Panduan Membeli Kereta
Advertisement

BMW M3 vs BMW M4 Coupe

BMW M3

BMW M3

M3 Competition M xDrive Pro Pack

BMW M4 Coupe

BMW M4 Coupe

Competition xDrive

Kesimpulan

Pada harga RM846,800 berbanding RM878,800, BMW M3 ialah pilihan yang lebih serba lengkap untuk pembeli di Malaysia: ia mempunyai empat pintu, lima tempat duduk dan but 480 liter, selain menyamai masa 0-100 km/j 3.5 saat serta kelajuan maksimum 250 km/j BMW M4 Coupe. M4 Coupe pula menawarkan 530 hp, 27 hp lebih tinggi berbanding M3, dan 55 kg lebih ringan dengan berat 1,800 kg. Namun, but 440 liter serta susun atur dua pintu dan empat tempat duduk menjadikan tambahan RM32,000 itu lebih sukar untuk dipertahankan, melainkan bentuk badan coupe dan kuasa tambahan merupakan keutamaan.

M3

Pilih BMW M3 jika anda memerlukan lima tempat duduk, empat pintu, but 480 liter dan harga permulaan RM846,800 yang lebih rendah tanpa mengorbankan pecutan 3.5 saat.

M4 Coupe

Pilih BMW M4 Coupe jika anda mahukan bentuk badan coupe dua pintu, 530 hp dan berat kerb 1,800 kg, serta boleh menerima empat tempat duduk dan but yang lebih kecil.

Perbezaan utama

  • Harga: BMW M3 RM846,800; BMW M4 Coupe RM878,800.
  • Kuasa: BMW M3 503 hp pada 6,250 rpm; BMW M4 Coupe 530 hp pada 6,250 rpm.
  • Berat kerb: BMW M3 1,855 kg; BMW M4 Coupe 1,800 kg.
  • Pintu dan tempat duduk: BMW M3 mempunyai 4 pintu dan 5 tempat duduk; BMW M4 Coupe mempunyai 2 pintu dan 4 tempat duduk.
  • Ruang but: BMW M3 480 liter; BMW M4 Coupe 440 liter.
  • Lebar dan tinggi: BMW M3 selebar 1,903 mm dan setinggi 1,433 mm; BMW M4 Coupe selebar 1,887 mm dan setinggi 1,393 mm.

M3

  • RM32,000 lebih murah.
  • Empat pintu, lima tempat duduk dan but 480 liter.
  • Pemantauan titik buta, amaran lintasan trafik belakang dan auto parking.
  • 503 hp, 27 hp lebih rendah berbanding BMW M4 Coupe.
  • Dengan berat 1,855 kg, ia 55 kg lebih berat.
  • Tiada 360-degree reverse-view monitor disenaraikan.

M4 Coupe

  • 530 hp daripada enjin enam silinder sebaris twin-turbo 2,993 cc.
  • Berat kerb 1,800 kg, 55 kg lebih ringan berbanding BMW M3.
  • 360-degree View Monitor dan pembetulan stereng untuk kekal dalam lorong.
  • RM32,000 lebih mahal.
  • Dua pintu, empat tempat duduk dan but 440 liter.
  • Tiada sistem maklumat titik buta atau amaran lintasan trafik belakang disenaraikan.

Kelebihan M3 berbanding M4 Coupe

Sistem maklumat titik butaSunroofParkir automatik

Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.

Ruang but memihak kepada M3: 480 liter berbanding 440.

M3 4,794 × 1,903 × 1,433 mm · jarak roda 2,857 mmM4 Coupe 4,794 × 1,887 × 1,393 mm · jarak roda 2,857 mm
1,4334,794 mmJarak roda 2,857 mm1,3934,794 mmJarak roda 2,857 mm

Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.

Harga & ringkasan
HargaRM846,800✓RM878,800
Jenis badanSedanCoupe
SegmenCompact ExecutiveCompact Executive
PemasanganCBUCBU
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM2,113RM2,113
Ansuran bulanan (angg.)RM8,645/bln✓RM8,970/bln
Insurans / tahun (angg.)RM22,363✓RM23,195
Bahan api / tahun (angg.)RM4,020—
Kos tenaga / 100 km (angg.)RM20.10—
Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.)RM142,479—
Penggerak kuasa
Teknologi enjin24-valve DOHC with Twin Turbochargers, Direct Injection and Variable Valve Timing and Lift24-valve DOHC with Twin Turbochargers, Direct Injection and Variable Valve Timing and Lift
Kapasiti2,993 cc2,993 cc
Kuasa kuda503 hp pada 6,250 rpm530 hp pada 6,250 rpm✓
Tork650 Nm pada 2,750 rpm650 Nm pada 2,750 rpm
Susunan silinderInline 6Inline 6
Bahan apiPetrolPetrol
Bore × Stroke84 mm × 90 mm—
Nisbah mampatan9.3—
Pacuan
TransmisiConventional AutomaticConventional Automatic
Nama transmisi8-speed M Steptronic Transmission with Drivelogic8-speed M Steptronic Transmission with Drivelogic
Gear88
Pengeluar transmisiZFZF
PacuanAll Wheel DriveAll Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j3.5 seconds3.5 seconds
Ekonomi bahan api terkadar10.1 L/100 km—
Kelajuan maksimum250 km/h250 km/h
CO2230 g/km—
Dimensi
Panjang4,794 mm4,794 mm
Lebar1,903 mm1,887 mm
Tinggi1,433 mm1,393 mm
Jarak roda2,857 mm2,857 mm
Berat1,855 kg1,800 kg
Tangki minyak59 litres59 litres
Pintu42
Tempat duduk54
Ruang but480 litres✓440 litres
Tayar depan275/35R19275/35R19
Tayar belakang285/30R20285/35R20
Tayar ganti—N/A, Tyre Repair Kit
Tayar kilangMichelin Pilot Super Sport Run-flatPirelli P Zero
Wiper Blade (Driver)24 inch24 inch
Wiper Blade (Passenger)19 inch19 inch
Casis
PemasanganGermany (CBU)Germany (CBU)
Suspensi depanDouble WishbonesDouble Wishbones
Suspensi belakangMulti-linkMulti-link
Roda depan19" Double-spoke Style 826 M Two-tone Forged Alloy19" M Forged Alloys
Roda belakang20" Double-spoke Style 826 M Two-tone Forged Alloy20" M Forged Alloys
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)Rack & Pinion (Electric Power Steering)
Nota casisAdaptive M Suspension, Active M Differential, 4WD, 4WD Sport and 2WD ModesM Adaptive Suspension
Keselamatan
Beg udara6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain)6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain)
ABS/EBD✓✓
Kawalan kestabilan✓✓
Penggera✓✓
Immobilizer✓✓
Fungsi mematikan beg udara✓✓
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear DoorsManual for Front Passenger Door
Tali pinggang keledar5 Three-point4 Three-point
Sistem maklumat titik buta✓—
ISOFIXAvailable for 2 Outer Rear SeatsAvailable for 2 Outer Rear Seats
Sistem brek autonomusYes, with Pedestrian Detection (5 km/h to 80 km/h)Yes, with Pedestrian Detection (5 km/h to 80 km/h)
Bantuan mengekal lorongWarning OnlySteering Correction
Amaran perlanggaran✓✓
Peringatan tali pinggangAll SeatsAll Seats
Nota keselamatanAttentiveness Assistant, Rear Cross Traffic Alert, Rear Collision Prevention, Active Protection—
Lampu
Lampu utamaLaser Projectors with Auto High BeamLED Projector
Lampu belakangFull LEDLaserlight
Lampu siang LED✓✓
Lampu kabus belakang✓✓
Penunjuk arah cermin sisi✓✓
Kabin
Tempat duduk depanPower Adjustable Front Seats with Driver's Memory FunctionPowered Front Seats
Tempat duduk belakang40:20:40 Split-folding40:20:40 Split-folding
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate ControlDual-zone Automatic Climate Control
Penghawa dingin belakangSingle-zone Automatic Climate ControlSingle-zone Automatic Climate Control
SunroofFront, Tilt and Slide—
Soket kuasa1 Front, 1 Boot, 2 Front USB-C, 2 Rear USB-C1 Front, 2 USB-C Front
Lampu dalamanMap Lights and Ambient Lights (11 Colours)Map Lights & Ambient Lighting
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front
AudioBMW Live Cockpit Professional with 10.25" Touchscreen, iDrive Controller, Voice Control, Wireless Apple CarPlay, Wireless Android Auto and 12-speaker 360W Harman Kardon Sound System14.9" BMW Curved Display Live Cockpit Professional, 12-Speaker Harman Kardon Sound System
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up and Down with Anti-pinchTwo Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch
Penghidup enjinKeyless Push ButtonKeyless Push Button
KunciKeyless Operation with Smartphone Key and Proximity Auto Lock/UnlockKeyless Operation
Auto start/stop✓✓
Lampu utama automatik✓✓
Pengelap automatik✓✓
Cruise controlPassive Cruise ControlPassive Cruise Control
Tiptronic✓✓
Paddle shift✓✓
Kawalan audio pada stereng✓✓
Stereng boleh laras (tilt)✓✓
Stereng boleh laras (teleskopik)✓✓
Operasi butRemote Control Activation with Contactless OpeningRemote Control Activation
Sensor parkir depan6 Sensors6 Sensors
Sensor parkir belakang6 Sensors6 Sensors
Kamera undurYesYes, 360-degree View Monitor
Parkir automatikYes, for Parallel and Perpendicular Parking, with Reversing Assist—
Cermin sisi lipat automatik✓✓
Bluetooth✓✓
Navigasi✓✓
Paparan head-up✓✓
Bantuan mula menanjak✓✓
Kluster meterFull LCD MonitorFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Nota kemudahanQi Wireless Charger, BMW ConnectedDrive, Concierge Service—
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)Tanpa hadTanpa had
Jarak waranti (lanjutan)Tanpa hadTanpa had
Waranti pengeluar2 tahun2 tahun
Waranti lanjutan3 tahun3 tahun

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.

Soalan Lazim M3 vs M4 Coupe

BMW M3 atau BMW M4 Coupe, mana lebih baik?

BMW M3 lebih baik untuk kebanyakan pembeli kerana ia menyamai masa 0-100 km/j 3.5 saat BMW M4 Coupe, tetapi menawarkan tempat duduk kelima, dua pintu tambahan dan 40 liter ruang but tambahan. Pilih M4 Coupe jika anda mahukan format coupe dengan 530 hp.

Berapakah perbezaan harga?

BMW M4 Coupe berharga RM32,000 lebih tinggi berbanding BMW M3: RM878,800 berbanding RM846,800.

BMW M3 atau BMW M4 Coupe, mana lebih praktikal?

BMW M3 lebih praktikal. Ia mempunyai empat pintu, lima tempat duduk dan but 480 liter, berbanding BMW M4 Coupe yang mempunyai dua pintu, empat tempat duduk dan but 440 liter.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam

Related PaulTan.org Content: Malaysia: Malaysia | Reviews: Reviews | Featured: Featured | News: News | Electric: Electric | 2025