Kesimpulan
Pada harga RM139,800, Haval H6 berharga RM17,000 lebih rendah dan mengurangkan cukai jalan tahunan kepada RM120 berbanding RM439 untuk T2. Sistem hibridnya menghasilkan 243 PS dan 530 Nm, manakala T2 menawarkan 241 hp, 375 Nm serta pacuan semua roda. Jetour ialah pakej fizikal yang lebih besar, 102 mm lebih panjang dengan but 580 liter, tetapi ia juga 160 kg lebih berat. Bagi kebanyakan pembeli Malaysia, kos permulaan H6 yang lebih rendah, kuasa tambahan daripada sistem hibrid dan waranti kenderaan 200,000-km yang lebih panjang menjadikannya pilihan yang lebih kukuh; pilih T2 untuk AWD dan saiz.
Pilih GWM Haval H6 jika cukai jalan tahunan RM120 yang lebih rendah, sistem hibrid 243 PS/530 Nm dan but berkuasa lebih penting daripada pacuan semua roda.
Pilih Jetour T2 jika anda mahukan pacuan semua roda, but 580 liter dan badan yang lebih besar berukuran 4,785-mm.
Perbezaan utama
- Harga: GWM Haval H6 RM139,800; Jetour T2 RM156,800.
- Cukai jalan: GWM Haval H6 RM120/tahun; Jetour T2 RM439/tahun.
- Sistem pacuan: GWM Haval H6 pacuan roda hadapan; Jetour T2 pacuan semua roda.
- Ruang but: GWM Haval H6 560 liter; Jetour T2 580 liter.
- Panjang: GWM Haval H6 4,683 mm; Jetour T2 4,785 mm.
- Had perbatuan waranti: GWM Haval H6 200,000 km; Jetour T2 150,000 km.
Haval H6
- Sistem hibrid 243 PS dan 530 Nm
- Cukai jalan tahunan RM120
- But berkuasa dan head-up display
- Pacuan roda hadapan berbanding pacuan semua roda pada T2
- But 560 liter lebih kecil 20 liter
- Tiada tayar ganti disenaraikan; T2 mendapat space saver
T2
- Pacuan semua roda
- But 580 liter dan jarak roda 2,800-mm
- Skrin 15.6-inci dengan sistem audio Sony 12 pembesar suara
- RM17,000 lebih mahal
- Cukai jalan tahunan RM439
- But manual; H6 mempunyai but berkuasa
Kelebihan Haval H6 berbanding T2
Kelebihan T2 berbanding Haval H6
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda T2 adalah 62 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. T2 adalah 120 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM139,800✓ | RM156,800 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120✓ | RM439 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,425/bln✓ | RM1,600/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,914✓ | RM4,390 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC, Turbocharged with Variable Valve Timing and Hybrid Assist | 16-valve DOHC with Turbocharger, Variable Valve Timing |
| Kapasiti | 1,497 cc | 1,998 cc |
| Kuasa kuda | 147 hp pada 5,600 rpm | 241 hp pada 5,500 rpm✓ |
| Tork | 230 Nm pada 2,200 rpm | 375 Nm pada 1,750 rpm✓ |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol Hybrid/REV | Petrol |
| Nisbah mampatan | — | 9.5 |
| Bilangan motor | 1 | — |
| Kuasa kuda motor | 175 hp | — |
| Tork motor | 300 Nm | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Dual-clutch Automatic (Wet) |
| Pacuan | Front Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 7.7 seconds | — |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,683 mm | 4,785 mm |
| Lebar | 1,886 mm | 2,006 mm |
| Tinggi | 1,730 mm | 1,880 mm |
| Jarak roda | 2,738 mm | 2,800 mm |
| Berat | 1,720 kg | 1,880 kg |
| Tangki minyak | 61 litres | 70 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 560 litres | 580 litres✓ |
| Tayar depan | 225/55R19 | 255/60R19 |
| Tayar belakang | 225/55R19 | 255/60R19 |
| Tayar ganti | — | Space Saver |
| Tayar kilang | Hankook Ventus s1 Evo 3 SUV | Giti 4x4 AT71 |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 19" Alloy | 19" Alloys |
| Roda belakang | 19" Alloy | 19" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack & Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Front Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | — |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | — |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on two outer rear passenger seats | Available for Outer Two Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Matrix LED Projector | LED Projector |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Powered Front Seats with Ventilation | Power Adjustable Front Seats with Ventilation Function |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding with Centre Armrest | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear AC Vents |
| Sunroof | Panoramic Glass Roof | Panoramic Glass Roof |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 USB Front, 2 USB Rear | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lights | Map Lights and Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Panoramic Glass Roof Shade | Panoramic Glass Shade |
| Audio | 12.3" Infotainment Touchscreen with Apple CarPlay and Android Auto, 8-speakers | 15.6" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 12-speaker Sony Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up & Down |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Operation (Push Button Start) |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Tiptronic | — | ✓ |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot | Manual Operation |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 4 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, with 360-degree Camera | Yes, 360-degree Surround View Monitor |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | ✓ | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 200,000 km✓ | 150,000 km |
| Waranti pengeluar | 7 tahun | 7 tahun |
| Nota waranti | 10-Year/1,000,000 km Hybrid Powertrain Warranty, 10-year/1,000,000 km Engine Warranty | 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Haval H6 & T2 untuk dijual
Soalan Lazim Haval H6 vs T2
GWM Haval H6 atau Jetour T2, mana lebih baik?
Haval H6 ialah pembelian yang lebih baik untuk kos penggunaan yang lebih rendah, sistem hibrid 243 PS/530 Nm dan waranti 200,000-km. Jetour T2 lebih sesuai jika pacuan semua roda, badan yang lebih besar dan but 580 liter menjadi keutamaan.
Berapakah perbezaan harga?
Jetour T2 berharga RM17,000 lebih mahal berbanding GWM Haval H6.
Mana satu mempunyai cukai jalan tahunan yang lebih rendah?
GWM Haval H6 mempunyai cukai jalan tahunan yang lebih rendah, iaitu RM120 berbanding RM439 untuk Jetour T2.