Kesimpulan
Mercedes-Benz GLA ialah pilihan rasional rakyat Malaysia pada RM258,888: harganya RM110,000 lebih murah, menggunakan 5.6 L/100 km berbanding 7.9 L/100 km, serta menawarkan but 435 liter dan brek autonomi dengan pengesanan pejalan kaki sehingga 105 km/j. Renault Megane RS berharga RM368,888, tetapi kuasa 296 hp dan tork 420 Nm memendekkan masa 0-100 km/j kepada 5.8 saat, 2.9 saat lebih pantas berbanding GLA. Suspensi Cup, rear-wheel steering, Torsen limited-slip differential dan launch control menjadikan lebihan harga itu semata-mata untuk prestasi.
Pilih Mercedes-Benz GLA jika anda mahukan kos penggunaan lebih rendah, ruang but lebih besar dan kelengkapan keselamatan aktif yang lebih baik dengan harga RM110,000 lebih murah.
Pilih Renault Megane RS jika kuasa 296 hp, masa 0-100 km/j selama 5.8 saat dan perkakasan casis Cup lebih penting daripada harga serta penggunaan bahan api.
Perbezaan utama
- Harga: Mercedes-Benz GLA RM258,888; Renault Megane RS RM368,888.
- Prestasi: GLA 161 hp, 250 Nm dan 0-100 km/j dalam 8.7 saat; Megane RS 296 hp, 420 Nm dan 5.8 saat.
- Penggunaan bahan api rasmi: GLA 5.6 L/100 km; Megane RS 7.9 L/100 km.
- Ruang but: GLA 435 liter; Megane RS 384 liter.
- Dimensi: GLA sepanjang 4,410 mm dan setinggi 1,611 mm; Megane RS sepanjang 4,364 mm dan setinggi 1,445 mm.
- Bantuan keselamatan: GLA mempunyai brek autonomi dengan pengesanan pejalan kaki sehingga 105 km/j; Megane RS mempunyai blind-spot information tetapi tiada brek autonomi.
GLA
- Harga pembelian RM110,000 lebih rendah dan cukai jalan tahunan RM100
- But 435 liter dan tempat duduk belakang boleh dilipat dalam konfigurasi 40:20:40
- Brek autonomi dengan pengesanan pejalan kaki, kamera 360 darjah dan tempat duduk hadapan berkuasa dengan fungsi memori
- Kuasa 161 hp dan tork 250 Nm menjadikannya 2.9 saat lebih perlahan untuk mencapai 100 km/j
- Tiada sistem blind-spot information
- Tiada paddle shift atau kawalan Tiptronic
Megane RS
- Kuasa 296 hp, tork 420 Nm dan masa 0-100 km/j selama 5.8 saat
- Suspensi Cup, rear-wheel steering, Torsen limited-slip differential dan launch control
- Sistem blind-spot information dan paddle shift
- RM110,000 lebih mahal
- Penggunaan rasmi 7.9 L/100 km berbanding 5.6 L/100 km untuk GLA
- Tiada brek autonomi dan but lebih kecil berkapasiti 384 liter
Kelebihan GLA berbanding Megane RS
Kelebihan Megane RS berbanding GLA
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda GLA adalah 60 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Megane RS adalah 41 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada GLA: 435 liter berbanding 384.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM258,888✓ | RM368,888 |
| Jenis badan | SUV | Hatchback |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM100✓ | RM279 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM2,645/bln✓ | RM3,765/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM6,979✓ | RM9,904 |
| Bahan api / tahun (angg.) | RM2,229✓ | RM3,144 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM11.14✓ | RM15.72 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM46,538✓ | RM66,638 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC, Turbocharged with Direct Injection and Variable Valve Timing | 16-valve DOHC, Turbocharged with Direct Injection and Dual Variable Valve Timing |
| Kapasiti | 1,332 cc | 1,798 cc |
| Kuasa kuda | 161 hp pada 5,500 rpm | 296 hp pada 6,000 rpm✓ |
| Tork | 250 Nm pada 1,620 rpm | 420 Nm pada 2,400 rpm✓ |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol | Petrol |
| Bore × Stroke | 72.2 mm × 81.4 mm | 79.7 mm × 90.1 mm |
| Nisbah mampatan | 10.6 | 9.2 |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | Dual-clutch Automatic (Wet) |
| Nama transmisi | 7G-DCT | 6-speed Efficient Dual Clutch |
| Gear | 7 | 6 |
| Pengeluar transmisi | Getrag | Getrag |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 8.7 seconds | 5.8 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 5.6 L/100 km✓ | 7.9 L/100 km |
| Kelajuan maksimum | 210 km/h | 260 km/h✓ |
| CO2 | — | 181 g/km |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,410 mm | 4,364 mm |
| Lebar | 1,834 mm | 1,875 mm |
| Tinggi | 1,611 mm | 1,445 mm |
| Jarak roda | 2,729 mm | 2,669 mm |
| Berat | 1,485 kg | 1,405 kg |
| Tangki minyak | 43 litres | 50 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 435 litres✓ | 384 litres |
| Tayar depan | 235/50R19 | 245/35R19 |
| Tayar belakang | 235/50R19 | 245/35R19 |
| Tayar kilang | Continental EcoContact6 | Bridgestone Potenza S001 |
| Wiper Blade (Driver) | 26 inch | 24 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | 18 inch |
| Wiper Blade (Rear) | 13 inch | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | France (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 19" AMG 5-Twin-Spoke Light-Alloy | 19" Interlagos Alloy |
| Roda belakang | 19" AMG 5-Twin-Spoke Light-Alloy | 19" Interlagos Alloy |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | Comfort Suspension | Cup Suspension, Rear-wheel Steering, Torsen Limited-slip Differential, Launch Control |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 7 (Driver and Passenger, Driver Knee, Front Side, Front and Rear Curtain) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | — | ✓ |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available on Two Outer Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, with Pedestrian Detection (Up To 105 km/h) | — |
| Bantuan mengekal lorong | No | — |
| Amaran perlanggaran | ✓ | — |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Tyre Pressure Monitoring System |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Reflector with Auto High Beam | LED Projectors |
| Lampu belakang | LED Combination | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power-adjustable Front Seats with Memory Function | Manual Adjustment |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 Front USB-C, 2 Rear USB-C | 1 Front, 1 Rear, 2 Front USB |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 3 Rear |
| Audio | Mercedes-Benz User Experience (MBUX) with 10.25" Touchscreen, Voice Control, Wireless Apple CarPlay and Android Auto and 6 Speakers | R-Link 2 Infotainment System with 8.7" Vertical Touchscreen and 8 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Tiptronic | — | ✓ |
| Paddle shift | — | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot with Contactless Operation | Remote Control Activation |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | — |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree Surround View | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Digital/Analogue |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had✓ | 100,000 km |
| Waranti pengeluar | 4 tahun✓ | 3 tahun |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai GLA & Megane RS untuk dijual
Soalan Lazim GLA vs Megane RS
Mercedes-Benz GLA atau Renault Megane RS, mana lebih baik?
GLA lebih baik dari segi kos, ruang barangan dan keselamatan aktif, manakala Megane RS jauh lebih baik untuk prestasi pecutan lurus serta dilengkapi perkakasan casis khusus. Pilih GLA untuk kepraktisan harian; pilih Renault untuk fokus prestasinya dengan 296 hp dan 420 Nm.
Berapakah perbezaan harga?
Renault Megane RS berharga RM110,000 lebih mahal berbanding Mercedes-Benz GLA. Perbezaan itu turut merangkumi cukai jalan tahunan yang lebih tinggi, iaitu RM279 berbanding RM100, serta penggunaan bahan api rasmi yang lebih tinggi, iaitu 7.9 L/100 km berbanding 5.6 L/100 km.
Model mana mempunyai kelengkapan keselamatan lebih baik?
GLA mempunyai tujuh beg udara, brek autonomi dengan pengesanan pejalan kaki sehingga 105 km/j, amaran pelanggaran dan kamera 360 darjah. Megane RS mempunyai enam beg udara dan blind-spot information, tetapi tiada brek autonomi.
Yang mana dipasang secara tempatan?
GLA dipasang di Malaysia (CKD), manakala Megane RS diimport sepenuhnya (CBU) dari France. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
GLA disertakan waranti pengilang 4 tahun berbanding 3 tahun untuk Megane RS.