Kesimpulan
Pada harga RM480,128, Alfa Romeo Stelvio RM145,760 lebih murah dan merupakan kereta yang lebih pantas untuk mencapai 100 km/j, iaitu dalam 5.7 saat. But 525 liternya juga mengatasi kapasiti 195 liter yang dinyatakan untuk EQS SUV. Namun, Mercedes-Benz EQS SUV berharga RM625,888 menawarkan tujuh tempat duduk, jarak gerak EV sejauh 673 km daripada bateri 118 kWh, pengecasan DC 200 kW dan jarak roda yang jauh lebih panjang, iaitu 3,210 mm. Bagi pembeli Malaysia yang boleh mengecas secara berkala dan memerlukan tiga baris tempat duduk, EQS SUV mewajarkan skop tambahannya; Stelvio pula menawarkan nilai yang lebih menarik sebagai SUV lima tempat duduk.
EQS SUV EQS580 4Matic (RM699,888) berada di atas semua varian Stelvio di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih Alfa Romeo Stelvio jika anda mahukan harga permulaan RM480,128 yang lebih rendah, masa 0-100 km/j selama 5.7 saat dan but 525 liter dalam SUV lima tempat duduk.
Pilih Mercedes-Benz EQS SUV jika anda memerlukan tujuh tempat duduk, jarak gerak EV 673 km, pengecasan DC 200 kW dan kelengkapan hiburan tempat duduk belakang yang lengkap.
Perbezaan utama
- Harga: Alfa Romeo Stelvio RM480,128; Mercedes-Benz EQS SUV RM625,888.
- Powertrain: Stelvio mempunyai enjin petrol turbo 2.0 liter berkuasa 276 hp/400 Nm; EQS SUV mempunyai dua motor dengan kuasa 355 hp/800 Nm.
- Prestasi: Stelvio mencapai 100 km/j dalam 5.7 saat dan 230 km/j; EQS SUV masing-masing mengambil 6.1 saat dan mencapai 210 km/j.
- Praktikaliti: Stelvio mempunyai lima tempat duduk dan ruang but 525 liter; EQS SUV mempunyai tujuh tempat duduk dan 195 liter.
- Saiz: Stelvio sepanjang 4,687 mm dengan jarak roda 2,818 mm; EQS SUV sepanjang 5,125 mm dengan jarak roda 3,210 mm.
- Tenaga: Stelvio mempunyai tangki bahan api 64 liter; EQS SUV mempunyai bateri 118 kWh, jarak gerak 673 km, pengecasan AC 22 kW dan DC 200 kW.
Stelvio
- RM145,760 lebih murah.
- Masa 0-100 km/j selama 5.7 saat yang lebih pantas.
- But 525 liter adalah 330 liter lebih besar.
- Lima tempat duduk berbanding tujuh pada EQS SUV.
- Tiada jarak gerak elektrik atau pengecasan DC 200 kW.
- Kelengkapan kabin kurang lengkap, tanpa skrin hiburan belakang atau head-up display.
EQS SUV
- Tujuh tempat duduk dengan tempat duduk baris kedua yang boleh digelongsorkan dan tempat duduk baris ketiga yang boleh dilipat.
- Jarak gerak 673 km, pengecasan AC 22 kW dan DC 200 kW.
- Tempat duduk hadapan dengan fungsi pemanas dan pengudaraan serta pencahayaan ambien 64 warna.
- RM145,760 lebih mahal.
- Lebih perlahan untuk mencapai 100 km/j pada 6.1 saat berbanding 5.7 saat.
- Kapasiti but yang dinyatakan ialah 195 liter berbanding 525 liter.
Kelebihan Stelvio berbanding EQS SUV
Kelebihan EQS SUV berbanding Stelvio
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda EQS SUV adalah 392 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. EQS SUV adalah 56 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada Stelvio: 525 liter berbanding 195.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM480,128✓ | RM625,888 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | Compact Executive | Luxury |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM438✓ | RM455 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM4,900/bln✓ | RM6,390/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM12,796✓ | RM16,521 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | — | RM1,558 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM7.79 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM92,670 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 5.4 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 40 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC, direct fuel injection, turbocharged with variable valve timing | 400V architecture |
| Kapasiti | 1,995 cc | — |
| Kuasa kuda | 276 hp pada 5,250 rpm | — |
| Tork | 400 Nm pada 2,250 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 84 mm × 90 mm | — |
| Nisbah mampatan | 10 | — |
| Bilangan motor | — | 2 |
| Kuasa kuda motor | — | 355 hp |
| Tork motor | — | 800 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 118 kWh |
| Jarak EV | — | 673 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 22 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 200 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | 8-speed Automatic | — |
| Gear | 8 | — |
| Pengeluar transmisi | ZF | Mercedes-Benz |
| Pacuan | All Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 5.7 seconds✓ | 6.1 seconds |
| Kelajuan maksimum | 230 km/h✓ | 210 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,687 mm | 5,125 mm |
| Lebar | 1,903 mm | 1,959 mm |
| Tinggi | 1,648 mm | 1,718 mm |
| Jarak roda | 2,818 mm | 3,210 mm |
| Berat | — | 2,810 kg |
| Tangki minyak | 64 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 7 |
| Ruang but | 525 litres✓ | 195 litres |
| Tayar depan | 255/45R20 | 275/40R22 |
| Tayar belakang | 255/45R20 | 275/40R22 |
| Tayar ganti | Tyre Repair Kit | Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Michelin Pilot Sport 4 SUV | Cooper Zeon Crossrange |
| Wiper Blade (Driver) | 26 inch | — |
| Wiper Blade (Passenger) | 18 inch | — |
| Wiper Blade (Rear) | 13 inch | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Italy (CBU) | United States (CBU) |
| Suspensi depan | Double Wishbones | Four-link Axle |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 20" Alloy | 22" Alloys |
| Roda belakang | 20" Alloy | 22" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | — | AIRMATIC with Adaptive Damping System (ADS PLUS) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 8 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Driver and Front Passenger Knee Airbag) | 9 (Driver and Front Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Driver's Knee) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | — |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | — |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for rear doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 7 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on two outer rear passenger seats | Available on 2 Outer Middle Row Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes, PRE-SAFE Brake |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | Matrix Adaptive LED Projectors | Digital Light Matrix LEDs |
| Lampu belakang | Full LED | LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats with Driver's Side Memory | Driver and Passenger Powered Seats, Heated and Ventilated with Memory Settings |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 40:20:40 Split-folding and Sliding 2nd Row, 50:50 Split-folding 3rd Row |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control System | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear Vents | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Sunroof | — | Panoramic, Front Tilt and Slide |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Wireless Charger, 3 USB Front, 2 USB Rear | 1 Front, 2 Front USB-C, 2 Rear USB-C |
| Lampu dalaman | Map Lights | Map Lights and Ambient Lights (64 Colours) |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 6 |
| Bidai matahari | — | Yes |
| Audio | 8.8" Touchscreen with Apple CarPlay & Android Auto, 14-speaker Harman Kardon Sound System | 17.7" OLED Touchscreen Mercedes-Benz User Experience (MBUX) with Apple CarPlay, Android Auto and Augmented Reality Navigation; 12.3" OLED Touchscreen for Front Passenger; 11.6" Rear Entertainment Displays; 7" Rear Android Tablet; 15-speaker, 710-watt Burmester 3D Surround Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button Start |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Tiptronic | ✓ | — |
| Paddle shift | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | — | ✓ |
| Operasi but | Power Boot | Contactless Boot Opening |
| Sensor parkir depan | 4 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes | Yes, 360-degree View Monitor |
| Parkir automatik | — | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | — | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 5 tahun✓ | 4 tahun |
| Nota waranti | — | 10 Years/250,000 km Warranty for Traction Battery |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Stelvio & EQS SUV untuk dijual
Soalan Lazim Stelvio vs EQS SUV
Mana lebih baik, Alfa Romeo Stelvio atau Mercedes-Benz EQS SUV?
EQS SUV lebih baik untuk perjalanan elektrik dengan tujuh tempat duduk, jarak gerak 673 km dan pengecasan DC 200 kW. Stelvio menawarkan nilai lebih baik jika lima tempat duduk sudah memadai: harganya RM145,760 lebih rendah, mencapai 100 km/j 0.4 saat lebih pantas dan mempunyai but 525 liter.
Berapakah perbezaan harga?
Mercedes-Benz EQS SUV berharga RM625,888, iaitu RM145,760 lebih mahal berbanding Alfa Romeo Stelvio pada harga RM480,128.
Model mana mempunyai ruang bagasi lebih besar?
Alfa Romeo Stelvio mempunyai but yang lebih besar, iaitu 525 liter. Mercedes-Benz EQS SUV pula disenaraikan dengan kapasiti 195 liter, walaupun mempunyai tujuh tempat duduk.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 118.0 kWj EQS SUV mengambil kira-kira 5.4 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 40 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 200 kW.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
Stelvio disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 4 tahun untuk EQS SUV. EQS SUV: 10 Years/250,000 km Warranty for Traction Battery.