Kesimpulan
Pada harga RM93,800, MG 5 adalah RM1,200 lebih murah dan sesuai untuk pembeli yang memerlukan sedan 4,675-mm dengan jarak roda 2,680-mm, sunroof serta lebih banyak kelengkapan active-safety. Namun, enjin petrol empat silinder 1.5-litre menghasilkan 112 hp dan 150 Nm, manakala but 401-litre ketinggalan berbanding 525 litres milik Seres 3. Belanja RM95,000 untuk Seres 3 dan anda mendapat 161 hp, 300 Nm, bateri 53.6-kWh serta jarak EV 340 km, selain pengecasan AC 11-kW dan DC 60-kW. SUV ini 290 mm lebih pendek tetapi 170 mm lebih tinggi, dan dikenakan cukai jalan tahunan RM120 berbanding RM90.
Pilih MG 5 jika anda mahukan harga lebih rendah, badan sedan yang lebih panjang, sunroof serta fungsi blind-spot, amaran pelanggaran dan brek autonomi.
Pilih Seres 3 jika anda mahukan pemanduan EV, 161 hp dan 300 Nm, but 525-litre serta tempat duduk belakang lipat berbelah 60:40 yang lebih praktikal.
Perbezaan utama
- Harga: MG 5 RM93,800; Seres 3 RM95,000.
- Kuasa dan tork: MG 5 112 hp dan 150 Nm; Seres 3 161 hp dan 300 Nm.
- Simpanan tenaga dan jarak: tangki petrol MG 5 45-litre; bateri Seres 3 53.6-kWh dan jarak 340 km.
- Pengecasan: MG 5 tiada kadar pengecasan; Seres 3 menyokong pengecasan AC 11 kW dan DC 60 kW.
- Ruang but: MG 5 401 litres; Seres 3 525 litres.
- Dimensi: MG 5 mempunyai panjang 4,675 mm dan ketinggian 1,480 mm; Seres 3 mempunyai panjang 4,385 mm dan ketinggian 1,650 mm.
5
- RM1,200 lebih murah dengan cukai jalan tahunan RM90.
- Blind-spot monitoring, amaran pelanggaran dan brek autonomi.
- Sunroof, kamera 360-degree serta pelarasan stereng tilt/telescopic.
- But 401-litre adalah 124 litres lebih kecil.
- 112 hp dan 150 Nm ketinggalan berbanding 161 hp dan 300 Nm milik Seres 3.
- Tempat duduk belakang lipat satu bahagian kurang fleksibel berbanding susunan lipat berbelah 60:40.
3
- Motor 161 hp dan tork 300 Nm.
- Bateri 53.6-kWh, jarak 340 km, pengecasan AC 11-kW dan DC 60-kW.
- But 525-litre, tempat duduk belakang lipat berbelah 60:40 serta tempat duduk hadapan berkuasa.
- RM1,200 lebih mahal dan cukai jalan tahunan RM30 lebih tinggi.
- Tiada blind-spot monitoring, amaran pelanggaran dan brek autonomi seperti MG 5.
- Tiada sunroof, selain tiada pelarasan stereng tilt dan telescopic.
Kelebihan 5 berbanding 3
Kelebihan 3 berbanding 5
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Ruang but memihak kepada 3: 525 liter berbanding 401.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM93,800✓ | RM95,000 |
| Jenis badan | Sedan | SUV |
| Segmen | B-Segment | B-Segment |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM90✓ | RM120 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM960/bln✓ | RM970/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM2,718 | RM2,718✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | — | RM1,401 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM7.00 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM21,193 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 4.9 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 65 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC, Naturally Aspirated with Variable Valve Timing | 400V architecture |
| Kapasiti | 1,498 cc | — |
| Kuasa kuda | 112 hp pada 6,000 rpm | — |
| Tork | 150 Nm pada 4,500 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 75 mm × 84.8 mm | — |
| Nisbah mampatan | 11.5 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 161 hp |
| Tork motor | — | 300 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 53.6 kWh |
| Jarak EV | — | 340 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 11 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 60 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | CVT Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | iCVT | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 11.5 seconds | — |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,675 mm | 4,385 mm |
| Lebar | 1,842 mm | 1,850 mm |
| Tinggi | 1,480 mm | 1,650 mm |
| Jarak roda | 2,680 mm | 2,655 mm |
| Berat | — | 1,650 kg |
| Tangki minyak | 45 litres | — |
| Pintu | 4 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 401 litres | 525 litres✓ |
| Tayar depan | 215/50R17 | 225/55R18 |
| Tayar belakang | 215/55R17 | 225/55R18 |
| Tayar ganti | Space Saver | Space Saver |
| Tayar kilang | Maxxis Primetra S | Chao Yang SU318a H/T |
| Casis | ||
| Pemasangan | Thailand (CBU) | China (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Torsion Beam | Torsion Beam |
| Roda depan | 17" Alloys | 18" Alloys |
| Roda belakang | 17" Alloys | 18" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 6 (Driver and Front Passenger, Front Side, Curtain Airbags) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | — |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual For Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | — |
| ISOFIX | Available On Outer Two Rear Seats | Available on Outer Two Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | — |
| Bantuan mengekal lorong | Warning Only | No |
| Amaran perlanggaran | ✓ | — |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | Front Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector | LED Projectors |
| Lampu belakang | LED Combination | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Driver's Seat, Manual Adjustable Front Passenger Seat | Powered Front Seats |
| Tempat duduk belakang | One-piece Folding | 60:40 Split-fold |
| Penghawa dingin depan | Single-zone Automatic Climate Control | Single-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC vent | Rear AC Vents |
| Sunroof | Yes | — |
| Soket kuasa | 1 Front, 3 USB | 1 Front, 2 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Sunroof Shade | — |
| Audio | 10.25" Touchscreen with Wired Apple CarPlay & Android Auto | 10.25" Touchscreen with Android Auto, Apple CarPlay, Bluetooth and 6 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Remote Control Activation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | — | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | — |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | — |
| Pelarasan stereng elektrik | — | ✓ |
| Operasi but | Manual Operation | Manual Boot |
| Sensor parkir belakang | 3 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree Camera | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | — |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had✓ | 160,000 km |
| Waranti pengeluar | 5 tahun | 5 tahun |
| Nota waranti | 7 Years/Unlimited Mileage Warranty on Powertrain | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai 5 & 3 untuk dijual
Soalan Lazim 5 vs 3
MG 5 atau Seres 3, mana lebih baik?
Seres 3 lebih baik untuk pemanduan EV, output 161 hp/300 Nm yang lebih bertenaga serta kapasiti bagasi yang lebih besar. Pilih MG 5 jika fungsi active-safety, sunroof dan bentuk sedan yang lebih panjang lebih penting berbanding jarak pemanduan elektrik.
Berapakah perbezaan harga MG 5 dan Seres 3?
Seres 3 berharga RM1,200 lebih mahal berbanding MG 5. Cukai jalan tahunannya juga RM30 lebih tinggi, iaitu RM120 berbanding RM90.
Mana satu mempunyai but lebih besar?
Seres 3 mempunyai but lebih besar pada 525 litres, iaitu 124 litres lebih banyak berbanding 401 litres milik MG 5. Tempat duduk belakang lipat berbelah 60:40 juga menjadikannya lebih fleksibel berbanding tempat duduk belakang lipat satu bahagian milik MG 5.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 53.6 kWj 3 mengambil kira-kira 4.9 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 65 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 60 kW.