Kesimpulan
GWM Wey G9 berharga RM249,800 berbanding RM209,800 untuk smart #5, jadi jurang RM40,000 itu lebih kepada membawa tujuh penumpang dalam MPV sepanjang 5,050-mm berbanding prestasi EV semata-mata. Jarak roda 3,085-mm, pintu gelangsar berkuasa serta tempat duduk baris kedua dengan fungsi urutan dan pengudaraan sesuai untuk kegunaan keluarga, manakala sistem hibrid 358-PS mencatat penggunaan rasmi 6.5 L/100 km. smart pula ialah pilihan pengangkutan peribadi yang lebih tangkas: bateri 100-kWhnya mendakwa jarak 590 km, pengecasan DC 400-kW dan masa 0-100 km/h selama 6.5 saat. Namun, ia hanya mempunyai lima tempat duduk dan pacuan roda belakang.
Pilih GWM Wey G9 jika anda memerlukan tujuh tempat duduk, pintu gelangsar berkuasa dan pacuan semua roda untuk perjalanan bersama keluarga.
Pilih smart #5 jika anda mahukan EV lima tempat duduk yang RM40,000 lebih murah, dengan jarak didakwa 590 km dan pengecasan DC 400 kW.
Perbezaan utama
- Harga: GWM Wey G9 RM249,800; smart #5 RM209,800.
- Tempat duduk: GWM Wey G9 7 tempat duduk; smart #5 5 tempat duduk.
- Kuasa: Sistem hibrid GWM Wey G9 358 PS dengan 782 Nm; motor smart #5 358-hp dengan 373 Nm.
- Prestasi: GWM Wey G9 0-100 km/h dalam 7.5 saat; smart #5 dalam 6.5 saat.
- Simpanan tenaga/jarak: GWM Wey G9 mempunyai bateri 1.67-kWh dan penggunaan rasmi 6.5 L/100 km; smart #5 mempunyai bateri 100-kWh dan jarak EV 590 km.
- Dimensi/but: GWM Wey G9 sepanjang 5,050 mm dengan ruang but 233 liter; smart #5 sepanjang 4,705 mm dengan ruang 630 liter.
Wey G9
- Tujuh tempat duduk dengan baris ketiga lipat naik berpecah 60:40.
- Pintu gelangsar berkuasa serta fungsi urutan dan pengudaraan pada tempat duduk baris kedua.
- Pacuan semua roda, waranti jarak perbatuan tanpa had selama 6 tahun dan servis berjadual percuma selama lima tahun.
- RM40,000 lebih mahal.
- Masa 0-100 km/h 7.5 saat lebih perlahan berbanding 6.5 saat.
- Hanya 233 liter ruang but berbanding 630 liter.
#5
- Jarak EV didakwa 590 km daripada bateri 100-kWh.
- Pengecasan AC 22 kW dan DC 400 kW, serta V2L 3.3 kW.
- Pecutan 0-100 km/h lebih pantas dalam 6.5 saat dan but 630 liter.
- Lima tempat duduk berbanding tujuh pada Wey G9.
- Pacuan roda belakang berbanding pacuan semua roda.
- Waranti kenderaan jarak perbatuan tanpa had selama empat tahun berbanding enam tahun.
Kelebihan Wey G9 berbanding #5
Kelebihan #5 berbanding Wey G9
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Wey G9 adalah 185 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Wey G9 adalah 65 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada #5: 630 liter berbanding 233.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM249,800 | RM209,800✓ |
| Jenis badan | MPV | SUV |
| Segmen | Executive | Compact Executive |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM439✓ | RM455 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM2,550/bln | RM2,140/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM6,808 | RM5,703✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM2,587 | RM1,506✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM12.94 | RM7.53✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM49,171 | RM38,319✓ |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 4.5 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 20 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC with direct fuel injection, turbocharger and variable valve timing with Hi4 hybrid assistance; combined system output 358 PS (263 kW) and 782 Nm | 800V architecture |
| Kapasiti | 1,998 cc | — |
| Kuasa kuda | 235 hp pada 6,000 rpm | — |
| Tork | 385 Nm pada 1,700 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol Hybrid/REV | Electric |
| Bilangan motor | 2 | 1 |
| Kuasa kuda motor | 288 hp | 358 hp✓ |
| Tork motor | 402 Nm✓ | 373 Nm |
| Kapasiti bateri | 1.67 kWh | 100 kWh✓ |
| Jarak EV | — | 590 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 22 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 400 kW |
| V2L | — | 3.3 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | eCVT Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | 4-speed Dedicated Hybrid Transmission | — |
| Gear | 4 | — |
| Pengeluar transmisi | GWM | — |
| Pacuan | All Wheel Drive | Rear Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 7.5 seconds | 6.5 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 6.5 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | 190 km/h | 200 km/h✓ |
| Dimensi | ||
| Panjang | 5,050 mm | 4,705 mm |
| Lebar | 1,985 mm | 1,920 mm |
| Tinggi | 1,900 mm | 1,705 mm |
| Jarak roda | 3,085 mm | 2,900 mm |
| Berat | 2,550 kg | 2,260 kg |
| Tangki minyak | 58 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 7 | 5 |
| Ruang but | 233 litres | 630 litres✓ |
| Tayar depan | 245/50R18 | 255/45R20 |
| Tayar belakang | 245/50R18 | 255/45R20 |
| Tayar ganti | Tyre Repair Kit | — |
| Tayar kilang | Michelin e-Primacy | Continental EcoContact 7 |
| Wiper Blade (Driver) | — | 24 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | — | 20 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | China (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | Double Wishbones |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 18" Alloy | 20" Alloys |
| Roda belakang | 18" Alloy | 20" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | Frequency Response Dampers (FRD) | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 6 (Driver & Front Passenger, Side Airbags, Curtain Airbags) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Electronic for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 7 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on Second Row Seats, Third Row | Available On Front Passenger Seat, Rear Outer Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes, Front and Rear |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | Traffic Jam Assist, Lane Centre Keeping, Emergency Lane Keeping, Lane Change Assist, Rear Collision Warning, Rear Cross Traffic Alert and Braking, Traffic Sign Recognition with Speed Alarm, Door Open Warning, Second Collision Mitigation, Manoeuvre Emergency Braking, Hill Descent Control, Wisdom Dodge System, TPMS, Event Data Recorder, E-call | — |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Projector LED Headlights | LED Projectors with Auto High Beam & Auto Levelling |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | — | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Powered Front Seats with Memory and Ventilation Functions, Driver's Side Massaging Function | Driver and Passenger Powered Seats |
| Tempat duduk belakang | Zero Gravity Second Row with Massage, Ventilation Functions, 60:40 Split Tip-up Third Row | 60:40 Split-fold with Sliding Adjustment |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Single-zone Automatic Climate Control | Rear AC Vents |
| Sunroof | Panoramic Glass Roof | Panoramic Glass Roof |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Wireless Charger, 3 USB Front, 4 USB Second Row, 4 USB Third Row | 1 Front, 2 Wireless Chargers, 2 USB-C Front, 2 USB-C Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lights | Map Lights & Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Second Row, 2 Third Row | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Panoramic Glass Shade, Rear Window Shades | Powered Sunroof Shade |
| Audio | 14.6" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay and Android Auto, 21 Speakers | 13" Twin AMOLED Touchscreens with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 20-speaker Sennheiser Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Start (Depress Brake To Start) | Keyless (Depress Brake Pedal) |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control with Highway & Traffic Jam Assist |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot | Yes, Powered with Kick Sensor |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes, with 360-degree Camera | Yes, With 360-degree Camera |
| Parkir automatik | Yes | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | — | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | ✓ |
| Pintu kuasa | Power Sliding Doors | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | 50W Wireless Charger, 6-zone Voice Command, Digital Rear-view Mirror with Auto Anti-glare, HALOSonic Active Noise Cancellation, Acoustic Windscreen and Front/Second-row Door Glass, Plasma Air Purifier with CN95 Filter, Walk-away Lock, GWM App Remote Functions; no Refrigerator or V2L (PHEV-only) | — |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 6 tahun✓ | 4 tahun |
| Nota waranti | 8-year/180,000 km High-voltage Battery, Drive Motor and Motor Control Unit Warranty, 5-year Free Scheduled Servicing (Parts and Labour), 5-year Free Telematics Service | 8-year/200,000 km Battery Warranty & 8-year/150000 High Voltage Components Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Wey G9 & #5 untuk dijual
Soalan Lazim Wey G9 vs #5
Mana lebih baik, GWM Wey G9 atau smart #5?
Wey G9 lebih baik untuk pengangkutan keluarga tujuh tempat duduk, dengan pintu gelangsar berkuasa dan pacuan semua roda. smart #5 pula lebih baik untuk kegunaan EV, dengan jarak didakwa 590 km, pengecasan DC 400 kW, but lebih besar dan pecutan lebih pantas.
Berapakah perbezaan harga?
GWM Wey G9 berharga RM40,000 lebih mahal berbanding smart #5. Perbelanjaan tambahan itu memberikan dua tempat duduk tambahan, badan MPV 5,050-mm yang lebih panjang, pintu gelangsar berkuasa dan pacuan semua roda, berbanding perkakasan pengecasan EV pada smart.
Yang mana satu mengecas lebih pantas?
smart #5 ialah pilihan pengecasan yang jelas, dengan pengecasan AC 22 kW dan DC 400 kW serta V2L 3.3 kW. Wey G9 mempunyai bateri 1.67-kWh, dan kadar pengecasan AC atau DC tidak dinyatakan.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 100.0 kWj #5 mengambil kira-kira 4.5 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 400 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
Wey G9 dipasang di Malaysia (CKD), manakala #5 diimport sepenuhnya (CBU) dari China. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
Wey G9 disertakan waranti pengilang 6 tahun berbanding 4 tahun untuk #5. Wey G9: 8-year/180,000 km High-voltage Battery, Drive Motor and Motor Control Unit Warranty, 5-year Free Scheduled Servicing (Parts and Labour), 5-year Free Telematics Service. #5: 8-year/200,000 km Battery Warranty & 8-year/150000 High Voltage Components Warranty.