai powertrain yang berbeza dan jurang berat 655-kg, kedua-duanya dinilai mampu melengkapkan 0-100 km/j dalam 3.5 saat serta mempunyai kelajuan maksimum 250 km/j.