Kesimpulan
Jurang RM36,000 itu memberikan CLA Electric motor belakang 268 hp, 335 Nm, bateri 85 kWh dan jarak perjalanan didakwa sehingga 748 km, manakala masa 0-100 km/j selama 6.7 saat adalah 1.6 saat lebih pantas berbanding A-Class Sedan. Ia turut dilengkapi pengecasan DC 320 kW, kamera 360 darjah dan skrin lebih besar. A-Class Sedan pula menawarkan but 420 liter, ruang bagasi 15 liter lebih besar serta cukai jalan tahunan RM70 berbanding RM260. Bagi pembeli Malaysia yang mempunyai akses pengecasan yang boleh dipercayai, keupayaan tambahan CLA amat ketara; kemudahan petrol dan kos permulaan lebih rendah masih memihak kepada A-Class.
Pilih Mercedes-Benz A-Class Sedan jika anda mahukan penjimatan RM36,000, cukai jalan tahunan RM70 yang lebih rendah dan but 420 liter yang sedikit lebih besar.
Pilih Mercedes-Benz CLA Electric jika anda boleh mengecas secara berkala dan mahukan 268 hp, 335 Nm, jarak perjalanan didakwa sehingga 748 km serta perkakasan bantuan pemandu yang jauh lebih lengkap.
Perbezaan utama
- Harga: Mercedes-Benz A-Class Sedan RM238,888; Mercedes-Benz CLA Electric RM274,888
- Kuasa dan tork: A-Class Sedan 161 hp dan 270 Nm; CLA Electric 268 hp dan 335 Nm
- 0-100 km/j: A-Class Sedan 8.3 saat; CLA Electric 6.7 saat
- Simpanan tenaga/jarak perjalanan: Tangki petrol A-Class Sedan 51 liter; bateri CLA Electric 85 kWh dan jarak perjalanan 748 km
- Ruang but: A-Class Sedan 420 liter; CLA Electric 405 liter
- Waranti: Waranti pengeluar A-Class Sedan selama dua tahun; waranti pengeluar CLA Electric selama empat tahun serta perlindungan bateri lapan tahun/160,000 km
A-Class Sedan
- RM36,000 lebih murah untuk dibeli
- But 420 liter adalah 15 liter lebih besar
- Cukai jalan tahunan RM70
- 161 hp dan 270 Nm ketinggalan berbanding CLA Electric yang menghasilkan 268 hp dan 335 Nm
- Masa 0-100 km/j selama 8.3 saat adalah 1.6 saat lebih perlahan
- Waranti pengeluar dua tahun lebih pendek berbanding empat tahun untuk CLA Electric
CLA Electric
- Motor 268 hp, 335 Nm dan masa 0-100 km/j selama 6.7 saat
- Bateri 85 kWh, jarak perjalanan didakwa sehingga 748 km dan pengecasan DC sehingga 320 kW
- Lampu utama Multibeam LED, kamera 360 darjah dan cruise control adaptif Distronic
- Harga RM274,888 adalah RM36,000 lebih tinggi
- Cukai jalan tahunan RM260 adalah RM190 lebih mahal
- But 405 liter adalah 15 liter lebih kecil
Kelebihan A-Class Sedan berbanding CLA Electric
Kelebihan CLA Electric berbanding A-Class Sedan
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda CLA Electric adalah 61 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. CLA Electric adalah 59 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM238,888✓ | RM274,888 |
| Jenis badan | Sedan | Sedan |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM70✓ | RM260 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM2,440/bln✓ | RM2,805/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM6,459✓ | RM7,395 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | — | RM1,010 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM5.05 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM43,323 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 7.7 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 20 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC with Direct Fuel Injection, Turbocharger and Variable Valve Timing | MMA platform, 800V architecture; no 400V DC charger compatibility |
| Kapasiti | 1,332 cc | — |
| Kuasa kuda | 161 hp pada 5,500 rpm | — |
| Tork | 270 Nm pada 2,000 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 72.2 mm × 81.4 mm | — |
| Nisbah mampatan | 10.6 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 268 hp |
| Tork motor | — | 335 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 85 kWh |
| Jarak EV | — | 748 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 11 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 320 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | Two-speed Automatic |
| Nama transmisi | 7G-DCT | Two-speed Automatic |
| Gear | 7 | 2 |
| Pengeluar transmisi | Getrag | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Rear Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 8.3 seconds | 6.7 seconds✓ |
| Kelajuan maksimum | 230 km/h✓ | 210 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,549 mm | 4,723 mm |
| Lebar | 1,796 mm | 1,855 mm |
| Tinggi | 1,446 mm | 1,468 mm |
| Jarak roda | 2,729 mm | 2,790 mm |
| Berat | 1,385 kg | 1,980 kg |
| Tangki minyak | 51 litres | — |
| Pintu | 4 | 4 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 420 litres✓ | 405 litres |
| Tayar depan | 205/55R17 | 225/40R19 |
| Tayar belakang | 205/55R17 | 255/35R19 |
| Tayar kilang | Continental EcoContact 6 | — |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | 24 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | 19 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Germany (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Torsion Beam | Multi-link |
| Roda depan | 17" Five-twin-spoke Alloy | 19" AMG Five-twin-spoke Alloys |
| Roda belakang | 17" Five-twin-spoke Alloy | 19" AMG Five-twin-spoke Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | Comfort Lowered Suspension | — |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | 5 bintang | — |
| ANCAP | 5 bintang | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 7 (Driver and Passenger, Front Side, Front Pelvis, Front and Rear Curtain) | 8 (Driver and Passenger, Front Side, Curtains, Driver Knee and Centre) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | — |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | — |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for Two Outer Rear Passenger Seats | Available on Two Outer Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, Active Brake Assist | Yes, with Evasive Steering Assist |
| Bantuan mengekal lorong | — | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Traffic Sign Recognition, Curve Speed Reduction, Emergency Stop Assist, Parking AEB, Evasive Steering Assist. MB.Drive Assist (Level 2, adds lane centring and auto lane change) is a subscription: RM169/month (first month free), RM1,690/12 months or RM4,059/36 months incl. service tax |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Reflector | Multibeam LED with Adaptive High Beam and Illuminated Star DRL |
| Lampu belakang | LED Combination | LED with Starry Motif |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | — |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | — |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats with Memory Function | Sports Seats, Artico Faux Leather with Dinamica Microfibre |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 40:20:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control System | Dual-zone Automatic Climate Control System |
| Penghawa dingin belakang | — | Rear AC Vents |
| Sunroof | — | Panoramic, with Heat-rejection Coating (no sunshade) |
| Soket kuasa | 2 Front USB-C, 1 Rear USB-C | 1 Wireless Charger, 2 USB-C Front, 2 USB-C Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights and Active Ambient Lights (64 Colours) | 64-colour Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | 10.25" Touchscreen MBUX Multimedia System with Voice Control, Apple CarPlay and Android Auto | MBUX Superscreen: 10.25" Cluster + Twin 14" Touchscreens, MB.OS, 8 Speakers, Qi Wireless Charging |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Start (Depress Brake Pedal) |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Distronic Adaptive Cruise Control with Stop and Go |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activated | Hands-free Powered Boot Lid |
| Sensor parkir depan | 4 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes, with 360-degree Camera |
| Parkir automatik | Yes, Active Parking Assist | Yes, with Park Assist |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | — | ✓ |
| Pintu kuasa | No | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | — |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 4 tahun✓ |
| Waranti lanjutan | 2 tahun | — |
| Nota waranti | — | Battery warranty 8 years/160,000 km |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai A-Class Sedan & CLA Electric untuk dijual
Soalan Lazim A-Class Sedan vs CLA Electric
Mana lebih baik, Mercedes-Benz A-Class Sedan atau Mercedes-Benz CLA Electric?
CLA Electric ialah kereta yang lebih berkeupayaan dari segi prestasi, jarak perjalanan, pengecasan dan kelengkapan keselamatan aktif. Pilih A-Class Sedan jika kos pembelian lebih rendah, cukai jalan lebih murah dan but 420 liternya lebih penting berbanding keupayaan EV.
Berapakah perbezaan harga?
Mercedes-Benz CLA Electric berharga RM36,000 lebih tinggi berbanding Mercedes-Benz A-Class Sedan.
Bolehkah Mercedes-Benz CLA Electric menggunakan pengecas DC 400V?
Tidak. CLA Electric menggunakan seni bina 800V dan tidak serasi dengan pengecas DC 400V. Ia menyokong pengecasan AC sehingga 11 kW dan pengecasan DC sehingga 320 kW.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 85.0 kWj CLA Electric mengambil kira-kira 7.7 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 320 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
A-Class Sedan dipasang di Malaysia (CKD), manakala CLA Electric diimport sepenuhnya (CBU) dari Germany. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
CLA Electric disertakan waranti pengilang 4 tahun berbanding 2 tahun untuk A-Class Sedan. CLA Electric: Battery warranty 8 years/160,000 km.