Kesimpulan
Premium RM69,000 untuk EQE SUV berharga RM398,888 memberikan bateri 90.6-kWh, jarak EV didakwa sejauh 596-km dan masa 0-100 km/h yang jauh lebih pantas, iaitu 4.9 saat. Pengecasan AC 22-kW dan DC 170-kW penting jika pengecasan di rumah dan awam sesuai dengan rutin anda, manakala cukai jalan tahunan RM305 lebih rendah berbanding RM440 untuk GLC. GLC berharga RM329,888 pula menawarkan pemasangan CKD, pacuan semua roda dan but 620 liter yang praktikal, 100 liter lebih besar berbanding EQE SUV. Bagi pembeli Malaysia tanpa akses pengecasan yang boleh diharap, GLC ialah pilihan lebih mudah; jika pengecasan sudah tersedia, EQE SUV menawarkan prestasi elektrik dan kelengkapan yang jauh lebih baik.
Pilih Mercedes-Benz EQE SUV jika anda boleh mengecas dengan kerap dan mahukan jarak EV didakwa sejauh 596 km, 565 Nm serta pecutan 0-100 km/h dalam 4.9 saat.
Pilih Mercedes-Benz GLC jika anda mahu baki RM69,000, pacuan semua roda dan but 620 liter yang lebih besar tanpa bergantung pada pengecasan.
Perbezaan utama
- Harga: EQE SUV RM398,888; GLC RM329,888.
- Kuasa gerak: EQE SUV mempunyai satu motor elektrik 288-hp, 565-Nm; GLC mempunyai enjin turbo 2.0-litre 201-hp, 320-Nm bersama motor 23-hp, 205-Nm.
- 0-100 km/h: EQE SUV 4.9 saat; GLC 7.8 saat.
- Jarak pemanduan/simpanan bahan api: EQE SUV mempunyai bateri 90.6-kWh dan jarak EV 596-km; GLC mempunyai tangki bahan api 62-litre.
- Ruang but: EQE SUV 520 liter; GLC 620 liter.
- Pacuan: EQE SUV pacuan roda belakang; GLC pacuan semua roda.
EQE SUV
- Jarak EV didakwa sejauh 596-km daripada bateri 90.6-kWh.
- 288 hp, 565 Nm dan pecutan 0-100 km/h dalam 4.9 saat.
- Pengecasan AC 22-kW, DC 170-kW, adaptive cruise control dan head-up display.
- Berharga RM69,000 lebih mahal berbanding GLC.
- But 520 liter lebih kecil sebanyak 100 liter.
- Pacuan roda belakang berbanding pacuan semua roda pada GLC.
GLC
- Harga RM329,888 dan pemasangan CKD di Malaysia.
- But 620 liter, 100 liter lebih besar berbanding EQE SUV.
- Pacuan semua roda dan kelajuan tertinggi 221-km/h.
- Masa 0-100 km/h 7.8 saat ketinggalan 2.9 saat berbanding EQE SUV.
- Tiada jarak EV sahaja, keupayaan pengecasan AC atau pengecasan DC.
- Mempunyai passive cruise control dan tiada head-up display, sedangkan EQE SUV mendapat adaptive cruise dan HUD.
Kelebihan EQE SUV berbanding GLC
Kelebihan GLC berbanding EQE SUV
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda EQE SUV adalah 142 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. EQE SUV adalah 50 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada GLC: 620 liter berbanding 520.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM398,888 | RM329,888✓ |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | Compact Executive | Compact Executive |
| Pemasangan | CBU | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM305✓ | RM440 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM4,070/bln | RM3,370/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM10,619 | RM8,890✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM1,351 | — |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM6.75 | — |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM61,373 | — |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 4.1 jam | — |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 35 minit | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 400V architecture | 16-valve DOHC, Turbocharged with Direct Fuel Injection and Variable Valve Timing, Mild Hybrid Assist |
| Kapasiti | — | 1,999 cc |
| Kuasa kuda | — | 201 hp pada 5,800 rpm |
| Tork | — | 320 Nm pada 1,600 rpm |
| Susunan silinder | — | Inline 4 |
| Bahan api | Electric | Petrol Hybrid/REV |
| Bore × Stroke | — | 83 mm × 92.4 mm |
| Nisbah mampatan | — | 10 |
| Bilangan motor | 1 | 1 |
| Kuasa kuda motor | 288 hp✓ | 23 hp |
| Tork motor | 565 Nm✓ | 205 Nm |
| Kapasiti bateri | 90.6 kWh | — |
| Jarak EV | 596 km | — |
| Kadar pengecasan (AC) | 22 kW | — |
| Kadar pengecasan (DC) | 170 kW | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Conventional Automatic |
| Nama transmisi | — | 9G-Tronic |
| Gear | — | 9 |
| Pacuan | Rear Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 4.9 seconds✓ | 7.8 seconds |
| Kelajuan maksimum | 210 km/h | 221 km/h✓ |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,863 mm | 4,716 mm |
| Lebar | 1,940 mm | 1,890 mm |
| Tinggi | 1,685 mm | 1,640 mm |
| Jarak roda | 3,030 mm | 2,888 mm |
| Berat | 2,560 kg | — |
| Tangki minyak | — | 62 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 520 litres | 620 litres✓ |
| Tayar depan | 255/45R20 | 255/45R20 |
| Tayar belakang | 255/45R20 | 285/40R20 |
| Tayar ganti | Tyre Repair Kit | N/A, Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 | Continental EcoContact 6 Q |
| Wiper Blade (Driver) | — | 22 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | — | 22 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | United States (CBU) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | Multi-link | Multi-link |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 20" Alloy | 20" Alloys |
| Roda belakang | 20" Alloy | 20" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | Comfort Suspension | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 9 (Driver and Front Passenger, Front and Rear Side, Front and Rear Curtain, Driver's Knee) | 7 (Driver and Passenger, Driver's Knee, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for 2 Outer Rear Seats | Available on outer two rear seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, PRE-SAFE Brake | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector with Adaptive High Beam | LED Reflectors |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Driver and Passenger Powered Seats with Memory Settings, Heating & Ventilation | Power Adjustable Front Seats with Memory & Heating |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 40:20:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Dual-zone Automatic Climate Control | Rear AC Vents |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 Front USB-C, 2 Rear USB-C | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-C Front, 2 USB-C Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights and Active Ambient Lights (64 Colours) | Map Lights and Ambient Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Rear Window Shades |
| Audio | 12.8" OLED Touchscreen Mercedes-Benz User Experience (MBUX) with Apple CarPlay, Android Auto and Augmented Reality Navigation; 15-speaker, 710-watt Burmester 3D Surround Sound System | 11.9" Touchscreen Mercedes-Benz User Experience (MBUX) with Voice Control, Apple CarPlay, Android Auto and 8 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up & Down with Anti-pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | — | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Paddle shift | — | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Contactless Opening, Powered Boot | Powered Boot |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree View Monitor | Yes, with 360-degree Camera |
| Parkir automatik | Yes | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 4 tahun | 4 tahun |
| Nota waranti | 10-year/250,000 km Battery Warranty | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai EQE SUV & GLC untuk dijual
Soalan Lazim EQE SUV vs GLC
Mercedes-Benz EQE SUV atau Mercedes-Benz GLC lebih baik?
EQE SUV lebih baik jika pengecasan secara berkala adalah praktikal: ia menawarkan jarak EV didakwa sejauh 596 km dan mencapai 100 km/h dalam 4.9 saat. GLC lebih sesuai untuk pembeli yang mengutamakan harga RM69,000 lebih rendah, pacuan semua roda dan ruang bagasi 620 liter.
Berapakah beza harga?
Mercedes-Benz EQE SUV berharga RM398,888 manakala Mercedes-Benz GLC berharga RM329,888, jadi EQE SUV lebih mahal RM69,000.
Model mana mempunyai but lebih besar dan cukai jalan tahunan lebih rendah?
GLC mempunyai but lebih besar, iaitu 620 liter berbanding 520 liter untuk EQE SUV. EQE SUV mempunyai cukai jalan tahunan lebih rendah pada RM305, berbanding RM440 untuk GLC.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 90.6 kWj EQE SUV mengambil kira-kira 4.1 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 35 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 170 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
GLC dipasang di Malaysia (CKD), manakala EQE SUV diimport sepenuhnya (CBU) dari United States. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.