Kesimpulan
BMW X1 lebih murah RM43,810 pada harga RM252,800, dan cukai jalan tahunannya sebanyak RM439 juga lebih rendah berbanding RM830 untuk CX-80. Ia juga jauh lebih mudah diparkir: 495 mm lebih pendek dan 45 mm lebih sempit, namun but 476 liternya lebih besar berbanding 258 liter milik Mazda. Mazda CX-80 pula menawarkan enam tempat duduk, pacuan semua roda, bateri 17.8-kWh untuk jarak EV sejauh 65 km dan jarak roda jauh lebih panjang iaitu 3,120 mm. Bagi pembeli Malaysia yang membawa penumpang dewasa dalam tiga baris atau boleh mengecas secara berkala, CX-80 wajar dipertimbangkan dengan serius; untuk lima orang dan bagasi, X1 lebih sesuai.
Pilih BMW X1 jika anda mahukan penjimatan RM43,810, but 476 liter dan cukai jalan tahunan lebih rendah iaitu RM439 dalam SUV lima tempat duduk yang lebih kompak.
Pilih Mazda CX-80 jika anda memerlukan enam tempat duduk, pacuan semua roda dan jarak EV plug-in hybrid sejauh 65 km, serta mampu menanggung harga dan cukai jalan yang lebih tinggi.
Perbezaan utama
- Harga: BMW X1 RM252,800; Mazda CX-80 RM296,610.
- Cukai jalan: BMW X1 RM439 setahun; Mazda CX-80 RM830 setahun.
- Tempat duduk dan but: BMW X1 mempunyai 5 tempat duduk dan 476 liter; Mazda CX-80 mempunyai 6 tempat duduk dan 258 liter.
- Panjang dan jarak roda: BMW X1 sepanjang 4,500 mm dengan jarak roda 2,692 mm; Mazda CX-80 sepanjang 4,995 mm dengan jarak roda 3,120 mm.
- Rangkaian kuasa: BMW X1 mempunyai enjin petrol turbo 2.0L berkuasa 201-hp/300-Nm; Mazda CX-80 mempunyai enjin petrol 2.5L berkuasa 189-hp/261-Nm serta motor 172-hp/270-Nm dan 17.
- Waranti: BMW X1 mempunyai waranti 2 tahun dengan perbatuan tanpa had; Mazda CX-80 mempunyai waranti 5 tahun/100,000 km serta waranti bateri 8 tahun/160,000-km.
X1
- Harga pembelian RM43,810 lebih rendah dan cukai jalan tahunan RM391 lebih murah.
- But 476 liter adalah 218 liter lebih besar.
- Badan sepanjang 4,500 mm yang lebih pendek dengan 201 hp dan 300 Nm.
- Lima tempat duduk berbanding enam untuk CX-80.
- Tiada motor plug-in hybrid, bateri 17.8-kWh atau jarak EV sejauh 65 km.
- Waranti dua tahun lebih pendek berbanding perlindungan lima tahun CX-80.
CX-80
- Enam tempat duduk, termasuk kerusi kapten baris kedua, dengan fungsi pemanasan dan pengudaraan.
- Bateri plug-in hybrid 17.8-kWh memberikan jarak EV sejauh 65 km.
- Pacuan semua roda, adaptive cruise control dan pembetulan stereng untuk kekal dalam lorong.
- RM43,810 lebih mahal dan cukai jalan RM830 setahun berbanding RM439.
- But 258 liter adalah 218 liter lebih kecil.
- Dengan panjang 4,995 mm dan lebar 1,890 mm, ia lebih besar daripada X1 untuk parkir di kawasan bandar.
Kelebihan X1 berbanding CX-80
Kelebihan CX-80 berbanding X1
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda CX-80 adalah 428 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. CX-80 adalah 45 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada X1: 476 liter berbanding 258.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM252,800✓ | RM296,610 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | Executive |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM439✓ | RM830 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM2,580/bln✓ | RM3,030/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM6,886✓ | RM8,058 |
| Bahan api / tahun (angg.) | RM2,866 | — |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM14.33 | — |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM50,954 | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC direct injection with twin-scroll turbocharger, variable valve timing | 16-valve DOHC, naturally-aspirated with variable valve timing and plug-in hybrid assistance |
| Kapasiti | 1,998 cc | 2,488 cc |
| Kuasa kuda | 201 hp pada 5,000 rpm✓ | 189 hp pada 6,000 rpm |
| Tork | 300 Nm pada 1,500 rpm✓ | 261 Nm pada 4,000 rpm |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol | Petrol Plug-in Hybrid |
| Bore × Stroke | 82 mm × 94.6 mm | 89 mm × 100 mm |
| Nisbah mampatan | 11.1 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 172 hp |
| Tork motor | — | 270 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 17.8 kWh |
| Jarak EV | — | 65 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 7.2 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | Conventional Automatic |
| Nama transmisi | Steptronic Dual-clutch | — |
| Gear | 7 | 8 |
| Pengeluar transmisi | Getrag | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 7.6 seconds | — |
| Ekonomi bahan api terkadar | 7.2 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | 236 km/h | — |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,500 mm | 4,995 mm |
| Lebar | 1,845 mm | 1,890 mm |
| Tinggi | 1,642 mm | 1,705 mm |
| Jarak roda | 2,692 mm | 3,120 mm |
| Berat | — | 2,342 kg |
| Tangki minyak | 45 litres | 70 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 6 |
| Ruang but | 476 litres✓ | 258 litres |
| Tayar depan | 245/45R19 | 235/50R20 |
| Tayar belakang | 245/45R19 | 235/50R20 |
| Tayar ganti | Space Saver | — |
| Tayar kilang | Continental EcoContact 6 Q | Goodyear EfficientGrip Performance SUV |
| Wiper Blade (Driver) | 26 inch | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 16 inch | 16 inch |
| Wiper Blade (Rear) | — | 12 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Japan (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | Double Wishbones |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels | 20" Alloys |
| Roda belakang | 19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels | 20" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack & Pinion (Electric Power Steering) |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | 5 bintang | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Front, front-side, rear) | 7 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Driver's Knee) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for rear doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 6 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on front passenger seat and two outer rear passenger seats | Available for second row seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Warning Only | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | For All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Adaptive LED Projector | LED Projector |
| Lampu belakang | LED Combination | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats | Powered Front Seats with Heating, Ventilation and Memory Function |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | Individual Captain Seat Middle Row with Heating & Ventilation, 50:50 Split-folding Last Row |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Single-zone Automatic Climate Control |
| Sunroof | — | Panoramic Sliding Roof |
| Soket kuasa | 2x USB-C front, 2x USB-C rear | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-C Front, 2 USB-C Middle, 2 USB-C Third Row |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Middle Row, 2 Last Row |
| Bidai matahari | — | Sunroof Shade, Rear Window Shades |
| Audio | 10.7" BMW Operating System 8 with Wireless Apple CarPlay, Android Auto | 12.3" Infotainment Screen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 12-speaker Bose Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up & Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Entry | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Paddle shift | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | — | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Powered Boot |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 4 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes, 360-degree Monitor |
| Parkir automatik | Parking Assistant | — |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | — |
| Paparan head-up | — | ✓ |
| Pintu kuasa | No | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had✓ | 100,000 km |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | — |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 5 tahun✓ |
| Waranti lanjutan | 3 tahun | — |
| Nota waranti | — | 5-year/100,000-km Free Service, 8-year/160,000 km Battery Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai X1 & CX-80 untuk dijual
Soalan Lazim X1 vs CX-80
BMW X1 atau Mazda CX-80, mana lebih baik?
X1 lebih sesuai untuk keluarga lima orang yang mahukan but lebih besar berkapasiti 476 liter, cukai pemilikan lebih rendah dan saiz badan yang lebih kecil. Pilih CX-80 untuk enam tempat duduk, pacuan semua roda dan jarak elektrik sejauh 65 km.
Berapakah perbezaan harga?
Mazda CX-80 berharga RM296,610, iaitu RM43,810 lebih mahal berbanding BMW X1 pada harga RM252,800.
Mana lebih praktikal untuk penumpang dan bagasi?
CX-80 boleh membawa enam orang berbanding lima untuk X1, tetapi X1 mempunyai but lebih besar: 476 liter berbanding 258 liter. Pilihan bergantung pada sama ada tempat duduk tambahan atau kapasiti bagasi lebih penting untuk anda.
Yang mana dipasang secara tempatan?
X1 dipasang di Malaysia (CKD), manakala CX-80 diimport sepenuhnya (CBU) dari Japan. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
CX-80 disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 2 tahun untuk X1. CX-80: 5-year/100,000-km Free Service, 8-year/160,000 km Battery Warranty.