Kesimpulan
Pada harga RM430,800, BMW i4 M50 berharga RM88,088 lebih rendah berbanding Mercedes-Benz CLE, namun menawarkan 537 hp, 795 Nm dan masa 0-100 km/h 3.9 saat berbanding 255 hp, 400 Nm dan 6.2 saat bagi CLE. Bateri 83.9-kWhnya menawarkan jarak perjalanan 510 km dan menyokong pengecasan DC 200 kW, manakala lima pintu, lima tempat duduk dan but 470 liter menjadikannya lebih sesuai untuk kegunaan keluarga. CLE pula menawarkan cukai jalan tahunan RM380 yang lebih rendah, kelajuan maksimum 250 km/h, waranti empat tahun serta tempat duduk hadapan berpengudaraan. Bagi pembeli Malaysia yang boleh mengecas, BMW ialah pilihan yang lebih berbaloi.
Pilih BMW i4 M50 jika anda boleh mengecas di rumah atau tempat kerja dan mahukan jarak perjalanan EV 510 km, 537 hp serta praktikaliti lima pintu pada harga lebih rendah.
Pilih Mercedes-Benz CLE jika anda lebih menggemari coupe petrol hybrid/REV dua pintu, cukai jalan RM380 yang lebih rendah, tempat duduk hadapan berpengudaraan serta waranti pengeluar empat tahun.
Perbezaan utama
- Harga: BMW i4 M50 RM430,800; Mercedes-Benz CLE RM518,888.
- Prestasi: BMW i4 M50 537 hp, 795 Nm dan 0-100 km/h dalam 3.9 saat; CLE 255 hp, 400 Nm dan 6.2 saat.
- Tenaga: BMW i4 M50 mempunyai bateri 83.9-kWh, jarak EV 510-km dan pengecasan DC 200-kW; CLE mempunyai tangki bahan api 66 liter.
- Praktikaliti: BMW i4 M50 mempunyai 5 pintu, 5 tempat duduk dan but 470 liter; CLE mempunyai 2 pintu, 4 tempat duduk dan but 460 liter.
- Kos penggunaan dan perlindungan: Cukai jalan BMW i4 M50 ialah RM1,065 dengan waranti 2 tahun; cukai jalan CLE ialah RM380 dengan waranti 4 tahun.
- Kelajuan maksimum: BMW i4 M50 mencapai 225 km/h; CLE mencapai 250 km/h.
i4 M50
- RM88,088 lebih murah dengan pecutan 3.9 saat yang jauh lebih pantas.
- Jarak EV 510 km, pengecasan AC 11-kW dan DC 200-kW.
- Lima tempat duduk, lima pintu dan but 470 liter.
- Cukai jalan tahunan RM1,065 berbanding RM380 untuk CLE.
- Waranti pengeluar dua tahun berbanding empat tahun.
- Tiada tempat duduk hadapan berpengudaraan atau head-up display, yang kedua-duanya ditawarkan pada CLE.
CLE
- Waranti pengeluar empat tahun dan cukai jalan tahunan RM380.
- Tempat duduk hadapan berpengudaraan, head-up display dan pelarasan stereng elektrik.
- Kelajuan maksimum 250-km/h, 25 km/h lebih tinggi berbanding BMW.
- RM88,088 lebih mahal.
- Masa 0-100 km/h 6.2 saat ketinggalan berbanding 3.9 saat bagi BMW.
- Dua pintu, empat tempat duduk dan but 460 liter berbanding lima pintu, lima tempat duduk dan 470 liter bagi BMW.
Kelebihan i4 M50 berbanding CLE
Kelebihan CLE berbanding i4 M50
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM430,800✓ | RM518,888 |
| Jenis badan | Sedan | Coupe |
| Segmen | Compact Executive | Compact Executive |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM1,065 | RM380✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM4,400/bln✓ | RM5,295/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM11,449✓ | RM13,804 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM1,462 | — |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM7.31 | — |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM69,877 | — |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 7.6 jam | — |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 30 minit | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 5th-generation BMW eDrive, 400V architecture | 16-valve DOHC, Turbocharged with Direct Fuel Injection and Variable Valve Timing |
| Kapasiti | — | 1,999 cc |
| Kuasa kuda | — | 255 hp pada 5,800 rpm |
| Tork | — | 400 Nm pada 2,000 rpm |
| Susunan silinder | — | Inline 4 |
| Bahan api | Electric | Petrol Hybrid/REV |
| Bore × Stroke | — | 83 mm × 92.4 mm |
| Nisbah mampatan | — | 10.5 |
| Bilangan motor | 2 | 1 |
| Kuasa kuda motor | 537 hp✓ | 23 hp |
| Tork motor | 795 Nm✓ | 205 Nm |
| Kapasiti bateri | 83.9 kWh | — |
| Jarak EV | 510 km | — |
| Kadar pengecasan (AC) | 11.0 kW | — |
| Kadar pengecasan (DC) | 200.0 kW | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Conventional Automatic |
| Nama transmisi | eDrive | 9G-Tronic |
| Gear | 1 | 9 |
| Pengeluar transmisi | BMW AG | Mercedes-Benz (Daimler AG) |
| Pacuan | All Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 3.9 seconds✓ | 6.2 seconds |
| Kelajuan maksimum | 225 km/h | 250 km/h✓ |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,783 mm | 4,850 mm |
| Lebar | 1,852 mm | 1,860 mm |
| Tinggi | 1,448 mm | 1,428 mm |
| Jarak roda | 2,856 mm | 2,865 mm |
| Berat | 2,290 kg | — |
| Tangki minyak | — | 66 litres |
| Pintu | 5 | 2 |
| Tempat duduk | 5 | 4 |
| Ruang but | 470 litres✓ | 460 litres |
| Tayar depan | 245/35R20 | 245/40R19 |
| Tayar belakang | 255/35R20 | 275/35R19 |
| Tayar ganti | — | N/A, Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 Run-flat | Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 Run-flat |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | 22 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | 22 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Germany (CBU) | Germany (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | Multi-link |
| Suspensi belakang | Multilink | Multi-link |
| Roda depan | 20" Aerodynamic Style 862 2-tone Alloy | 19" AMG Multi-spoke Alloys |
| Roda belakang | 20" Aerodynamic Style 862 2-tone Alloy | 19" AMG Multi-spoke Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | Adaptive M Suspension, Variable Sport Steering | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 7 (Driver and Front Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Centre Airbag) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | — |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 4 Three-point with Illumination and Front Belt Feeder |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on 2 Outer Rear Seats | Available for Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, with Pedestrian, Cyclist and Cross Traffic Detection (5 km/h to 250 km/h) | Yes |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | Exterior Loudspeaker for Pedestrians, Active Protection | — |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector with Adaptive Laser High Beam | Digital Light Matrix LEDs |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats with Driver's Memory Function | Driver and Passenger Powered Seats with Memory Settings, Heating & Ventilation |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-Zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Single-zone Automatic Climate Control | Rear AC Vents |
| Sunroof | Front, Tilt and Slide | Panoramic Glass Roof |
| Soket kuasa | 1 Boot, 1 Front USB, 1 Front USB-C, 2 Rear USB-C | 1 Front, 2 Front USB, 2 Rear USB, 1 Wireless Charger |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lights (6 Colours) | Map Lights & Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Sunroof Shade |
| Audio | 14.9" Touchscreen BMW Live Cockpit Professional with Voice Control, Wireless Apple CarPlay, Wireless Android Auto and 17-speaker Harman Kardon Sound System (525W) | 11.9" Touchscreen Mercedes-Benz User Experience (MBUX) with Voice Control, Apple CarPlay, Android Auto and 17-Speaker Burmester Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Two Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | — | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control with Steering Assist and Stop and Go | Adaptive Cruise Control |
| Paddle shift | — | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | — | ✓ |
| Operasi but | Powered with Contactless Operation | Contactless Opening |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes, with 360-degree Camera | Yes, 360-degree Camera |
| Parkir automatik | Yes, Parallel and Perpendicular, with Reversing Assist | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | — | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | Qi Wireless Charger, BMW IconicSounds Electric | — |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 4 tahun✓ |
| Waranti lanjutan | 3 tahun✓ | 2 tahun |
| Nota waranti | 6-year/100,000 km Free Service Package, 8-year/100,000 km Battery Warranty | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai i4 M50 & CLE untuk dijual
Soalan Lazim i4 M50 vs CLE
BMW i4 M50 atau Mercedes-Benz CLE lebih baik?
BMW i4 M50 ialah pilihan yang lebih baik dari segi prestasi, kapasiti harian dan kos pembelian yang lebih rendah: ia mempunyai 537 hp, jarak EV 510 km, lima tempat duduk dan lima pintu. Pilih CLE jika anda mahukan cukai jalan lebih rendah, format coupe serta waranti empat tahun yang lebih panjang.
Berapakah perbezaan harga?
BMW i4 M50 berharga RM88,088 lebih rendah berbanding Mercedes-Benz CLE. Ia juga mempunyai prestasi lebih baik, dengan masa 0-100 km/h dalam 3.9 saat berbanding 6.2 saat.
Yang mana lebih praktikal untuk keluarga?
BMW i4 M50 lebih praktikal. Ia mempunyai lima pintu dan lima tempat duduk, manakala CLE mempunyai dua pintu dan empat tempat duduk; but 470 liternya juga 10 liter lebih besar berbanding 460 liter untuk CLE.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 83.9 kWj i4 M50 mengambil kira-kira 7.6 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 30 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 200 kW.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
CLE disertakan waranti pengilang 4 tahun berbanding 2 tahun untuk i4 M50. i4 M50: 6-year/100,000 km Free Service Package, 8-year/100,000 km Battery Warranty.