Kesimpulan
BMW X1 ialah pilihan rasional untuk pembeli Malaysia pada harga RM252,800, dengan penggunaan 7.2 L/100 km berbanding 8.5 L/100 km bagi BMW X4 serta panjang 251 mm lebih pendek, jadi lebih mudah di tempat letak kereta. Perbezaan RM154,000 itu besar, walaupun X4 menawarkan 249 hp dan 350 Nm, all-wheel drive serta masa 0-100 km/h 6.3 saat berbanding 201 hp, 300 Nm, front-wheel drive dan 7.6 saat bagi X1. But 525 liternya, adaptive suspension dan kelengkapan kabin yang lebih lengkap sememangnya memberikan kelebihan, tetapi semuanya datang pada harga yang mahal.
X4 xDrive30i M Sport Pro (RM406,800) berada di atas semua varian X1 di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih BMW X1 jika anda mahukan harga permulaan RM252,800 yang jauh lebih rendah, penggunaan bahan api berangka 7.2 L/100 km yang lebih baik serta saiz 4,500-mm yang lebih mudah diurus.
Pilih BMW X4 jika anda sanggup membayar RM154,000 lebih untuk 249 hp, all-wheel drive, pecutan 0-100 km/h dalam 6.3 saat dan but 525 liter.
Perbezaan utama
- Harga: BMW X1 RM252,800; BMW X4 RM406,800.
- Output: BMW X1 201 hp dan 300 Nm; BMW X4 249 hp dan 350 Nm.
- 0-100 km/h: BMW X1 7.6 saat; BMW X4 6.3 saat.
- Penggunaan bahan api berangka: BMW X1 7.2 L/100 km; BMW X4 8.5 L/100 km.
- Dimensi dan but: BMW X1 sepanjang 4,500 mm dengan 476 liter; BMW X4 sepanjang 4,751 mm dengan 525 liter.
- Pacuan dan gearbox: BMW X1 pacuan roda hadapan dengan dual-clutch tujuh kelajuan; BMW X4 all-wheel drive dengan automatik lapan kelajuan.
X1
- RM154,000 lebih murah untuk dibeli.
- Penggunaan bahan api berangka 7.2 L/100 km.
- 251 mm lebih pendek dan dilengkapi tayar ganti space-saver.
- Lebih perlahan dengan masa 7.6 saat untuk mencapai 100 km/h berbanding 6.3 saat.
- But 476 liter lebih kecil berbanding 525 liter pada X4.
- Sistem lane-keeping hanya memberi amaran, manakala X4 menambah pembetulan stereng.
X4
- 249 hp, 350 Nm dan all-wheel drive.
- But 525 liter serta jarak roda 2,864 mm.
- Adaptive suspension, head-up display dan sistem audio Harman Kardon 16-speaker.
- Berharga RM154,000 lebih mahal.
- Penggunaan berangka 8.5 L/100 km berbanding 7.2 L/100 km.
- 251 mm lebih panjang dan 73 mm lebih lebar, jadi memerlukan lebih banyak ruang di kawasan parkir yang sempit.
Kelebihan X4 berbanding X1
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda X4 adalah 172 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. X4 adalah 73 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada X4: 525 liter berbanding 476.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM252,800✓ | RM406,800 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | Compact Executive |
| Pemasangan | CKD | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM439 | RM439 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM2,580/bln✓ | RM4,155/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM6,886✓ | RM10,890 |
| Bahan api / tahun (angg.) | RM2,866✓ | RM3,383 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM14.33✓ | RM16.92 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM50,954✓ | RM73,561 |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC direct injection with twin-scroll turbocharger, variable valve timing | 16-valve DOHC with Twin-Scroll Turbocharger, Direct Injection and Variable Valve Timing and Lift |
| Kapasiti | 1,998 cc | 1,998 cc |
| Kuasa kuda | 201 hp pada 5,000 rpm | 249 hp pada 5,200 rpm✓ |
| Tork | 300 Nm pada 1,500 rpm | 350 Nm pada 1,450 rpm✓ |
| Susunan silinder | Inline 4 | Inline 4 |
| Bahan api | Petrol | Petrol |
| Bore × Stroke | 82 mm × 94.6 mm | 82 mm × 94.6 mm |
| Nisbah mampatan | 11.1 | 10.2 |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Dual-clutch Automatic (Wet) | Conventional Automatic |
| Nama transmisi | Steptronic Dual-clutch | 8 Speed Steptronic Sport Automatic |
| Gear | 7 | 8 |
| Pengeluar transmisi | Getrag | ZF |
| Pacuan | Front Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 7.6 seconds | 6.3 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 7.2 L/100 km✓ | 8.5 L/100 km |
| Kelajuan maksimum | 236 km/h | 240 km/h✓ |
| CO2 | — | 192 g/km |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,500 mm | 4,751 mm |
| Lebar | 1,845 mm | 1,918 mm |
| Tinggi | 1,642 mm | 1,621 mm |
| Jarak roda | 2,692 mm | 2,864 mm |
| Berat | — | 1,890 kg |
| Tangki minyak | 45 litres | 65 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 476 litres | 525 litres✓ |
| Tayar depan | 245/45R19 | 245/40R21 |
| Tayar belakang | 245/45R19 | 275/35R21 |
| Tayar ganti | Space Saver | — |
| Tayar kilang | Continental EcoContact 6 Q | Pirelli P Zero Run-flat |
| Wiper Blade (Driver) | 26 inch | — |
| Wiper Blade (Passenger) | 16 inch | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels | 21" Style 726 M 2-tone Multi-spoke Alloy |
| Roda belakang | 19" V-spoke style 867 Bicolour Light Alloy Wheels | 21" Style 726 M 2-tone Multi-spoke Alloy |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | — | Adaptive Suspension |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | 5 bintang | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Front, front-side, rear) | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on front passenger seat and two outer rear passenger seats | Available for 2 Outer Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes, with Pedestrian Detection (5 km/h to 60 km/h) |
| Bantuan mengekal lorong | Warning Only | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Rear Cross Traffic Alert and Collision Prevention |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Adaptive LED Projector | Adaptive LED Projector with Automatic High Beam |
| Lampu belakang | LED Combination | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats | Power Adjustable Front Seats with Driver's Memory Function and Bolster Adjustment |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 40:20:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Single-zone Automatic Climate Control |
| Sunroof | — | Panoramic, Front Tilt and Slide |
| Soket kuasa | 2x USB-C front, 2x USB-C rear | 1 Boot, 1 Front USB, 1 Front USB-C, 2 Rear USB-C |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights and Ambient Lighting (6 Colours) |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Sunroof Shade |
| Audio | 10.7" BMW Operating System 8 with Wireless Apple CarPlay, Android Auto | 12.3" Touchscreen BMW Operating System 7.0 with iDrive Touch Controller, Voice Control and 16-speaker Harman Kardon Sound System (464 Watts) |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Entry | Keyless Operation with Proximity Lock/Unlock |
| Auto start/stop | ✓ | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Tiptronic | — | ✓ |
| Paddle shift | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Powered with Contactless Operation |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes |
| Parkir automatik | Parking Assistant | Yes, Parallel and Perpendicular |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | — | ✓ |
| Pintu kuasa | No | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | — | Auto-dimming Mirrors |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 2 tahun |
| Waranti lanjutan | 3 tahun | 3 tahun |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai X1 & X4 untuk dijual
Soalan Lazim X1 vs X4
BMW X1 atau BMW X4, mana lebih baik?
BMW X1 lebih baik dari segi harga, penggunaan bahan api dan saiz untuk kegunaan bandar. BMW X4 lebih baik jika prestasi dan kelengkapan lebih penting: ia mempunyai 249 hp, all-wheel drive, adaptive suspension dan mencapai 100 km/h 1.3 saat lebih pantas.
Berapakah perbezaan harga BMW X1 dan BMW X4?
BMW X4 berharga RM406,800 manakala BMW X1 berharga RM252,800, iaitu perbezaan RM154,000.
BMW X1 atau BMW X4, mana ada but lebih besar?
BMW X4 mempunyai but lebih besar, iaitu 525 liter, 49 liter lebih banyak berbanding 476 liter pada BMW X1. Kedua-duanya mempunyai lima tempat duduk dan tempat duduk belakang lipat berpecah 40:20:40.